Pazarlama işine sermayesiz nasıl başlanır?

Sermaye olmadan başlayabileceğiniz iş sayısı fazla değildir ancak pazarlama girişimleri istisnadır. Doğru becerilere sahipseniz ve faaliyete geçmeden önce ön çalışmalar yapabilirim diyorsanız pazarlama işine parasız veya az bir parayla başlayabilirsiniz.

 

Adımlar

1 – Temel işletme yönetimi fonksiyonlarınızı organize edin

Banka hesabına, işletme adresine, hizmet tarifesine ve işletme adına ihtiyacınız olacak. Pazarlama işine bedava başlamak ödemeler için ev adresinizi, kişisel banka hesabınızı ve kendi isminizi kullanacağınız anlamına gelir.

2 – Nişinizi belirleyin

Ne satacaksınız ve kime satacaksınız? Yazarlık, web tasarımı ve grafik tasarım gibi sahip olduğunuz becerilerinizle başlayın. Aşina olduğunuz sektörleri araştırın.

3 – Pazarlama planı yapın

Online olarak bulunan ücretsiz pazarlama planı şablonlarından faydalanın veya hedeflerinizi yazmak için bir takvim kullanın. Pazarlamanın 4P’sini yani ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurmayı pazarlama planınıza dahil edin.

4 – Olası pazarların listesini yapın

Arkadaşlarınıza, yerli gruplara ve iş yapacağınız yerlere ulaşın. Motosiklet tutkunuysanız motosiklet sürücüleriyle, motosiklet mağazalarıyla veya işinizle alakalı işletmelerle başlayın. Ailenizde doktorlar, avukatlar veya girişimciler varsa bir sonraki internet projeniz, broşürünüz veya etkinliğiniz için teklif verip veremeyeceklerini sorun.

5 – Online reklam yapın

Faaliyete geçmenize yardımcı olmaları için ücretsiz denemeler veya bedava hizmetler sunan internet sitelerini araştırın. Er ya da geç internet siteniz için bir domain’e yani alan adına ihtiyacınız olacak. Bununla birlikte niş iş şablonları sunan ücretsiz internet sitelerini kullanarak da başlayabilirsiniz.

6 – Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi bütün kişisel sosyal medya hesaplarınızı yeni blogunuza, internet sayfanıza veya online bilgilerinize ekleyin

Pazarlama işinizle ilgili haberler yaymaları veya haberler paylaşmaları için arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Müşterilerinize yeni işinizde en etkili kaynakları kullandığınızı göstermeniz gerekir.

7 – Durmaksızın pazarlama ve tanıtım yapın

Yeni pazarlama işinizle ilgili gönderdiğiniz her e-postada sloganınız, web adresiniz veya sosyal medya hesaplarınızla ilgili bilgiler yer almalıdır. Tatillerde veya bayramlarda Facebook sayfanız aracılığıyla tebrik kartları yayınlayın. Sosyal toplantılar yeni işinizden bahsetmek için harika yerlerdir.

8 – Referans isteyin

Müşteriler bulmaya başladıkça bu müşterilerden başkalarına sizden bahsetmelerini rica edin. Size yeni müşteriler getirmelerine karşılık bir sonraki projede indirim yapmayı teklif edin.

 

İpuçları

Bilgisayarların birçoğunda temel iş yazılımları vardır. Hangi yazılımların olduğunu kontrol edin çünkü basit pazarlama projelerine başlamak için gerekli olan her şeye sahip olabilirsiniz.

Ücretsiz pazarlama bültenlerine veya bloglarına üye olun. Online bir sürü kaynak vardır. Bu nedenle seçici olun. Sizin için değerli ve faydalı olanları seçin. Hoşunuza giden fikirleri taklit etmeye çalışın ancak kendi blogunuzun orijinal olduğundan emin olun.

Kendinizi ucuza satmayın. En az bir yıl boyunca her gün bir şekilde yeni işinizin tanıtımını yapın ve daha sonra pazarlamayla devam edin.

 

Uyarılar

İnternet dolandırıcılarına karşı dikkatli olun. İnternet pazarlamasıyla para kazanabileceğinizi iddia eden bir sürü internet sitesi vardır. Herhangi bir şey yapmadan önce kapsamlı bir araştırma yaptığınızdan emin olun.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir