Pide Salonu Açmak

Son yıllarda, yoğun iş temposu nedeniyle insanların hızlı ve kolay tüketilebilen gıdalara eğilimi oldukça arttı. En popüler hazır gıdalardan olan ve birçok çeşidi bulunan pide,  gel-al ve kapıya hizmet seçeneği olan binlerce yemek içerisinde önemli bir yere sahip. Fakat işe yeni atılacak olan her girişimci bilmeli ki açılan çoğu yemek yeri, yönetim becerisi eksikliği ve yanlış stratejiden dolayı  daha ilk yılında kapanıyor.

 

Adım 1 : Pratik ve nitelik edinimi

Mutfak deneyimi edinin: Bir pideci açmak için herhangi bir sertifikaya ihtiyacınız olmasa da pidenin yanı sıra başka şeyler pişirmeyi de öğrenebileceğiniz bir yemek okuluna gitmek iyi bir fikir olabilir çünkü menünüze pide dışında çeşitli yemekler eklemek daha çok müşteri çekmenizi sağlayacaktır.

 • Ya bir yemek okuluna katılın ya da bir pidecide yıllarca çalışın fark etmez; önemli olan işinizi başarıya ulaştırmada size yardımcı olacak deneyimi kazanmış olmanız. Bu deneyim bir okulda eğitim görerek de, bir yerde çalışıp pratik kazanarak da elde edilebilir.
 • Bazı pide ustaları çıraklık döneminde en iyi eğitimi alabilmek için pidenin meşhur olduğu beldelerde çalışıp deneyim kazanarak işin inceliklerini yerinde öğrenmenizi öneriyor.

Ticaret eğitimi alın: Yemek sektörüyle ilgileniyor olsanız da ticaret ile ilgili bazı bilgileri cepte tutmanız önemlidir çünkü ticaret ile ilgili işlerinizi sağlama almak ve çalışanlarınıza sürekli gelir sağlamak sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Bu nedenle bir pideci işletebilmek için ticaretle ile ilgili konulara yabancı kalmamak sizin yararınızadır.

Sektör içinde deneyim kazanın: Pide salonlarının nasıl yönetildikleri konusunda bilgi sahibi olmak için araştırma yapın. Sadece nasıl daha iyi pide yapabileceğinizle ilgili değil aynı zamanda bir işletmeyi başarılı bir şekilde nasıl idare edeceğiniz ile ilgili bilgi sahibi olmak çabalarınızın boşa gitmemesi için size yarımcı olacaktır.

 

Adım 2: Plan yapma

Ne tür bir pideci açacağınıza karar verin: Pide salonunuzun türünü, hedef müşteri kitlenizi , satış stratejinizi, vergi planınızı ve başlangıç maliyetinizi içeren bir iş planı hazırlayın.

 • Geleneksel fırını olan, açık büfesi olan ya da sadece pide satan çeşitli pideciler mevcut, bu nedenle ne tür bir pideci açmak istediğinizi düşünüp karar verin. Bunun yanı sıra sipariş hattınız ya da gel-al servisiniz olacak mı, yalnızca restoran içerisinde mi hizmet vereceksiniz bunları da belirlemeniz gerekli.
 • Aynı zamanda kır pidesi mi Bafra pidesi mi Görele pidesi mi vb. ne tür pide çeşitlerini pişireceğinizi de seçmeniz gerekecek.
 • Ne tür yemekleri servis edeceğinizi seçmeniz önemli fakat unutmayın ki birçok müşteri nicelikten çok niteliğe önem veriyor.
 • Karar vermeniz gereken diğer bir şey pidenin dışında başka neler servis edeceğinizdir. Sağlık düşkünü müşterileriniz için salata çeşitleri ekleyebilirsiniz ya da künefe ve baklava içeren harika bir tatlı menüsü… Pidecilerin en çok kullandıkları menü içeriklerini kıymalı pide, kaşarlı pide, pastırmalı pide gibi pide çeşitleri oluşturuyor.

Sizi diğer restoranlardan ayıran bir şeyler bulun: İnsanlar dışarda yemek istediklerinde önlerinde çok fazla seçenek var. Peki, neden sizin restoranınızı seçmeliler? Tercih edilen bir yer haline gelebilmek için, işletmenizi diğerlerinden ayırıp öne çıkaracak bir şeyler bulmalısınız: belki müthiş bir dekorasyon, belki mükemmel hizmet kalitesi, belki de restoranınızın özel bardaklarından alanlara ücretsiz içecek servisi gibi bazı reklam hileleri… Bulacağınız şey ne olursa olsun, müşterilerinizin restoranınızı bir daha tercih etmesini sağlayacak bir şey olmalı(ve tabii ki akıllara ilk sizi getirecek bir şey).

Bir markanın bayiliğini yapma ya da bağımsız bir iş kurma arasında seçim yapın: Zaten var olan bir markanın bayiliğini yapmanın çoktan isim yapmış olması ve sadık müşterilerinin bulunması gibi ek avantajları olsa da, bağımsız ilerlemeyi tercih ederseniz işinizin bütün kontrolü sizde olacaktır.

Bir logo seçin: İşinizi markalaştırma yolunda logo sahibi olmak çok önemlidir. Estetik olarak hoş ve hatırlanabilir bir logo yaratın ya da bunu yapması için bir tasarımcıyla anlaşın. Yarattığınız logonun açık ve net bir şekilde yaptığınız işi temsil ettiğinden emin olun. İnsanlar, markayla alakasız görünen logolara oranla markayla kolayca ilişkilendirebildikleri logolardan daha çok etkilenirler.

 

Adım 3: Yer seçme

Bir emlakçıdan destek alın: Açacağınız restorana uygun bir yer ararken bir emlakçının desteğini almak sizin için işleri daha da kolaylaştıracaktır. Çünkü emlakçılar yer seçme konusunda uzman kişilerdir ve karanınızı verirken size yönlendirici tavsiyelerde bulunacaklardır.

 • Ticari işyerleri, özellikle de restoran mekanları ile ilgilenmiş deneyim sahibi bir emlakçı seçin.
 • Restoran yeri seçerken civarı tanımak ve daimi müşteri profilinizi göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Örneğin, eğer düşük bütçeli insanların yaşadığı bir bölgede yüksek fiyatlandırmanın olduğu bir pideci açmaya karar verirseniz, restoranınız zarar edebilir.

Bütçenize uygun bir yer arayın: İşiniz için uygun bir yer ararken bütçenizi göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Kar etmeye başlamak biraz zaman gerektireceğinden, yalnızca sizin için makul fiyatlarda olan yerlerle ilgilenin ve gerekli onarımlar, dekorasyon, vergiler gibi bazı ek masrafların çıkabileceğini de unutmayın.

 • Yer ayarlamalarının yanı sıra, pide salonunuzda geleneksel bir fırın kurdurmak, müşteriler için oturma düzeni oluşturmak gibi ek masraflar çıkarabilir.

Ulaşılabilirliği ve görünürlüğü göz önünde bulundurun: Pideciniz için ulaşılabilir, ara sokaklarda olmayan ve müşterilerin ilgisini çekecek yoğunluğa sahip bir yer seçin. Herhangi bir kira sözleşmesi imzalamadan, seçtiğiniz yerde daha önce bir yemek yeri açılmış mı kontrol edin.

 • Başarılı bir restoran için iyi bir yer seçimi kritik öneme sahiptir. Pidenin popüler bir yiyecek olduğunu düşünürsek, pideciniz için en mükemmel yer yoğunluğun çok olduğu şehir merkezi, alışveriş merkezi yanı ya da üniversite kampüsleri çevresi olabilir.

Yasalara uygun hareket ettiğinizden emin olun: İl Sağlık Müdürlüğü ve Gıda Güvenliği Kurumuyla işbirliği içerisinde olun. Eğer her şey sağlık ve gıda güvenliği kurallarına uygunsa, işinizi açmak için gerekli olan izni kolaylıkla alabilirsiniz.

 • Ek olarak, eğer pide restoranınızda içki servisi yapabilmek istiyorsanız içki satma ruhsatına sahip olmanız gerektiğini unutmayın. İl Sağlık Müdürlüğü ve Gıda Güvenliği Kurumu’nda halletmeniz gereken işlerden biri de bu izni almak olmalıdır ve bu konu hakkındaki yönetmelik bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir.
 • Eğer pideyi evinizde yapıp satmak istiyorsanız, yemek satış ruhsatına sahip olduğunuz sürece sorun çıkmayacaktır. Bu ruhsat olmadan yemek hazırlayıp satmak yasadışı olduğundan bu adımı atlamamaya dikkat edin. Yönetmelik bölgeden bölgeye değiştiği için belediye binasına gidip ruhsat için gerekenleri ayrıntılı bir şekilde öğrenin.

 

Adım 4: Maddi destek edinme

Açılış için ne kadar paraya ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin: Restoranınızı açabilmek için gereken bütün maliyeti ve kâr etmeye başlayana kadar geçecek süreyi dikkatlice düşünün. Yeni işletmeler genellikle ilk yıllarını bitirene kadar kâr etmeye başlamazlar. Bu nedenle, muhtemelen restoranınızı açmadan ve kâr etmeye başlamadan önce çok fazla zamana ve paraya ihtiyacınız olacaktır.

İş kredisi alın: İş kredisi alıp alamayacağınıza bakmak için bir bankaya gidin. Kredi görevlisine sunmak için detaylı iş planına, elde etmeyi beklediğiniz maliyete ve kazancınızın ne kadar olacağıyla ilgili beklentinizi içeren detaylara ihtiyaç duyacaksınız.

 • Ek olarak, İşletme Yönetmeliği’ndeki borç ve krediler kısmını inceleyin.
 • Daha fazla bilgi alabilmek için iş kredisi ve yönetmeliği hakkında araştırma yapın.

Çevrenizde küçük işletmelere destek veren yerleri araştırın: Bazı şehirlerde küçük işletmeleri finansal açıdan destekleyen kurumlar vardır. Ticaret Odası’na gidip herhangi bir destek almaya uygun olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz.

Özel yatırımcılardan ödünç para alın: Özel yatırımcılar işinizi finanse etmeye gönüllü kişilerdir, bu nedenle ihtiyaç duyduğunuz sermayeyi onlardan temin edebilirsiniz.

 

Adım 5: İşletmenizi Açılışa Hazırlama

Gerekli ekipmanları edinin: Pide restoranınız için gerekli araç gereçleri satın alın. Buzdolabına, dondurucuya, gazlı fırına, hamur karıştırıcıya, üzerinde rahatça kesim yapabileceğiniz bir tezgaha, tencere-tava ve bunlar için raflara, ölçü kabına, pide kutularına, peçetelere ve tabii ki sipariş alacaksanız bir sipariş aracına ihtiyacınız olacaktır.

 • Gelgelelim ki yukarıda olan liste yeteri kadar kapsamlı değil. Bu nedenle pide restoranı sahibi ve günlük işler için gerekli şeyler listesi olan bir kişiye bu konu hakkında danışmalısınız.

Bir menü oluşturun: Restoranınızda servis edeceğiniz şeylere karar verip bir menü oluşturun. Olabilecek kadar çok pide çeşidi eklemeye çalışın. Net olun ve dizaynınızı dikkatlice planlayın. Menünüzü eksiksiz bir şekilde hazırladığınızdan emin olun.

Çalışanlarınızı ayarlayın: İşinizi hatasız bir şekilde yürütebilmek için güvenilir elemanlara ihtiyacınız olacaktır. Başvuran kişilerle görüşme yapın; güvenilir, uyumlu ve verimli olanları işe alın.

Gerekli belgeleri edinin: Çalışanlarınızın yasalara uygun şekilde işe başlayabilmeleri için kimlik numaralarıyla vergi dairesine başvuru yapmalısınız.

 • Eğer işletme ruhsatı almanız gerekiyorsa, restoranınızın kaydını yaptırdığınızdan emin olmayı da unutmayın.

 

Adım 6: Reklam yapma

Broşür dağıtın: Dikkat çekici ve restoranınızın yeri, yemek içeriği, iletişim bilgileri vb. gibi gerekli bütün bilgileri içeren bir broşür tasarlayın.

Yerel gazetelere veya internete ilan verin: Pide restoranınız için yerel iletişim araçlarında, el ilanlarında ve internette reklam yaptırın. Müşteri çekmeye başlayabilmek için insanların reklamlarınızı görmesi çok önemlidir.

 • Nasıl reklam verilir, işinizin reklamını ne şekillerde yapabilirsiniz, ücretsiz şekilde reklam nasıl yapılır gibi soruları araştırmak size kolaylık sağlayacaktır.
 • İnsanların restoranınız hakkında online olarak yorum yapabileceği Zomato, Trip Advisor gibi sitelere üye olmayı göz ardı etmeyin.

Reklamınız kulaktan kulağa yayılsın: Bütün arkadaşlarınıza yeni işinizden bahsedin ve gelip yiyecekleri denemelerini rica edin. Hızlı bir şekilde popülerlik kazanabilmenin en etkili yolu haberlerin kulaktan kulağa yayılmasıdır.

İndirim yapın: İnsanların yeni bir restoranı demelerini sağlamanın en iyi yolu onları uygun fiyat ve indirimle cezbetmektir. Bunu kuponlarla, el ilanları ve online reklamlara eklediğiniz indirimlerle sağlayabilirsiniz. Fakat unutmayın ki bunu sadece müşteri çekebilmek için geçici bir süre uygulamalısınız. Eğer uzun süre indirim uygulamaya devam ederseniz, şirketinizin imajı kötü yönde etkilenecektir.

Tuğçe

Yazar : Tuğçe

Henüz daha lisedeyken Avrupa Birliği Öğrenci Değişim Programı olan AFS'ye kabul edildi ve 1 yıl Hollanda'ya okumaya gitti. Dereceyle girdiği Yeditepe Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada içerik üreticisi ve yerelleştirme hizmeti verdi. Şu anda ise Sony şirketinin Avrupa pazarına yönelik geliştirdiği projelerde "Proje Müdürü" olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir