Saçınıza dokunarak akıllı telefonunuzu kontrol edin

Bir dahaki sefere saçıyla masumca oynuyormuş gibi görünen biriyle sohbet ederken karşı tarafın amacını iki defa düşünmek isteyebilirsiniz.

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrindeki bir üniversite tarafından geliştirilen Hairware isimli yeni teknoloji, insanların saçlarının içine gizlenmiş sensörler sayesinde akıllı telefonlarını kontrol etmelerini sağlıyor.

Bu teknolojiyi kullanan kişi iletken saç iplikçiklerinden oluşan doğal görünümlü postişler takıyor. Kullanıcı belirli bir şekilde bunlara dokunduğunda akıllı telefon uygulaması aktif hale geliyor.

Tehdit altında olduğunda hisseden bir kadın yerini bildirmek veya telefonu kaldırmadan acil durum mesajını aktif hale getirmek için Hairware’i kullanabilir. Aynı zamanda konuşmanın kaydedilmesi için de telefonunu yönlendirebilir.

Genç girişimci Vega buluşunun, “sihir ve James Bond’un bir karışımı” olduğunu söylüyor.

Bu yeni teknoloji sadece kadınlara güvenlik avantajı sunmakla kalmıyor. Vega aynı zamanda erkekleri de düşünmüş. Bir sonraki aşamada bu teknolojiyi sakallar için de uyarlamak istiyor.

Başarılı girişimci Vega projesini geliştirmeye devam ediyor. İnovasyon projesi hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.

Bu iş fikri, kadınların yalnız ve tehdit altında olduklarında istenmeyen olaylarının yaşanmasını önleyebilir. Sizin de kadınların güvenliğine yönelik fikirleriniz var mı?

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir