Piyasadaki Boşlukları Tespit Etme Yöntemleri

Eğer halihazırda kurulmuş bir piyasa ve sektördeki boşlukları tespit etme niyeti taşıyorsanız çok mantıklı bir hareket içinde olduğunuzu söyleyebiliriz.

Bugün iş hayatında başarılı olmanın en önemli anahtarlarından biri piyasadaki boşlukları ve açıkları yakalayıp bunların üzerine gitmektir.

Birçok şirket piyasada boşluk ve açık yakalamak ister. Domine edilebilecek, ufak fırsatların çığ gibi büyüyebileceği bir açık…

Eğer siz de spesifik bir alan yakalamak, diğer bir deyişle niş (niche) bir pazar bulmak istiyorsanız girişimcilik mantalitesini kavramışsınız demektir. Zira sizden başka kimsenin keşfetmediği bir alanda rekabet düşük olur ve bu da sizin lehinizedir.

Belli bir piyasayı analiz ederseniz tüm şirketlerin birbirine benzediğini görürsünüz. Sektörde çok farklı işler yapan bir şirket bulmak çok güçtür. Bu yüzden bu şirketlerden farklı bir açığı yakalama konusunda azimli olmalısınız. Şu ana dek hiçbir şirketin sunmadığı bir ürün ve hizmet sunarak bu açıktan istifade etmelisiniz. Bir şekilde kendinizi farklı bir yere konumlandırmalısınız. Bu; ürün, hizmet ya da müşteri deneyimi alanlarından birinde olabilir.

Bu yazımızda halihazırda birçok şirketin faaliyet gösterdiği bir X sektöründe boşluk ve açık yakalamak için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

 

1. Uzman Olduğunuz Konuları Tespit Edin

Bilginiz, becerileriniz, deneyiminiz, eğitiminiz aracılığı ile tespit ettiğiniz, yapmaktan keyif aldığınız bir işte şahane başarılar sergileyebilirsiniz.

Kendinize şu soruları sorabilirsiniz örneğin:

 • En güçlü olduğunuz yönleriniz neler?
 • Bu yönleri detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?
 • Bu yönlerinizle ne tür problemlere çözüm sunabilirsiniz?

Bu sorulara detaylı yanıtlar vermek kendinizi tanımanız ve ne yöne doğru yönelmeniz gerektiğini size söyleyecektir.

 

2. Sorunlu Sektörler Tespit Edin

Yapmanız gereken henüz bazı sorunlara çözüm bulunamamış sektörleri tespit etmek olmalı. Bu sektörler ile sizin yetenekleriniz ne ölçüde örtüşüyor? Bu sektöre ne tür bir yenilik sağlayabilirsiniz? Bu sorular üzerinde düşünün.

Boşluk bulmak istediğiniz sektörü bu bakımdan derinlemesine analiz etmelisiniz. Zamanınızı doğru kullanmanız için bu sektörlerin şu özelliklere sahip olması iyi olur:

 • Sorun çözümüne yönelik yoğun talep
 • Sorun çözümüne yönelik çok sayıda ürün ve hizmet
 • Müşteri bulma kolaylığı
 • Altından kalkabileceğiniz düzeyde bir rekabet

Boşluk yakalamak istediğiniz bir sektörü incelerken önce kendi yeteneklerinize ve deneyiminize bakın. Sektörü ve bu sektörde faaliyet gösteren şirketleri inceleyin; kendinizle bu unsurlar arasında bir bağ kurmaya çalışın.

Çözüm bekleyen sorunları tespit edip bunlara nasıl bir çözüm önerisi sunabileceğinizi listeleyin.

Mevcut sorun çözümü süreçlerine ne tür geliştirmeler yapılabileceğini düşünün.

Bu yaklaşım sayesinde yüzlerce niş fikir üretebilirsiniz. Bu fikirler aracılığıyla da mevcut bir sektördeki açıkları yakalamanız daha kolay olur. Ama önemli olan kendinizi tanımanız, yapmaktan mutluluk duyacağınız bir fikrin üzerine gitmeniz.

 

3. Önce Taklit Edin ve Sonra Geliştirin

Bir boşluk yakalamak için size en çok yardımı dokunacak şey başka şirketleri taklit etmektir. Mevcut bir fikri kopyalayın ve bu fikri kendi üslubunuzla geliştirin. Yani mevcut çözümleri daha da iyi hale getirmenin yolları üstüne kafa yorun.

Bu nedenle dünya genelinde X sektöründeki firmaların nasıl bir operasyona sahip olduğunu, ne tür ürün ve hizmet sunduğuna bakmalı, bu konuda araştırma yapmalısınız.

 • Ben bu boşluğu doldurursam müşteriler bundan bir ek değer elde eder mi?
 • Bu sektörün müşterileri yeniliklere açık mı?
 • Bu tür yenilikleri gerçekleştirmek için bütçeniz uygun mu?
 • Başka firmalar sizin bulduğunuz boşlukları kopyalayarak sizi oyun dışına itebilir mi?

Bu sorulara kendi açınızdan olumlu yanıtlar verebiliyorsanız, sürdürmeye ve emek vermeye değer bir şeyler buldunuz demektir.

 

4. Piyasadaki Trendleri İnceleyin

Bir piyasadaki farklı akımları ve trendleri inceleyerek o piyasada şahane açıklar yakalayabilirsiniz. Hızlı bir dünyada yaşıyoruz ve her an bir yenilikle karşılaşıyoruz.

Bu durum halihazırda bir geçmişi olan sektörler için de geçerli. Teknolojik ve ekonomik parametreler sürekli değişiyor ve piyasanın ihtiyaçları değişiyor.

Eğer bir sektörde boşluk yakalamak istiyorsanız bu sektörün dününü, bugününü ve geleceğini derinlemesine analiz etmeniz gerekiyor. Bu sektörle ilgili bilgili olmanız da zorunlu değil. Hatta ilgilendiğiniz bir sektörle ilgili dünden gelen bir bilginiz yoksa daha objektif ve somut değerlendirmeler yapmanız daha kolay olur.

Kısaca piyasadaki trendleri inceleyin. Pazarlama, satış, arz-talep, tedarik, üretim süreçlerini analiz edin. Bu süreçlerin birinde bir boşluk yakalamanız son derece ihtimal dahilindedir.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir