Şirketinizin reklamını ücretsiz olarak nasıl yapabilirsiniz?

Pazarlama uzmanlarının birçoğu işletmelerin brüt satışlarının %2 ila %5’ini reklamla yapmasını tavsiye etmektedir. Siz de satışlarınızı arttırmak istiyor olabilirsiniz. Ancak büyük reklam kampanyaları için yeterli bütçeniz olmayabilir veya sermayenizi diğer alanlara yönlendirmiş olabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve işletmenizin reklamını yapmak için reklam yapmanın ücretsiz yollarının avantajlarından faydalanabilirsiniz.

 

Online pazarlama

1 – Web varlığı oluşturun

Dikkat çekmek için internetin gücünden faydalanın. Web potansiyel olarak yüz binlerce tüketiciye ulaşabileceğiniz ücretsiz satış yerleriyle doludur.  Başlamadan önce işletmeniz için bir e-posta adresi alın ve sürekli olarak kullanabileceğiniz en az bir tane logonuz olduğundan emin olun.

2 – Twitter’ı kullanın.

Twitter hesabı açmak ücretsizdir ve müşterilerinizle anında ve kişisel seviyede etkileşimde bulunabilirsiniz. İşletme adınıza en yakın ismi alın ve hesabınızı işletmeniz için aldığınız e-posta adresine bağlayın. Avatar olarak logonuzu kullanın. Var olan müşterilerinizi, aile üyelerinizi, arkadaşlarınızı ve beğendiğiniz veya işletmenizin ürünlerini kullandığı diğer işletmeleri takip edin. Tweetler aracılığıyla işletmenizin reklamını yapın ancak eğlenceli olmasına dikkat edin. Sadık müşterilerinize teşekkürlerinizi sunun veya küçük hediyeler verin. Sizi takip etmeleri için insanlara fırsat verin.

3 – Facebook sayfası açın

Facebook hesabı açmak ücretsizdir ve müşterilerinizle ve diğer işletmelerle etkileşimde bulunmanızı sağlar. Profilinizi beğenen veya postlarınızı paylaşan sınırlı sayıda insana küçük hediyeler verin ve faaliyetlerinizi takip eden müşterilere mesajlar aracılığıyla özel indirimler sunun.

4 – Yelp’e katılın

Yelp tüketicilerin işletmeleri gözden geçirdiği ve tavsiye ettiği bir internet sitesidir. Yelp sayfanızı bilgiler paylaşmak, özel teklifler sunmak ve aynı zamanda müşterilerinize ne kadar iyi hizmet verdiğinizi ölçmek için kullanabilirsiniz. Bazı işletme sahipleri Yelp kullanıcısı ile doğrudan temas kurarak kötü yorumlara cevap verirler veya durumu kurtarmak için tekliflerde bulunurlar. Bunu yapmanız potansiyel müşterilerin kaygılarını ciddi anlamda dikkate aldığınızı göstermenize yardımcı olur.

5 – Google Places listeleri oluşturun

Google Maps aramalarında çıkmak ve insanların sizinle ilgili görüşlerini paylaşmalarını ve işletmenizi oylamalarını sağlamak için Google Places’e kaydolun. İşletmenize özel bir Gmail hesabınız olduğundan emin olun ve başlayın. Yahoo! Local’da benzer bir hizmet vermektedir.

6 – İmzanız olsun

Her e-posta gönderdiğinizde alt kısma imzanızı eklemeyi unutmayın. İnternet sitenizin, Facebook sayfanızın, Twitter hesabınızın veya diğer online hesaplarınızın linklerini de eklemeyi unutmayın.

 

Ürünlerinizi, işletmenizi veya hizmetlerinizi online rehberlere kaydedin

1 – Ücretsiz online rehberlerde hesap açın

Online rehberlerin birçoğu detaylı bilgiyle birlikte ürünlerinizi, işletmenizi ve hizmetlerinizi yüklemenize izin verir ve aynı zamanda potansiyel müşterilerin ürün sahibi ile birebir temas kurabilmesi için iletişim formu da sunar.

2 – Listelerinizi oluşturun

Listeler sizin veya şirketinizin sunduğu ürünler, işler veya hizmetlerdir. İyi bir online rehber hedef pazarınıza ulaşmanıza yardımcı olmak için mümkün olduğunca çok liste oluşturmanıza fırsat verir.

Ürünleriniz veri tabanlarında saklanır ve ön sayfada sergilenir. Yüklenen bütün ürünler 24 saat sonra arama motorlarında da çıkar.

 

Medyayı kullanmak

1 – Medyada yer alın

İşletmenizi açtınız mı? Sosyal sorumluluk projelerini destekliyor musunuz? Özel bir projeniz mi var? Hikayenizi yerel medya kuruluşlarına anlatın ve dikkatlerini çekmeye çalışın. Gazeteleri, televizyon yayınlarını ve radyo şovlarını deneyin.

2 – Gazetecilerle temas kurun

Bazı gazetelerde kampanyalarla ve yeni işletmelerle ilgili yazılar yazan gazeteciler vardır. Bu kişileri ilk temas noktası olarak görün. Buna ek olarak, niş müşterilerinize ulaşabilecek gazetecileri araştırın. Örneğin balıkçılık malzemelerinin satıldığı bir dükkanız varsa açık havada yapılan etkinliklerle ilgili yazılar yazan gazeteciler ile temas kurun.

3 – Hayır kurumları için çalışın

Gazetelerin birçoğu hayır kurumu etkinliklerine önem verir. Barındırma yurtları veya yardım dernekleri için konserve gıdalar veya kullanılmış malların bağışlandığı küçük bir yardım organizasyonu düzenleyin. Etkinlikle ilgili gazete ile temas kurun ve şirketinizin bu etkinliğe sponsor olduğunu belirtin. Daha iyi tanıtım için bir şeyler bağışlayan müşterilere indirim yapın.

 

Bağlantılar kurun

1 – Ağızdan ağza pazarlamadan faydalanın

Size referans olan müşterilerinize indirimler sunun. Var olan müşterilerinize yeni müşterilere vermeleri için özelleştirilmiş başvuru kartları verin.

2 – İttifaklar kurun

Tamamlayıcı hizmetler sunan ve müşterileri diğerlerine yönlendiren işletmelerle işbirliği yapın. Örneğin seralar satıyorsanız gübre tedarikçileri ve çiçekçilerle ağlar oluşturun.

Seminerler, atölye çalışmaları ve diğer eğitici etkinliklerden düzenleyin. Bir sürü insanı ağırlayabileceğiniz bir alanınız varsa insanlara ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak için etkinlik düzenleyin. Örneğin elişi dükkanları elişi teknikleri ile ilgili atölye çalışmaları düzenleyebilir.

 

İpuçları

Marka tanıtımı yapmadan sosyal medya, basılı medya veya seminerler aracılığıyla tavsiye ve bilgi sunmanız müşteri tabanınızın size güvenmesinin en iyi yoludur. Örneğin çiçekler satıyorsanız belirli çiçeklerin sembolik anlamlarını insanlara öğretebilirsiniz.

Akılda kalacak bir telefon numarası seçin. 800’lü hatları veya 444 lü kurumsal telefon numaralar öncelikli tercihiniz olsun.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir