Sıradışı Rekorlara İmza Atan 10 Şirket

Dünyanın en geniş katılımlı yastık savaşına katıldığınızı ya da dünyanın desibeli en yüksek ortamında bulunduğunuzu hayal edin.

Halkla ilişkiler etkinlikleri genelde pek de eğlenceli olmaz. Ancak bazı şirketlerin Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmek için düzenlediği etkinlikler de oldukça akılda kalıcı ve etkili olmaktadır. 60 yıllık tarihçesi boyunca Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren pek çok şirket bulunuyor.

Bu tür rekor amaçlı etkinlikler de markaların bilinirliğini artırıyor ve marka-müşteri arasındaki bağı daha da kuvvetlendiriyor.

Tabii her türlü rekor denemesinin “viral” bir etkiye sahip olduğunu, insanlar tarafından sosyal medyada milyonlarca kez izlendiğini de ekleyelim.

Bu yazımızda rekor denemesi yaparak Guiness Rekorlar Kitabı’nda kendine yer edinen 10 ilginç marka etkinliğini inceleyeceğiz.

 

1. LEGO

Macaristan’ın Budapeşte kentindeki LEGO mağazası tarafından düzenlenen bu etkinlikte dünyanın en yüksek lego yapısı oluşturuldu. İlkokul çocukları ve LEGO severlerin katıldğı etkinlik, Budapeşte’deki St. Stephen Kilisesi’ne turist ilgisini artırmak için düzenlendi.

450.000 lego parçasıyla 34 metre yüksekliğe ulaşan bu yapının inşası 4 gün sürdü ve yapının son parçasını Budapeşte Valisi Antal Rogan yerleştirdi.

 

2. Yahoo

20. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Yahoo, Kaliforniya’daki binasının bahçesinde tüm çalışanlarını bir araya getirdi.

Şirketin kurucuları Jerry Yang, David Filo ve CEO Marissa Mayer’in de yer aldığı etkinlikle toplam 3432 kişi hep bir ağızdan yodel söylediler. Yodel’in Amerikan halk müziğinde bir şarkı söyleme biçimi olduğunu belirtelim. Yahoo’nun reklam müziğini besteleyen Wylie Gustafson’un öncülüğünde 3432 kişinin söylediği şarkı “Dünyanın aynı anda en çok kişi tarafından icra edilen yodel’i” olarak rekorlar kitabına girdi.

 

3. Fiji Airlines

Air Pacific Havayolları şirketinin Fuji Havayolları adını alması üzerine markanın yeniden canlandırılmasını amaçlayan bu etkinlik, Fiji’ye olan balayı rezervasyonlarının artırılmasını amaçlıyor.

Yeni Zelanda’dan Fiji’ye uçan yolcular, Fiji Havayollarına ait bu uçakta “dünyanın en yüksek irtifada kıyılan nikahına” canlı olarak şahit oldular. Zira nikah kıyılırken uçak yerden 12.5 kilometre yüksekteydi.

 

4. Estée Lauder

Güzellik ve makyaj malzemeleri üreten Estee Lauder şirketi, “Meme Kanseriyle Mücadele” konusunda yürüttüğü kampanyanın 11. yıl dönümünü unutulmaz bir etkinlikte kutladı.

“Global Landmark Illuminations Initiative” adı verilen bu etkinlikte dünyanın dört bir yanındaki etkileyici yapılar, lazer ışıklarıyla  aydınlatıldı. Sidney Opera Binası, Taç Mahal, Burj Al Arab, Eyfel Kulesi gibi 24 ülkedeki 38 önemli yapı 24 saat içinde aydınlatıldı.

Bu etkinlik ise Estee Lauder’e 24 saat içinde en çok önemli yapı aydınlatan şirket unvanını kazandırdı. Tabii ki esas amacın meme kanseriyle mücadele için farkındalık yaratmak olduğunu belirtelim.

 

5. Arby’s

Fast food restoran zinciri olan Arby’s, insanlara Arby’s’in son çıkardığı Smokehouse Brisket sandviçin nasıl hazırlandığını anlatmak istedi. Bu sandviçin tam 13 saatte hazırlandığını göstermek isteyen Arby’s dünyanın en uzun televizyon reklamını yayınladı. Arby’s’in bu reklamı tam 13 saat 5 dakika 11 saniye sürdü.

Guiness Rekorlar Kitabı kurallarına göre reklamın ulusal bir kanalda yayınlanması gerekiyordu. Bunun için 24 Mayıs 2014 günü Minnesota merkezli My9 kanalı tercih edildi.

Tabii ki bu kampanya sosyal medyada çok konuşuldu ve önemli haber siteleri bu rekorla ilgili haberler yaptı. Yani bu rekor denemesi amacına ulaştı.

 

6. Nexen

Kanada merkezli petrol ve gaz şirketi Nexen, Eylül 2015’te şirketin binasının bulunduğu Kanada’nın Calgary şehrinde ilginç bir etkinliğe imza attı. Şirketin 542 çalışanın hepsi Batman kostümü giyerek şehri adeta Gotham City’e çevirdiler.

United Way adlı bir yardım kuruluşuna bağış toplamayı amaçlayan bu etkinliği, internette toplam 72 milyon kişi izledi ve bu olay Huffington Post ve USA Today gibi önemli haber sitelerinde yayınlandı.

 

7. Atlantic Records

Yeni albüm çıkaran bir müzisyenin turneye çıkması önemli bir olaydır. Ancak hiçbir sanatçı Hunter Hayes kadar sıradışı bir turneye çıkmadı henüz. Atlantic Records’tan çıkan albümü için 24 saat içinde 10 farklı şehirde konser veren Hunter Hayes, bir gün içinde farklı şehirlerde canlı olarak en çok konser veren isim oldu.

New York’taki meşhur Times Meydanı’nda başlayan konser serisi, Philedelphia’da sona erdi. Tabii bu 1 günlük devasa turne hem Hunter Hayes’e hem de Atlantic Records’a medyanın yoğun ilgi göstermesini sağladı.

 

8. Kansas City Chiefs

Amerikan Futbolu Ligi NFL’de mücadele eden Kansas City Chiefs, 2014 yılında “bir spor stadyumundaki en yüksek gürültü” rekorunu kırmayı denedi. Aynı rekoru kırmak için Seattle Seahawks ile bir yıl kadar rekabet eden Kansas City tarafları Arrowhead Stadyumunda, 8 saniye boyunca 142.2 desibellik bir uğultu-gürültü-tezahürat yaptılar. Bu da Arrowhead Stadyumu’nu dünyanın en yüksek desibele ulaşılan stadyumu haline getirdi.

 

9. Macy’s

Giyim ve mobilya alanında hem online hem de perakende olarak faaliyet gösteren Macy’s, “Believe” adlı kampanyasının son ayağını “Make-A-Wish” (Bir Dilek Dile) Vakfı için düzenledi. Ancak bu etkinliğe bir de rekor denemesi iliştirmek isteyen Macy, müşterilerine dilek dilemelerini ve “Noel Baba’ya yazılan en uzun dilek listesini” oluşturmalarını istedi. Macy’s’in web sitesi üzerinden hazırlanan her liste içinse Make-A-Wish Vakfı’na bir dolar bağışlandı.

2012 yılında 75.954 dilek listesiyle kırılan rekor, 2013 yılunda 121.138 dilek listesiyle tazelenmiş ve bu unvan Macy’s’te kalmış oldu.

 

10. Gen Con

Uluslararası masaüstü oyunları fuarı Gen Con, 2014 yılında sosyal oyun şirketi Oomba ile ortaklaşa bir etkinlik düzenledi.

Fuara gelen 2950 kişinin aynı anda taş-kağıt-makas oynamasıyla kırılan rekoru Guiness Rekorlar Kitabı temsilcisi de izledi ve “aynı anda en çok kişi tarafından oynanan taş-kağıt-makas” etkinliği Gen Con’a ait olmuş oldu.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir