Singapur’da İş Kurmak İsteyenlere

İşletmelerin veya bireylerin birçoğu Singapur’da iş yapmanın kolay olduğunu düşünür. Modern Singapur insan kaynakları ve son teknoloji altyapı hizmetlerine yatırım yapanlara iyi fırsatlar sunuyor. Singapur iş kurmak isteyenlere çok az veya hiç formalite uygulamıyor.

 

Singapur’da iş nasıl kurulur?

1 – Resmi kurumlara başvurun

Yabancı bir şirket olarak başvuru yapacak herhangi bir kişi veya şirket kayıt esnasındaki prosedürler ve başvuruların doldurulmasına yardımcı olması için profesyonel bir avukat veya uzman bir muhasebeci ile temas kurmalıdır. Şirketler kanununa göre yabancı bir şirketin veya çok uluslu bir şirketin şirket olarak hareket edebilmesi için Singapurlu iki kişiyi işe alması gerekir.

2 – Şirket ismini onaylatın

Şirket kanuna göre şirket isminin tescilden önce onaylatılması gerekiyor. Önerilen şirket ismi yerli başka bir şirketin, yabancı bir şirketin şubesinin veya ticari bir işletmenin ismiyle aynıysa kabul edilmez. Saldırgan, dini hareketler içeren veya kaba isimler de kabul edilmez.

3 – Gerekliyse şube müdürlüklerine başvurun

Singapur’da iş yapmak istiyorsanız şube müdürlüklerine başvurun veya Accounting & Corporate Regulatory Authority (ACRA) ile bir şirket kurun. Singapur’da iş yapan yabancı şirketlerin izlemesi gereken bazı yönetmelikler vardır. Bölge ofisleri ana firma gibi çalışarak fizibilite çalışmaları ve pazar araştırması yapar ve irtibatlar kurar.

4 – Onay için başvurunuzu sunun

Onay başvurusunu profesyonel bir firma veya servis bürosu aracılığıyla online olarak Bizfile’a yapabilirsiniz. Onay alan her şirket ismi için ödenecek miktar 15 dolardır. Onaylanan isim başvuru tarihinden itibaren 60 gün rezerve edilir. Şirket yapınız şahıs şirketi, limitet şirket veya adi şirket olabilir.

5 – Başlamadan önce müşteriler bulun

Müşteriler bulmanıza yardımcı olacak en iyi şirketleri ve kaynakları bulmak için “Singapur’da müşteri bulmak” veya “Singapur’da alıcı bulmak” gibi cümleler yazarak arama motorlarında araştırma yapın.

 

İpuçları

Bölge ofisleri bazı faaliyetlere sınırlandırmalar getirir:  ithalat ve ihracat dahil malların ve hizmetlerin ticaretinin yapılması, depolama tesislerinin kiralanması, iş sözleşmelerinin yapılması, faturalar/makbuzlar hazırlamak ve ücret karşılığı hizmet sunmak

Singapur’dan mallar veya malzemeler göndermek veya depolamak istiyorsanız bir distribütör veya yerli bir ortakla çalışmanız gerekir.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir