Para Mutluluk Getirir mi?

Son zamanlarda birisinin gerçekten mutlu olması için ne kadar para kazanması gerektiği oldukça popüler bir tartışma konusu. Birçok araştırma yıllık kazanç 75 bin liraya varana kadar artan maaşın gerçekten de mutluluğu arttırdığını gösteriyor. Bu noktadan sonraysa mutluluk ve gelir arasındaki korelasyon oldukça azalıyor.

Eminim birçoğunuz bu miktarın da yeterli olmadığını, her zaman daha çok para kazanmanın iyi bir fikir olduğunu düşünüyorsunuz. Unuttuğunuz şeyse, daha çok para kazanmanın hayatımıza daha çok stres getirdiği gerçeği. Her ne kadar bedeli de ağır olsa da, bu bedeli üstlenmeye hazırsanız yolunuz açık elbette.

Tabii bütün bu araştırmaların ortalama değerlerle ilgilendiğini, bireylerin özel tecrübeleriyle birebir ilişkilendirilmediklerini de not düşmek lazım. Yılda 30 bin lira kazanarak da çok mutlu olan insanlar var, ailelerini destekleyebilmek ve hayat tarzlarını sürdürebilmek için yüz binlerce liraya ihtiyacı olduğunu düşünenler de.

Bu yüzden vurgulanması gereken bir diğer nokta bu araştırmaların insanların paralarını nasıl harcadıklarına bakmadıkları. Araştırmaların ana odak noktası insanların belirli şeylere para harcarken kendilerini daha mutlu hissettikleri. Tam olarak da bu yüzden paranızı nasıl harcayacağınızı bilirseniz para mutluluk getirebilir diyoruz!

 

Finansal gerginliğinizi azaltmak

Paranın görünürde mutluluğu arttırmasının sebebi belirli bir seviyeye kadar kendinizi finansal olarak tehdit altında hissetmeniz. Ancak bir eşiği geçtikten sonra maaşınız size güvende hissettirecek ve kendinizi maddi olarak endişelenmenize gerek kalmayan bir noktada göreceksiniz. Yeteri kadar paraya sahip olmak ev için alışveriş yapmaya manava gittiğinizde gerilip fiyatları kontrol etmenize gerek olmamasından tutun da evde yemek olmadığında dışarda yemek yiyebilme özgürlüğü gibi çeşitli fırsatlar tanıyor hepimize. Kirayı ödeyebilmekten bahsetmiyorum bile.

Ihtiyacınız olan şeyleri satın alacak maddi özgürlüğünüzün olduğunu hatırlamak ve bunun için minnettar olmak sizi düşündüğünüzden daha çok mutlu edebilir, her ne kadar bu her zaman yaptığınız bir şey olsa da. Aslında, gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri satın almak için gerekli miktarda paraya sahip olmak, mutluluk seviyenizi en çok arttıracak şeyler arasında!

 

Deneyimler satın alın

Para size heyecan verici deneyimlere sahip olmak konusunda çok yardımcı olabilir. Her ne kadar çeşitli şeyleri deneyimlemek için fazla paraya ihtiyacınız olmasa da dünyayı dolaşmak ve bunu konforlu bir biçimde yapabilmek size oldukça pahalıya patlayabilir. Şunu da açıklığa kavuşturmak gerek: Burada para ödediğiniz şey dünyayı dolaşmaktan çok dolaşırken edineceğiniz hatıralardır. Hem anın tadını çıkarıp gününüzü gün edebilir, hem de gelecekte bu günleri gülümseyerek hatırlayabilirsiniz.

Dikkat çekmemiz gereken bir nokta da uğruna para harcadığınız bu deneyimlerin gerçekten hoşunuza giden, size zevk veren şeyler olması gerektiği. Sadece toplumda hoş görülüyor diye, popüler diye gittiğiniz yerler ve yaptığınız şeyler sizi mutlu etmediği gibi uğruna para harcadığınız için canınızı da sıkabilir. Eğer konserlere gitmekten hoşlanmıyorsanız 3-4 saat sürecek bir şov için yüzlerce lira para vermek paranızı iyi kullanmış olduğunuz anlamına gelmiyor elbette.

Size gelip de “Ne kadar da çok geziyorsun, nasıl bunlara para yetiriyorsun, çok kıskanıyorum” diyen birçokları olacaktır. Unutmayın ki para harcamanız gereken şeyler size gerçekten zevk veren şeyler olmalıdır. Buna verilebilecek örnekler sonsuz ama ilk akla gelenler tatiller, spor müsabakaları (tuttuğunuz takımın maçları gibi), güzel restaurantlarda şık akşam yemekleri, yabancı ülkelerde gidilecek turlar veya çeşitli şovlar (tiyatrolar, konserler, operalar vb) olabilir.

Para aynı zamanda size yeni şeyler öğrenme fırsatı da tanıyacaktır. Yeni müzik aletleri satın alabilir ve kendinize bir hoca tutup yepyeni bir yetenek edinebilirsiniz! Bir diğer opsiyonsa kendinize bir fitness eğitmeni bulup daha kaliteli spor yapmak. Yeni yetenekler ve hobiler edinmek bizi uzun zamanda mutlu edecek şeyler listesinin başlarında yer alıyorlar. Hobilerimiz hem fiziksel hem de zihinsel olarak formda kalmamızda önemli bir rol üstleniyorlar. Tam olarak da bu yüzden hobilerinize ve ilgi alanlarınıza para harcamak verdiğiniz paraya değecek ve sizi mutlu edecek bir adım!

 

Hayır kurumlarına bağış yapın

Bizim kadar şanslı olmayan başkalarına yardımcı olmak da bizi mutlu eden şeyler arasında. Varlığınızı gerçekten ihtiyacı olan başkalarıyla paylaşmak ve onların hayatlarına katkıda bulunmak sizi düşündüğünüzden çok daha mutlu edebilir! Yarattığınız etkiyi görmek içinizi ısıtacak ve sizi daha fazlasını yapmak konusunda heveslendirecektir. Aynı şekilde, daha çok paraya sahip olmak size varlığınızın daha büyük bir kısmını hayır kurumlarına bağışlama ve dünya üzerinde daha büyük bir etki sahibi olma şansı tanıyacaktır, bu sayede hem başkalarının hayatlarına dokunurken hem de kendiniz için bir şey yapmış olacak ve böylece çok daha iyi hissedeceksiniz.

Bunu yapmak için başvurabileceğiniz birçok farklı kurum var tabii. Hastalıklarla savaşanları da var, zor durumda olanlara yardımcı olanları da, belirli problemlerle savaşanlara destek olanlar da. Tüm bu kurumlar her sene milyonlarca insana yardımcı oluyorlar ve emin olun ki bu sürecin bir parçası olmak sizin de kendinizle gurur duymanızı sağlayacak. Bu dünyaya aldığınızdan çok daha fazlasını kattığınızı hissedeceksiniz ve bu size bir huzur duygusu verecek. Bu yüzden bir hayır kurumuyla ya da vakıfla çalışmaya başlayıp kendinizi buna adamanızı şiddetle öneriyoruz.

 

Sevdiklerinize yardım edin

Para harcamanın bir diğer muhteşem yolu da sevdiğiniz insanlar için para harcamak. Kardeşinize maddi olarak destek çıkmak, ailenize veya arkadaşlarınıza zor zamanlarında yardımcı olmak gerçekten harika bir his. Yakın bir arkadaşınız için düzenlenen partiye ekstradan katkıda bulunabilmek sizi tahmin ettiğinizden çok mutlu edecektir.

Eğer kendinize yetecek miktarda para kazanmıyorsanız böyle opsiyonlar lüks kaçabilir ama durumunuz varsa ihtiyacı olan sevdiklerinize yardımcı olmanın ya da onlara küçük hediyeler almanın sizi daha mutlu edeceğini aklınızdan çıkarmayın.

 

Size daha çok boş zaman sağlayacak şeyler satın alın

Gerektiği kadar dikkate alınmayan bir diğer para harcama kalemi de kendinize ayırdığınız zamana yönelik. Bir günde yapmanız gereken, ama aslında hiç yapmak istemediğiniz birçok angarya iş var. Bu işler kişiden kişiye çok fark ediyor ama genel örnekler; yemek yapmak, çamaşır yıkamak, araba kullanmak veya ev işleri olabilir… Sonuçta, ütü yapmayı kaçımız seviyoruz?

Ama eğer paranız varsa bu gibi angarya işleri kendiniz yapmak zorunda değilsiniz. Başkalarını işe alarak veya teknolojik ev aletleri kullanarak bu tarz sıkıcı görevlerden kurtulabilir, arta kalan zamanınızı size çok daha fazla zevk veren aktivitelere yatırabilirsiniz. Bulaşık yıkamak yerine sinemaya gitmeyi kim istemez?

 

Bazı şeyler de değerli olabilir

Bir şeyler satın alırken karşılaştığımız en büyük ikilemlerden birisi ilk zamanlarda yeni ve heyecan verici olsalar da zamanla bizim için normalleşmeleri ve onlara ne kadar çok değer verdiğimizi unutmamız. Bu yüzden genellikle deneyimler bizi nesnelerden daha çok mutlu ediyor.

Elbette bu her zaman geçerli olacak diye bir şey yok. Sıklıkla kullandığınız şeylere para yatırmak hem sizi sık sık mutlu edecek hem de kullanmaya devam ettikçe ilk aldığınızda hissettiğiniz hazzı hissetmeye devam edeceksiniz!

Bunun bir örneği sanat harcamaları olabilir. Eğer sanatla ilgileniyor ve buna hem zaman hem de para harcamayı seviyorsanız evinizi dekore etmek için tablolar ve resimler satın almak sizi çok mutlu edebilir. Satın aldığınız eserleri onları sıklıkla koyacağınız yerlere koyarak (odanıza, salonunuza vb) geçerken her gözünüz takıldığında onu inceleyebilir ve tekrar tekrar bu eseri ne kadar çok beğendiğinizi hatırlayabilir, o hayranlık duygusunu en baştan yaşayabilirsiniz. Ben şahsen sanata karşı büyük bir ilgi duymasam da çevremde bir çokları, ev arkadaşım ve en yakın arkadaşım başta olmak üzere bazı kuzenlerim de sanatla oldukça ilgililer. Benzer harcamalar yapmaktan ve onları ziyaret ettiğimde bana koleksiyonlarının son parçasını göstermekten büyük bir haz ve mutluluk duyuyorlar! Bir benzerini siz de yapabilirsiniz, illa sanat olacak diye bir şey yok. Sizin için neyin önemli olduğunu belirleyin ve bu ilgi alanine hem zaman hem de para ayırın.

 

İlginizi çekebilir

Para ve Mutluluk Arasındaki Bilimsel İlişki
Mutlu Olmak İçin Alışveriş Yapmayı Bırakın, Deneyimlere Odaklanın!
Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir