Keşke İlk Benim Aklıma Gelseydi Diyeceğiniz İş Fikirleri

Uber, Lyft gibi yeni nesil taksi uygulamaları ilk çıktığında ne kadar büyük bir devrim yaşanmıştı, hatırlıyor musunuz?

Girişimciler her gün şahane hizmetler ve uygulamalar geliştiriyor. Öyle ki bu uygulamaları o kadar çabuk benimsiyoruz ki onlar olmadan hayatın nasıl olduğunu hatırlayamıyoruz bile.

İşte biz de bu yazıda Forbes dergisinin 100 Brilliant Companies (100 Parlak Şirket) listesinde yer alan heyecan verici 10 şirketi tanıtacağız.

 

Kairos

Kairos, genç girişimcilere henüz hak ettiği ilgiyi görememiş sektörlerde girişim yapmaları konusunda danışmanlık ve eğitim hizmeti veren bir şirket. Kairos, startup’lara yatırım ve danışmanlık yapıyor, bunun karşılığında kurulan şirketlerin “kurucu ortağı” olma hakkı kazanıyor. Üyelik ve kuluçka sistemiyle şu ana kadar 5000’den fazla girişimci adayının kendi işini kurmasına yardım eden Kairos’un kurucusu Ankur Jain şirketini şöyle anlatıyor:

“Çevremizde büyük sorunlara karşı çözüm geliştirmeye çalışan çok sayıda zeki insan vardı. Ancak bu kişiler toplumun çözüm talep ettiği bazı kritik alanlara yeterince odaklanamıyolardı. Biz de öğrenim kredisi, barınma, çocuk bakımı, yeni nesil iş hayatı ve huzurevinde kalan yaşlıların bakımı gibi 5 önemli konu belirledik ve bu alanlarda girişim yapmak isteyen startup’lara destek olmaya başladık. Amacımız bu konularda yeniliklere ve gelişmelere imza atmak.”

Şu ana kadar Kairos bünyesinde kurulan 4 farklı şirkete bakacak olursak;

Residenz: Şehirlerde ev kiralama konusunda %40’lık bir indirim sağlıyor.

Rhino: Kiracıların depozito ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Cera: Yaşlı bakım hizmetlerinin maliyetini düşürüyor.

Little Spoon: İlk çocuk sahibi çiftlerin 1000 gün boyunca sağlıklı bebek gıdası edinmesini sağlıyor.

Ankur Jain, bu girişimlerin çok çabuk büyüdüklerini, bunda 20 milyon dolardan fazla yatırım almalarının etkili olduğunu belirtiyor. Kiracıların depozito ödeme zorunluluğunu ortadan kaldıran Rhino’nun sırf New York’ta 50.000 müşterisi var.

“Bu da sıradan insanların sorunlarına yönelik bir şeyler yaptığınızda karşınızda devasa bir pazar olduğunu kanıtlıyor. Girişimciler yapay zeka, Mars yolculuğu gibi şeylere yönelmişken en temel insani ihtiyaçlara yönelik çözüm üretmeyi es geçebiliyolar.”

 

Tarjimly

Kriz, afet, savaş, iltica durumlarında dil bir engeldir. Göçmenler ve mülteciler, yardım kuruluşu personeliyle iletişim kuramaz; mütercim ya da tercüman tutmak ise uygun olmayabilir. Tarjimly, Y Combinator kuluçka programının bir üyesi olarak bu soruna bir çözüm geliştirdi. Kriz, savaş gibi acil durumlarda tercümana ihtiyaç duyan biri Tarjimly aracılığı ile gönüllü tercümanlara ulaşabiliyor ve ortalama 90 saniye içinde söylemek istediği cümleyi dilediği yabancı dile çevirtebiliyor. Tarjimly bünyesinde şu an 2500 gönüllü tercüman bulunuyor ve bu sayı giderek artıyor.

 

Fin

Yıllardır yapay zeka destekli kişisel asistan konusunda büyük şirketlerin vaatlerini dinliyoruz. Şu an mevcut olan bu asistanlar ise hem pahalı hem de henüz tam anlamda güvenilebilir değil.

Ancak Fin, yıllarca sessiz bir şekilde yaptığı deneme ve geliştirmeler sonucu, yapay zeka destekli asistan konusuna devrim niteliğinde bir teklifle piyasaya giriş yapıyor. Dakikası 1 dolar olan bu hizmet sayesinde yapay zeka ve insan gücü birleştirilerek müşterilere asistanlık hizmeti veriliyor. Uçak bileti rezervasyonu, eşinize doğum günü hediyesi önerileri, araştırma projeleri, e-mail gönderme gibi pek çok hizmetin sorunsuz bir şekilde halledilebildiği Fin sayesinde “yapay zeka bazlı asistanlık” sektörüne yeni bir soluk geldi diyebiliriz.

 

Voyage

Kendi kendini süren araçlar gittikçe popüler hale geliyor. Voyage da bu konuda yazılım geliştiren ve kendi kendine hareket eden araç (taksi) hizmeti veren bir şirket. Florida ve California gibi emekli ve yaşlı nüfusunun yoğun olduğu eyaletlerde hizmete giren Voyage, şu an her ihtimale karşı direksiyonun başında bir insanın bulunmasını şart koşuyor, ancak sürüşü büyük oranda aracın kendisi yapıyor. Bu yeni teknolojinin özellikle araç kullanmak için refleksleri yavaşlayan yaşlı insanlar sayesinde gelecekte daha da yaygın olarak kullanılacağını öngörebiliriz. Voyage’ın Florida ve California’da hizmet vermesinin nedenleri ise bakımlı ve düzenli yollar, yayalardaki trafik bilinci. Tabii Voyage pazarlama ve halkla ilişkiler ekibi de yine şahane işler çıkarıyor.

 

Thumbtack

Evinizin boya badanaya ihtiyacı var, ancak bu işi yapabilecek birini bilmiyorsunuz diyelim… Bu durumda Thumbtack size “boyacı” bulabilir. 9 yıllık bir şirket olan Thumbtack, müşterileri 25.000’den fazla usta ile eşleştiriyor. Örneğin 120 metrekarelik evinizin boyanması için 15 farklı boyacıdan fiyat teklifi alıyorsunuz. Size en uygun olan boyacıyla iletişime geçerek işinizi halledebiliyorsunuz. Geçtiğimiz eylül ayında bir de “Instant Match” gibi sizi anında ihtiyaç duyduğunuz kişiyle eşleştiren bir ek özellik daha devreye sokuldu. Yani saniyeler içinde çatınızı tamir edecek, evinizi boyayacak, çimlerinizi biçecek insanlarla irtibata geçebiliyorsunuz. Thumbtack şu ana kadar yaptığı eşleştirmeler nedeniyle kullanıcılar tarafından oldukça beğeniliyor.

 

Warby Parker

Warby Parker bir gözlük üreticisi. Onu farklı kılan özelliklerin başında ise müşterilere 5 farklı çerçeve gönderip bu çerçeveleri 5 gün boyunca denemelerini sağlaması. Müşteriler kendilerine gönderilen 5 çerçeveden istediklerini seçiyorlar, diğerlerini ise Warby Parker’a geri iade ediyorlar.  Online ve fiziki satış arasında bağlantı kurmanın yolunu çok iyi bulan Warby Parker ayrıca son dönemlerde iki yeni hizmet daha sundu. iPhone X için yüz tanıma programı geliştiren Warby Parker, yüzünüze en uygun gözlük tavsiyesi veriyor. Ayrıca Prescription Check adlı uygulama aracılığıyla da insanlar doktora gitmeden gözlük reçetelerini yenileyebiliyorlar.

 

LinkedIn

Microsoft’un sahip olduğu LinkedIn için iş dünyasının Facebook’u diyebiliriz. İnsanların özgeçmişlerini paylaştıkları, meslektaşlarıyla arkadaş olabildikleri LinkedIn, mentorluk konusunda büyük bir açığı kapatıyor. Linkedin tarafından yapılan anketlerde, LinkedIn üyesi üst düzey yöneticilerin ve CEO’ların %89’unun iş dünyası hakkındaki deneyimlerini paylaşmaktan memnuniyet duydukları tespit edilmiş durumda. Geçtiğimiz temmuz ayında LinkedIn bu duruma yönelik yeni bir hizmet daha sunmaya başladı. Mentor arayan kişilerle mentorları bir araya getiren oturumlar düzenleyen LinkedIn,  bu girişimiyle siteyi her iki taraf için daha cazip kılmayı başardı denebilir.

 

Castbox

ABD’de halkın neredeyse yarısı düzenli olarak podcast dinliyor. Ülkemizde de podcast dinleme alışkanlığı yeni yeni artmaya başladı. Ancak konu podcast olunca bir sorun var. Yeni podcast bölümleri bulmak zor, çünkü podcast aramaya yönelik spesifik bir arama motoru yok. Kısa bir süre önce popüler podcast platformu Castbox, bu probleme yönelik yeni bir hizmet geliştirdi. Buna göre podcast bölümlerinin içinde de arama yapılabiliyor artık. Yani bölümün başlığı ve açıklamasından ziyade, podcast içinde konuşan kişilerin sözleri üzerinden de arama yapılabiliyor. Buna ek olarak Castbox, kendi orijinal podcast yayınlarını da yapmaya başladı. (Castbox’un bu noktada Netflix Originals’i örnek aldığını söylemek mümkün.)

 

Engineer.ai

Engineer.ai, yazılımcıların projeler arasındaki boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için geliştirilen bir girişim. Engineer.ai’nin mantığını şöyle açıklayabiliriz: Bir girişimci engineer.ai uygulaması aracılığı ile istediği web sitesini tarif ediyor, web sitesinin sahip olması gereken özelliklerini bir form doldurarak belirtiyor. Engineer.ai’nin hizmeti olan Builder sayesinde insanların istediği web siteleri ya da uygulamalar; Engineer.ai’nin veritabanındaki kodlar aracılığıyla üretiliyor. Bu sayede Engineer.ai aracılığıyla uygulama ve web sitesi geliştirmek, serbest piyasaya göre %75 daha ucuz hale geliyor. Kurulalı 2 yıl olmasına karşın Builder sayesinde Richard Branson’un Virgin Unite adlı vakfının web sitesi de dahil olmak üzere pek çok uygulama ve web sitesi üretilmiş durumda.  Builder, yapay zeka destekli yazılım alanında oldukça iddiali bir firma. Gelecekte yapay zekanın yazılım konusunda daha etkin rol oynayan bir unsur olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir