Düşük Sermayeli İş Fikirleri

İşte sizin için hazırladığımız 10 adet düşük sermayeli iş fikirleri. Bazıları diğerlerine göre daha karlı ve daha fazla çalışmayı gerektiriyor. Ancak hangi işle başlamayı düşünürseniz düşünün önemli olan kendi becerilerinize ve bilginize uygun olanı seçmenizdir. Aksi takdirde rakipleriniz bu yarışta sizi alt ederler.

Bu tip bir yolculuğa başlamadan önce her zaman bir iş planı hazırlamanız gerekir. Bu sayede ilk altı aylık beklenen satışları ve kazançları görebilir ve ona göre mücadele edebilirsiniz. Unutmayın işletmelerin çoğu ilk yıllarında başarısız olur.

Aşağıda anlatılan düşük sermayeli ve karlı işler sizin için uygun mu inceleyin:

 

1-Kuryelik

Özellikle yaşlı teyzeler için kuryelik hizmeti sunabilirsiniz. Pazar ve market alışverişleri için küçük elektrikli bir motosikletinizin olması yeterlidir. Sadece kuryelik yaparak ayda ortalama 1.500 TL gelir elde edebilirsiniz.

 

2- Kahve dükkanı

Starbucks veya Kahve Dünyası gibi kendi dükkanınızı açabilirsiniz. Başlangıç için en iyi yol; içerisinde kahve yapabileceğiniz, küçük portatif bir kamyonet almaktır. İnsanların işlerine giderken en çok kullandıkları güzergahlarda durabilirsiniz. ( izin alarak ) Eğer bir kahve dükkanı işletmek istiyorsanız tabi ki işletme ruhsatına ve izinlere ihtiyacınız olacaktır. Bu yolu tercih edecekseniz kendinizi şehrin kalabalık bir bölgesinde konumlandırın. Masraflar satış noktanıza göre farklılık gösterecektir.

 

3-Araba yıkama

Eski garajların olduğu yerlerde ve otoparkların girişlerinde yeni açılan oto yıkama işletmeleri vardır. Başlangıç maliyetleri düşük olur çünkü sadece boş bir alan kiralamanız, suya erişim sağlamanız ve yıkama deterjanları almanız gerekecektir. Ayrıca işletmenizi açabilmek için ruhsatta almanız gerekir. Ancak oldukça düşük bir sermaye gerektirir.

 

4- Ev tabanlı yemek işi

Evinizden veya küçük bir dükkandan yemek işinizi yürütebilirsiniz. İnsanların çoğu doğum günleri gibi özel etkinliklerde yemek hizmetlerinden faydalanırlar.Pastalar, kekler, börekler, pizzalar yapıp satabilirsiniz. Sermayesiz iş fikirleri arasında oldukça popüler bir iş olmakla beraber kazancı da aylık 2000 TL’yi bulabilmektedir.

 

5- İnternette iş kurmak

Evden çalışmak muhtemelen herkesin hayalidir. Eğer bilgi birikiminiz varsa online satış yapmaya başlayabilir veya internet işine başlayarak reklam gelirleri elde edebilirsiniz. Elinizde yeterli sermayeniz yoksa blog yazmaya başlayabilirsiniz. Müşterileri sayfanıza nasıl çekeceğinizi ve online olarak tanıtımınızı nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir. İnternet işletmesine sahip olmanın en iyi tarafı giriş ücretlerinin düşük olmasıdır. İhtiyacınız olan tek şey bir web sitesi ve satılacak ürünler. Tabi ki online ödemeler yapmanız gerekecektir ancak PayPal’ın hazırlık maliyeti yoktur bu nedenle size bu konuda yardımcı olacaktır. Blog açmak sermayesiz iş fikirleri arasında olmasına karşı uzun vaadede çok kazançlı olabilmektedir ve kazancınızın bir sınırı bulunmamaktadır.

 

6 -Bahçıvanlık

Kış ayları haricinde pek çok insan bahçıvanlık hizmeti almak ister. Bu sadece çimlerin biçilmesi içinde olabilir bahçenin temizlenmesi ve ağaçların kesilmesi içinde olabilir. Eğer işleri kendiniz idare edecekseniz başlangıç maliyetleri düşük olacaktır. Yaprakların temizlenmesi ve kış mevsiminde ölecek olan bitkilerin budanması için sonbahar mevsimi uygun bir zamandır. Kapı kapı dolaşarak veya bölgenizdeki yerlere broşürlerinizi bırakarak iş alabilirsiniz. Bu hizmete en çok ihtiyacı olanlar bahçeli büyük evleri olan insanlardır.

 

7- Fast food

Geceleri geç saatlerde acıkan insanlar için ana caddelerde veya ana caddelere yakın yerlerde fast food hizmeti verebilirsiniz veya evlerine gönderebilirsiniz. Oldukça çetin bir rekabet vardır. Ancak zorlu ekonomik süreçlerde bile insanlar pizza siparişi vermeye veya diğer önceden hazırlanmış yiyeceklere göre daha ucuz olan köfte ekmek siparişleri vermeye devam ederler. Diğer işletme türlerine göre çok düşük sermayeli bir iştir. Dükkan yerine, pişirme ekipmanlarına ve personele ihtiyacınız olacaktır.

 

8-Sokak Pilavcısı

Son zamanlarda belki de en popüler olan ticari girişimlerden biri sokak pilavcılarıdır.  Ana malzemeler oldukça uygun bir fiyata alınabilir ve başka bir masraf yoktur. Bu tür stıcılar, ana caddelere veya öğle vakitlerinde uygun fiyata atıştırmalık bir şeyler yemek isteyen insanların olduğu bölgelere yakın olduklarında çok iyi kazanç elde ederler. Sermayesiz iş kurmak isteyenler için oldukça cazip bir iş fikri.

 

9- Eşya Taşıma

İnsanlar bugünlerde fazla taşınmasalar da tıpkı kurye firmaları gibi ev ve işyeri adreslerine paket teslim edebilirsiniz. Başlamak için ihtiyacınız olan tek şey kamyonet tarzı bir aracınızın olmasıdır. Bölgenizdeki diğer işletmelerden iş alarak nakliyat firmalarından daha uygun fiyata taşıma işlemi yapabilirsiniz. Bu iş ağızdan ağza pazarlama yoluyla ilerler ve sürekli işleyen bir iştir. Aracınıza da “yük ve eşya taşınır” şeklinde bir yazı asabilirsiniz.

 

10-  Muhasebecilik vb. Hizmetler

Muhasebecilik, pazarlamacılık veya avukatlık gibi profesyonel nitelikleriniz olabilir. Bu hizmetleri evinizin rahatlığında sunarak hatırı sayılır paralar kazanabilirsiniz.

Bu iş fikirleri 100’lerce düşük sermayeli iş fikrinden sadece birkaçı. Bunları çoğaltmanız sizin elinizde. Çevrenizi gözlemleyin ve ihtiyaçları farkedin. Umuyoruz ki size sunduğumuz bu iş fikirleri sizi düşünmeye teşvik etmiştir ve en kısa zamanda kendi işletmenizi açarsınız.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir