Sis yardımıyla yangınları söndüren akıllı sensörler

Otosis Akıllı Tarama (Automist Smartscan) sistemi kızıl ötesi sensörleri aracılığıyla yangını tespit edip, sis sistemiyle söndürüyor. Bu durum sudan kaynaklanan hasarları ve su israfını minimuma indiriyor.

Daha önce Dubai’deki gökdelen yangınları için kullanılan jetpackleri görmüştük. Buı yazımızda sizlere geleneksel yangın söndürmede çığır açacak bir yenilikten bahsedeceğiz. Automist Smartscan ile geleneksel yangın söndürme cihazlarının evrim geçirmesini umuyoruz.

Duvara monte edilen sistem ısı sensörleri tarafından uyarıldığı zaman odadaki en sıcak noktayı tespit etmek için bir kızılötesi kamera kullanıyor. Hedef belirlendikten sonra doğrudan yangının kaynağına güçlü bir biçimde sis püskürtüyor ve bunu altı metrelik bir uzaklığa kadar gerçekleştirebiliyor. Sis sistemleri, geleneksel tavan tabanlı yangın söndürücü sistemlere kıyasla çok daha az su kullanıyor(dakikada 113,4 litre yerine 5,60 litre) ve sudan kaynakı hasarların önüne geçiyor. Smartscanler, elektrik ve kazan sistemlerine bağlamak için minimal yapı çalışmaları gerektiren mevcut yapılar üzerine entegre edilebilinmektedir.

Aşağıdaki videoyu izleyerek inovatif iş fikri hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz:

Bu akıllı sistemler yüksek koruma ve tedbir gerektiren diğer alanlarda da uygulanmaya başlanabilir mi? Çok yakında bunu hep birlikte göreceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir