Profesyonel Futbolcu Nasıl Olunur?

Futbol, birçok kültür ve ülke tarafından sevilen ve 240 milyondan fazla kayıtlı oyuncusu ve milyarlarca fanı olan popüler bir spordur.

Dünya Kupası dünya çapındaki en popüler ve en çok seyredilen spor etkinliğidir.

Prestijli ve geniş kitlelere ulaşan bir spor dalında kariyer yapmaya ve profesyonel futbolcu olmaya karar verdiyseniz aşağıdaki ipuçlarını ve stratejileri takip edin.

 

 

Futbola meraklı olun

futbol-topu

1 – Her zaman bir hedefiniz olsun. Yukarıda da belirtildiği gibi başlangıç aşamasındaki en önemli nokta oyuna karşı tutkunuzun olmasıdır. Bu oyunu sevmeniz profesyonel bir futbolcu olmanız konusunda itici güç olacaktır. Bu sizden beklenen veya başka birisinin hayalini gerçekleştirmek için zorunlu hissedeceğiniz bir şey değil istediğiniz bir şey olmalıdır. Futbol sizin tutkunuzsa, futbol sevginiz sıkıntılı zamanlarda tekrar ayağa kalkmanızı ve denemeye devam etmenizi sağlayacaktır.

2 – Futbolla ilgili her şeyi bilin. Başından sonuna kadar bu oyunla ilgili mümkün olduğunca çok şey öğrenin. Kitaplar okuyabilir, maçları, eğitimleri izleyebilir, DVD’ler seyredebilir, maçlara katılabilir ve iyi futbol oyuncularıyla taktikleri üzerine konuşabilirsiniz. Ünlü ve başarılı futbol oyuncularının nasıl başarılı olduklarını anlamaya çalışın.

 

Erken yaşta başlayın ve kendinizi adayın

futbolcu

1 – Derecelendirilmiş seviyeler aracılığıyla futbol oynamaya kendinizi adayın. İyi bir antrenörü olan ve düzenli olarak katılabileceğiniz bir okul takımı, yerel kulüp veya bölgesel takım seçin. En iyisi genç oyuncuları profesyonelliğe hazırlayan akademilerdir. Her ülkenin, şehrin veya bölgenin kendi kulübü veya takımı vardır ve bunların kendi ilerleme seviyeleri vardır. Süreç hakkında kesin bir tahminde bulunmak mümkün olmasa bile yapabileceğiniz birtakım şeyler vardır:

Mümkün olan en erken yaşta futbol oynamaya başlayın. 5 ve 14 yaş aralığındakiler için gençlik takımları vardır.

Aileniz veya diğer yetişkinler ve hatta arkadaşlarınızla mümkün olduğunca çok futbol oynayın.

Genç takımlarla her yıl oynamaya devam edin, vitesi büyütmek için daha rekabetçi ve seçkin takımlarla ilerlemeye ve sizin yaş grubunuzun üstündekilerle oynamaya çalışın.

Düzenli aralıklarla eğitim alın ve organize edilen maçlara mümkün olan en erken sürede dahil olun. Okulunuzdaki, bölgedeki, şehirdeki veya ülkedeki gençler seviyesindeki maçlara ve turnuvalara katılmaya çalışın.

Mümkün olan en erken sürede eğitim kamplarına katılın. Kulübünüz veya kulüpler birliği eğitim kampları veya yaz kampları yapıyorsa bunlardan faydalanın. Bu sayede coşkunuzdan ve diğer oyuncuların rekabetçiliğinden faydalanırsınız ve kısa sürede çok şey öğrenirsiniz.

Profesyonel gelişim programlarını araştırın ve bunlara nasıl katılabileceğinizi öğrenin. Koçunuzdan veya antrenörünüzden kulübünüz aracılığıyla veya genel anlamda neler yapabileceğinizle ilgili tavsiyeler isteyin.

Er ya da geç gençler takımından, okul veya üniversite takımına geçeceksiniz ve daha sonra da amatörlükten, takımların ve kulüplerin yarı profesyonel seviyedeki takımlarına gireceksiniz. Üst düzey oyunculara karşı oynayacak seviyeye gelene kadar birçok aşamadan geçeceğiniz için seviyeleri yavaş yavaş tırmanmaya devam etmelisiniz.

 

Her anlamda uzmanlaşın

gece-futbol

1 – Çok çalışmanız ve sabırlı olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Profesyonel seviyeye çıkmak için çok çalışmanız  ve aynı zamanda sabırlı olmanız gerekir. Profesyonel bir oyuncuya dönüşmek aşamalı bir süreçtir ve bu süreçte öğrenmeye, teknik beceriler geliştirmeye, futbol bilgisi edinmeye devam etmeli ve en önemlisi de diğer insanlarla bağlantılar kurmalısınız.

Oyuncu olarak en iyisi olmak istiyorsanız haftanın en az 5-6 günü antrenman yapmak için zaman ayırmalısınız. Hava koşulları nasıl olursa olsun antrenman yapmaya devam etmelisiniz. Günlük olarak yaptığınız bu antrenmanlar yeteneğinizi geliştirmenizi ve becerilerinizi en üst seviyeye çıkarmanızı sağlayacaktır.

Daha öncede belirttiğimiz gibi bağımsız olarak idman yapın. Kulüpte olmasanız bile bağımsız olarak veya arkadaşlarınızla ve aile üyelerinizle, tercihen de iyi deneyimleri olan daha eski oyuncularla birlikte becerilerinizi geliştirin. Teknik kabiliyetinizi daima ilerletmeyi amaç edinin. Hareketleri yapmak kolay hale gelene kadar topla çalışın. Bütün beceri gruplarınızı ve uyum kabiliyetinizi güçlendirmek için daha zayıf becerileriniz üzerine de çalışın.

ilginc-futbol

Profesyonel futbolcu olmak isteyen bir çocuğunuz varsa fedakarlık seviyeniz çok yüksek olmalıdır. Çocuğunuzu maçlara götürmekten ( şehirlerarası ve ülkelerarası ), futbol malzemeleri almaya, üyelik ücretlerinden, zorunlu olmayan antrenmanlarda yardımcı olmaya ve çocuğunuzun moralini yükseltmeye kadar bir sürü şey yapmanız gerekecektir.

2 – Çok iyi olun. Bir süreliğine oynama şansı yakaladıktan sonra becerilerinizi ciddi ciddi gözden geçirmeniz gerekir. Hangi pozisyonun doğuştan gelen becerilerinize en iyi şekilde uygun olduğunu keşfedin. Bunu yaparken sadece kendinizi düşünmeyin aynı zamanda becerilerinizin takım çalışmasını nasıl beslediğini ve güçlü yönlerinizin oyuna nasıl uyum sağladığını da düşünün. Eninde sonunda yaptığınız şeyde iyi olmak zorundasınız çünkü rekabet çok yoğun ve ikinci bir şans yakalama olasılığınız çok düşük.

Antrenörünüzle güçlü yönleriniz hakkında konuşun ve size karşı dürüst olmasını isteyin. Antrenörünüzün önerilerini doğal yeteneğinizi geliştirmek için kullanın.

Oynadığınız seviyede en iyi oyuncu olun. Değilseniz kendinizi nasıl geliştirebileceğinizle ilgili dürüst değerlendirmeler yapın veya farklı bir pozisyona geçin veya amatör seviyede kalmaya devam edin.

İyi olduğunuzu kanıtlayın ve bu istikrarlı bir kanıt olsun. Her hafta haftanın en gözde oyuncu olmayı başarırsanız doğru yoldasınız demektir.

3 – Formda olun. Futbolda fitness seviyesi çok önemlidir. Düzenli aralıklarla spor yaparak, sağlıklı beslenerek ve alkol gibi performansınızı düşürecek maddelerden uzak durarak sağlıklı olun. Her gece yeteri kadar uyuyun. Sakatlanmamaya çalışın ve sakatlanmadan nasıl oynayabileceğinizi öğrenin. Formda kalmak ve sakatlıklardan dolayı problem yaşamamak için esneyin ve idman yapın.

4 – İyi bir iletişimci olun. Futbol ekip oyunudur ve iyi ilişkiler kurmak hayati önem taşır. Takım arkadaşlarınızla iyi anlaşmanız başarılı olmanıza ve etkili oynamanıza yardımcı olur. Bireysel oynamaya çalışan bir oyuncu veya diğerleriyle iletişim kurmayı reddeden bir oyuncu sorumluluğu takıma yükler ve başarılı olamaz.

Kendi tavır ve hareketlerinizi kullanarak, kendinizi net bir şekilde ifade ederek, sahada asi veya sinirli davranışlardan uzak durarak ve takım ruhunu yakalayarak iyi iletişim kurmaya çalışın.

5 – Ruhsal olarak güçlü olun. Futbol kendi başına güzel bir oyun olsa bile profesyonel futbolcuların hayatı belirsiz ve istikrarsızdır. Bu kısa süreli sözleşmelerin yapıldığı, yerine geçmek için diğerlerinin performansının düşmesinin beklenildiği, sakatlık risklerinin ve yaşlanmak gibi bir gerçeğin olduğu dünyadır. Bu gerçeklikler güvensiz hissetmeye ve psikolojik olarak yıpranmaya neden olur. Belirsizliğin, daimi rekabet baskılarının ve güvensizliğin üstesinden gelme kabiliyetinizi geliştirmeniz başarışınızda büyük rol oynar. Aynı zamanda toplum önünde olmak da oldukça zorlayıcıdır. Kendinizi hazırlamazsanız en yüksek seviyeye çıkmak ve medya tarafından sürekli olarak dikkatli bir biçimde incelenmek yorucu olur ve depresyona ve de diğer ruhsal sağlık problemlerine neden olur. Bu tür becerilere sahip değilseniz başa çıkma stratejileri geliştirmek için spor psikologları veya sağlık profesyonelleri ile görüşmenizin faydası olabilir. Ve endişelerinizi içinizde tutmaktansa güvendiğiniz birileriyle konuşmayı öğrenmelisiniz.

 

Yeteneğinizi sergileyin

1 – Kulübünüzün sizin için neler yapabileceğini öğrenin. Kulübünüz deneme veya yetenek günleri düzenleyebilir. Bugünlerde daha sıradan bir olay haline geldiği için kulüpler networklere güvenme eğilimindedir.

Kulübünüzün dikkat çekmenize yardımcı olacak ne tür networklar ve topluluk programlarına dahil olduğunu öğrenin.

Önemli olan bütün denemelerde yer alın. Her zaman başarılı olmayı beklemeyin ancak tanınmak, insanlarla buluşmak ve detaylar hakkında konuşmak için bu buluşmaların çoğuna katılın.

Kulübünüzün yetenek avcılarının kulübü ziyaret etmelerini sağlamak için neler yaptığını öğrenin.

2 – Yetenek avcılarının ne aradığını bilin. Maç boyunca harika bir performans ve iyi davranışlar sergileseniz bile yetenek avcılarının ne istediğini bilmeniz önemlidir. Sonuç olarak takımı kontrol etmek için her an gelebilirler. Yetenek avcıları sadece nasıl top oynadığınızı değil temel olarak genel tutumunuzu izlerler. Yani yeteneğiniz kadar karakterinizi de izlerler.

Takım ruhunuzu gösterin. İyi bir futbolcu, takım arkadaşlarına yardımcı olmalı ve güven verici bir takım oyuncusu olmalıdır.

Azminizi gösterin. Kibirli veya kötü niyetli olmadan rekabetçi olun.

Soğukkanlılığınızı nasıl koruduğunuzu ve baskı altındayken nasıl odaklandığınızı gösterin.

Her zaman en iyi şekilde oynayın.

 

Yaşam tarzı zorunlulukları

1 – Yer değiştirmeye hazır olun. Takımlar ve kulüpler bulunduğunuz bölgede değilse yaşam tarzınızda büyük değişiklikler yapmanız gerekebilir. Kulüpler ve aracılar isteklerini karşılamanız için özel hayatınız veya kariyerinizle ilgili uzun vadeli beklentilerinizi önemsemeden en kısa sürede taşınmanızı isterler. Bu noktada kendinizi dinlemeniz ve kendinizi adamanız gereken yolun bu olup olmadığına ve az bir kazanç için bu kadar büyük bir değişikliğe değip değmeyeceğine karar verin.

2 – Profesyonel Futbolcular Derneğinin aşağıda yer alan tavsiyelerini göz önünde bulundurun:  

Düzenli olarak oynayacak mısınız?

Taşınacağınız yerin dilini konuşabiliyor musunuz?

Ücret yeterli mi?

Kulübün iyi bir itibarı var mı?

Sakatlanma ihtimaline karşılık ne tür medikal standartlar var?

 

Mantıklı seçimler yapın

1 – Gerçekçi olun. Futbol bir sürü insanın aynı profesyonel sonucu almak istediği ve çok az insanın zirveye ulaştığı oldukça rekabetçi bir spordur. Profesyonel futbolcu olmak isteyenlerin kariyer yolculukları ile ilgili yapılan bir araştırmada bu kariyer yolunun uzun vadeli, ve istikrarsız olduğu belirlenmiştir.

2 – Geleceğe odaklanın. Futbol kariyerinizin ötesinde yaşamınızı nasıl idame ettireceğinizi de düşünmelisiniz. Akademik çalışmalarınızla futbol eğitiminizi dengelemeye devam etmelisiniz. Bu sayede işler umduğunuz gibi gitmezse yaşamınızı farklı şekilde idame ettirebilirsiniz.

 

İpuçları

messi-futbolcu

Her zaman tam potansiyelinizi gösterin, yetenek avcısının sizi ne zaman izleyeceğini asla bilemezsiniz.

Kendinizi oyuna verin ve oyun süresini sadece futbolu düşünerek geçirin. Diğer şeyleri düşünmek için oyun öncesi ve sonrasında zamanınız olacaktır.

Sağ ayağınızı sol ayağınıza göre daha iyi kullanıyorsanız sol ayağınızla şut çekmek veya çalım atmak gibi zayıf yönlerinizi oyun esnasında geliştirmeye çalışın. Sol ayağınızı sağ ayağınıza göre daha iyi kullanmanız harika bir avantajdır çünkü sağ ayakla oynayan futbolcuların sizinle mücadele etmesi zorlaşır.

Futbol oyuncusu olarak kayıt yaptırabileceğiniz online veri tabanları vardır ve bu veri tabanları sayesinde yetenek avcılarının ve diğerlerinin dikkatini çekebilirsiniz.

Size destek olmaları ve eğitiminize yardımcı olmaları için umutlarınızı ve beklentilerinizi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmanız önemlidir. Hala gençseniz geçmiş deneyimleriniz ve ailenizin destek seviyesini öğrenmek için yetenek avcıları ailenizle de tanışmak ister.

Oynarken her zaman eğlenin.

Korkusuz olun. Düşüncelerinizin veya tedirginliklerinizin ayağınıza dolanmasına izin vermeyin.

Her zaman odaklanın ve oyunda kalın. Sınırlarınızı zorlamaya devam edin ve hataların sizi durdurmasına izin vermeyin.

Evde bile olsanız antrenman yapmak için her zaman alan ve zaman bulun.

Ne kadar çalışırsanız çalışın profesyonel bir futbolcu olacağınızın garantisi yoktur. Elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerektiğini ve hayalinize ulaşabileceğinizi akılınızdan çıkarmayın.

Her zaman elinizden gelenin en iyisini yapın!

 

Uyarılar

Sakatlık profesyonel sporlar için her zaman var olan bir gerçektir. Sakatlanmamak için elinizden geleni yapın ancak sakatlanabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın.

Profesyonel futbolcu olana kadar düzenli işinizden istifa etmeyin. Ücret oranı düşük ve hatta belirsiz olacaktır. Profesyonel olsanız bile sözleşmelerin birçoğu kısa süreli olacaktır. Bu nedenle yatırım yapmayı en baştan öğrenin.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Merhaba benim ismim cihan baran. 16 yaşındayım Diyarbakırliyim çok ama çok futbolcu olmak istiyorum ve babam bırak miyor diyor boştur ve bende çok hevesliyim futbola benim tek hayalim futbolcu olmak hani olmuyoruz hep zenginler torpilli kişiler oluyor bizim bu Diyarbakır’da futbolcu olmuyoruz bana yardımcı ola bilirmisiniz abiler🙏
    Eyer yardımcı olursanız munetar kalırım size abim.

  2. Ben bütün gönülden, yürekten futbolcu olmak için çaba gösteren fakat neler yapması gerektiğini tam olarak bilmeyen yani tedirgin olan gelecek kaygısı olan bu kadar emeğin boşa gitmesinden korkan 14 yaşında bir kardeşinizim ismim Emre futboll’a 7-8 yaşlarında başladım,Futbola kendimi tamamen adadım,derslerim v.s iyi fakat kafam biraz karışık gelecek kaygım yok değil özellikle bu pandemi döneminde. ve sadece 2 klub değiştirdim bir ortasaha oyuncusuyum hızım sebebiyle bazen sağ,sol açıkda oynadığımda oluyor bana birkaç tavsiye verebilirmisiniz?😶

  3. Çok detaylı bir anlatım olmuş. Avantajlar ve dezavantajlar da kimseye beğendirmek göz önünde tutulmadan anlatıldığı için çok teşekkürler!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir