Sevdiğiniz kişinin kokusu bir parfüme dönüşsün ister miydiniz?

Girişimci bir Fransız şirketi sayesinde artık sevdiğimiz insanların kokusunu sonsuza kadar saklayabileceğiz. Şirket insanların kıyafetlerinde kalan kokularından hazırladıkları yeni parfümleri eylül ayında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bu yaratıcı iş fikrinin arkasında Fransız sigortacı Katia Apalategui isimli girişimci var. Bu iş fikrini bundan yedi sene önce babasının ölümünden dolayı harap olduğu sırada buldu. O dönemlerde babasının kokusunu bir şişede saklamanın yolunu bulmayı ümit ediyordu. Görünüşe bakılırsa annesi de aynı şeyi hissediyordu. Annesi Katia’ya şunları söylemiş: “Onun kokusunu özlüyorum ve yastık kılıfını yıkamak istemiyorum.

Kokuyu saklama fikrinden etkilenen Katia bunu gerçekleştirmenin yollarını aramaya başladı. Araştırma yapmayı denedi ancak çok başarılı sonuçlar elde edemedi, ta ki Normandiya’daki inovasyon ajansı Seinari’yi bulana kadar. Katia’yı University of Le Havre’nin organik ve makromoleküler kimya bölümüne yönlendirdiler. Buradaki araştırmacılar Katia’nın iş fikrini gerçeğe dönüştürmenin olasılıklarını araştırdılar. Bir sürü deneme yanılmadan sonra kişinin kıyafetlerindeki kokuyu çıkarmanın ve alkol bazlı parfüm olarak yeniden oluşturmanın tekniğini geliştirdiler.

Bu teknik ISC Paris Business School’da okuyan ve Katia’nın oğlu olan Florian Rabeau tarafından kurulan Kalain isimli şirket tarafından satın alındı. Şirketin amacı sevdikleri insanları yakın zamanda kaybeden kederli ailelere hizmet etmek.

Katia şunları söylemiştir: “Kederli ailelere ölen kişinin kıyafetlerinden topladığımız kumaştan oluşturduğumuz kokuyu küçük şişelerde sunuyoruz. Müşteriye özel hazırlanıyor ve yaklaşık 560 Euro’ya ( 600 dolara ) satılıyor. Koku hafızamızda yer eden en güçlü his. Oldukça duygusal anlamlar yüklenmiş bir ürün sunuyoruz.

Ancak Kalain sadece cenaze işleriyle sınırlı kalmak istemiyor. Sevdiklerinden uzak kaldıklarında sevdiklerini hatırlamak isteyen insanlar için insan kokusu parfümleri sunmayı planlıyorlar.

En yaratıcı iş fikirlerini ve benzersiz girişimcilik ürünlerini siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz. İş fikri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir