Sermayesiz İş Kurmanın Yolları

Seri girişimci olan Rich Marsh, hemen hemen hiç para koymadan bir işin nasıl kurulacağı ile ilgili her şeyi biliyor. Çeşitli girişimleri arasında online eleman alım firması ve cinsel sağlık ürünleri satan firması bulunmakta. Rich Marsh’ın sermayesiz iş kurmak ile ilgili önerileri aşağıda yer almaktadır.

Yeni bir girişimde bulunmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz… Sermaye dışında. O zaman bu makaledeki tavsiyeler size büyük bir sermaye niteliğinde gelebilir. İşte sizlere sermayesiz iş kurmanın yolları:

 

1. Düzenli işinizi bırakmayın

Düzenli işinizi bırakmadan önce başka şeyler yapabileceğinizden ve para kazanabileceğinizden emin olmalısınız. Her şeyi bırakarak Cv’nizi ve günlük iş kıyafetlerinizi şenlik ateşinde yakmak isteyebilirsiniz. Hatta bir taraftan da kıkır kıkır gülerek ateşin etrafında dans etmek isteyebilirsiniz. Ancak bu dürtüleriniz kötü şekilde sonuçlanabilir. Gerçekten kötü olabilir biliyoruz. Şunu düşünebilirsiniz:  “ iki işi aynı anda nasıl yapacağım?” Sadece elinizden gelenin en iyisiniz yapmaya çalışın. Cari hesabınızın boşaldığını görmekten ve bankaların veya ortakların yaptığı baskılar yüzünden panik ve strese katlanmaktansa biraz daha az uyumak daha iyidir.

 

2. Banka hesaplarıyla ilişkisi olan kişilerden yardım isteyin

Tabi ki bunu nazik bir biçimde yapın. Senelerdir yardımcı olduğunuz insanlara gidin ve yardımlarını isteyin. İyi insanlar iyi insanlara yardım ederler. Sizin için neler yapabileceklerini görün. Maddi destek verebilecekleri gibi pratik yardımlarda da bulunabilirler. Sizi şaşırtabilirler.

 

3. Takas

Şu anda ne yapıyorsunuz? Potansiyel tedarikçilerin bu hizmete ihtiyacı var mı? Onlara yakınlaşın ve becerilerinizi, uzmanlığınızı bir süreliğine ihtiyaç duyduğunuz ürün ve hizmetler ile takas etmeyi teklif edin. Bu en eski iş yapma yöntemlerinden biridir. Bu sayede müzakere becerileriniz gelişir ve gelecekte faydalı ittifaklar kurabilirsiniz.

 

4. İyi bir iş planı hazırlayın – başlangıçta

İş planı olmadan bütün işler zorlu olacaktır. İster kendiniz yazın isterseniz birisine yazması için para ödeyin ancak birisi bu işi halletsin. Sermaye bulmanıza yardımcı olacak her olası ve güvenilir kaynak iş planınızı görmek isteyecektir. En çok sevdiğiniz ve güvendiğiniz aile bireyleriniz bile görmek isteyebilir. Rakamlara odaklanın ve planlanan satışlar konusunda tutarlı olun.

 

5. Nabız yoklayın

Finansman sağlamanın farklı pek çok yolu vardır. Ancak bunların çoğu aşağıdaki sebeplerle tükenir:

 1. Henüz çok erken ve kendini kanıtlayacak bir ürün veya konseptiniz yok.
 2. Planınız yok
 3. Seçtiğiniz alanda geçmiş performansınız yok
 4. Hedef pazarı henüz araştırmadınız
 5. Rakamsal verileriniz gerçekçi değil
 6. Güvenilirliğiniz yok
 7. Düzenli işinizi bıraktınız

 

6. Hızlı zaferler kazanın

Başlangıçta hızlı satışlar yapmak kadar rahatlatıcı bir duygu yoktur. ( küçük satışlar olsa bile ) İnsanların ürünleriniz veya hizmetlerinizden memnun kalıp size ödeme yapması sizi teşvik eder. Amaçlarınız doğrultusunda size bir dayanak noktası sağlar ve sıkıntılı dönemlerin üstesinden gelmenize yardımcı olur. Hazır olmasanız bile hızlı satışlar yapmanız gururunuzu okşar ve veriminizi artırır. Bunu inkâr etmeye kalkışmayın. Size nakit ve hız kazandırır. Bankaları etkiler ve gelecek siparişler için tedarikçilere gittiğinizde sizi daha güçlü bir pozisyona getirir.

Yukarıda verilen tavsiyelerin çoğuna karşı çıkıyor olabilirsiniz ancak hala keşfedebileceğiniz bir sürü seçenek vardır. Düşünmeyi bırakıp “ben her şekilde bu işin üstesinden geleceğim” diyebilirsiniz.

Ve iyi haberse:

Rakiplerinizin çoğu muhtemelen bu tavsiyeleri takip etmediler. İşte bu nedenle hiç vakit kaybetmeden başarılı olabileceksiniz.

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Eğer siz kendi işinizi kurma yönünde bir hedef belirlediyseniz
  ve bu doğrultuda önünüze gelen fırsatları değerlendiriyorsanız harika.
  Fırsatlara açık değilseniz girişimcilik anlamında eksiklikleriniz var demektir.
  Ne iş olursa olsun ön yargıları bir kenara bırakın ve size sunulan fırsatı en ince ayrıntısına kadar değerlendirmeye bakın.İncelediğiniz iş fırsatı eğer günümüz koşullarında en iyi ise sakın kaçırmayın. Zira hayat fırsatlar konusunda üzgünüm çok cömert değil.
  Küçük sermaye ( 1400 TL ) ile kurabileceğiniz bir iş alternatifi.
  Bu işin profesyonellerinden alacağınız eğitimlerle işinizi daha iyi hale getirebileceksiniz.
  Bunun için tek bir engel var. O da sizsiniz. Kararlı ve azimli iseniz başarı sizinledir.
  Sizin başarınıza.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir