Parfüm Satmak İsteyenlere

parfüm işi

Geçtiğimiz son 5 yılda her yıl %20’ye yakın büyüme kaydeden parfüm sektörü, 250 milyon liralık bir pazar hacmine ulaşmış durumuda. Kokuları seviyorsanız ve karlı iş fırsatları yakalamak istiyorsanız bu sektöre girmek sizin için doğru bir karar olabilir.

Tasarımcılar ve ünlüler de parfüm piyasasına katkıda bulunduğundan sektördeki fırsatlar artmaya devam edecektir.

Bu işteki en büyük göreviniz trendleri yakından takip etmek ve yaşanan yeni gelişmelere ayak uydurmak olacaktır.

 

Parfüm satışı nasıl yapılır?

1 – Parfümleri nasıl satacağınıza karar verin. Ürünleri online olarak satmayı planlıyorsanız gittigidiyor, n11, sanalpazar  veya sahibinden.com gibi internet sitelerini araştırın. Ayrıca kendi internet sitenizi açarak hem ürünlerinizi doğrudan satabilirsiniz hem de diğer internet sitelerinde ürün tanıtımlarınızı yapabilirsiniz. Online satış yapmaya karar verdiyseniz ve ürünleri depolayacaksanız bankanız veya PayPal gibi üçüncü taraflar aracılığıyla kredi kartı ödemelerini kabul etmeniz ve kargo firmaları ile anlaşmanız gerekir. Drop-shipping yöntemini kullanacaksanız yani siz satışı yaptıktan sonra üretici malları doğrudan müşteriye gönderecekse de kredi kartı sistemine ihtiyacınız olacaktır.

2 – Online satış yapsanız bile almanız gereken ruhsat ve izinler olacaktır. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin.

3 – Diğer firmalar aracılığıyla fabrikadan perakendeciye satış yapın. Bu yöntem sayesinde ürünlerin dağıtımını daha kolay ve ucuza yaparsınız çünkü büyük miktarlı ürün alımı yapmanıza gerek kalmaz. Sizin yapmanız gereken ürün pazarlamasına yoğunlaşmaktır ve satış yapmaktır. Siz toptan fiyatı ödedikten sonra üretici ürünleri müşteriye gönderir. Sizin karınız da aradaki fark olur.

4 – Favoriniz olan parfüm markalarının veya temsil etmek ve distribütörü olmak istediğiniz markaların toptan satış departmanları ile temas kurun. Bu markalarla çalışabilmek için başvurunuzu tamamlamanız ve belli miktarda ürün almanız gerekir.

parfüm satmak

5 – Köklü firmaların distribütörü olmaya çalışın. Tanınmış bir firmaya yatırım yaptığınız takdirde bu firmanın geniş ölçekli envanterine erişebilirisiniz. Parfümleri mağazalara ve butiklere satabilirsiniz. Bu firmanın distribütörü olduğunuz takdirde teşhir dolapları ve diğer satış yardımlarından da faydalanabilirsiniz.

6 – Parfümlerinizi satacağınız dükkanları, butikleri ve güzellik salonlarını belirleyin. Ayrıca sosyete pazarlarını, kermesleri ve aynı zamanda festivalleri de araştırın. Parfümlerinizi farklı yerlerde sergileyerek haberlerin yayılmasını sağlamanız satış yapmanın en iyi yoludur.

7 – Sosyal medya, e-posta bültenleri ve uyarıları aracılığıyla parfümlerinizin reklamını yapın. Müşterilerinizi satışlar ve yeni ürünlerle ilgili düzenli aralıklarla bilgilendirin.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir