Şişme Oyun Parkı Açmak

Yen iş kurmak isteyen girişimcilere özel en iyi iş fikirlerini ve yatırım alanlarını araştırmaya devam ediyoruz. Kapalı alan şişme oyun parkları kazançlı bir iş girişimidir… eğer doğru planlama yaparsanız.

10 yıldır bu sektörün içinden biri olarak insanların bazılarının bu işte başarılı olduklarını bazılarınınsa 1 yıl içinde bu işten elini eteğini çektiğini gördük. Neden bazıları bir sürü para ve zaman harcayarak iflas ederken diğerleri kara geçiyor?

Bu makale şişme oyun parkı açma sürecine rehber olması bakımından hazırlanmıştır.

 

Neden kapalı alan oyun parkı?

Eğer şu anda bir açık alan işletmesiyseniz, bir kapalı alan işletmesine gıptayla bakıyor olabilirsiniz. Hava durumuna daha az maruz kalmak, daha az fiziksel emek, daha az yolculuk süresi ve ekipmanlarınızın hava veya kaba insanlarca daha az tahrip edilmesi anlamına geliyor bu.

Eğer şu anda kapalı alan oyun merkeziniz varsa belki de şişme olanlara imreniyorsunuzdur. Bu oyun merkezlerini çocukların sevmesinin yanı sıra benzerleriyle kıyaslandığında fiyatı da uygundur. Giriş ücreti uygulaması da işletme için kolaylık sağlamaktadır. Şişme oyun parkları mevcut işletmenizi ileri bir seviyeye taşımak için mükemmel bir yoldur.

 

Franchise almak ya da almamak?

Bu en önemli ilk sorudur. Birçok kapalı alan şişme oyun parkının franchise zinciri vardır ve birçok müşteri bunu talep etmektedir. Herhangi bir sektörde olduğu gibi, bu işte de bayilikler mükemmel bir yol sunar.

Franchise yöntemi göz önüne alındığında, ilgili markanın alanında gerçekten ne kadar iyi olduğunu araştırmak akıllıca olacaktır.

Bayiliklerin önemi, taşıdığı markanın ismiyle yakından ilişkilidir. Bunu göz önüne tuttuğumuzda, franchise alırken o markanın bölgenizde nasıl bir isim yaptığını araştırmak akıllıca olacaktır. Reklamlarını gördünüz mü? Bilinen bir marka mı?

Bazı kişiler kendi markalarını oluşturma düşüncesiyle, franchise yönteminin dışında, kendi işletmelerini kendileri kurarlar. Birçok kişi yalnız iş yapmanın özgürlüğünden hoşlanabilir. Bu tamamen kişisel bir tercihtir.

Bayilikler genellikle kendi ilkeleri ve kuralları ile geldiklerinden, bu makale bayi olmayanlar için muhtemelen daha değerlidir. Bazı ilkeler her iki durumda da değerli olabilir diye umut ediyoruz.

 

Konum, konum, konum… ve demografi

Eski bir atasözünün de dediği gibi, konum her şeydir ve bu tür bir işte yapıcı ya da yıkıcı olabilir. Sadece ucuz, masrafsız, yüksek tavanlı ve geniş bir yapı (çok önemli, unutmayın) insanları kapınıza getirmeye yetmez.

Peki ideal konum nedir? Duruma göre değişir. Biraz zaman ayırın ve hedef konumunuzu demografik olarak düşünün. Orada 2 ve 10 yaş arası çok çocuk var mı? Bu yaş gurubu büyük olasılıkla doğumgünü ve benzeri partiler için fırsat olacaktır. Alışveriş merkezleri ve ünlü restoranlara yakın bir konum olabileceği gibi, büyük bir ticaret merkezi ya da okulun yanındaki bir konum da iyi bir tercihtir.

Hatırlanması gereken en önemli şey her yaş gurubuna hitap etmenin çok zor olduğudur ve bunu denememeniz sizin için daha iyi olacaktır.

 

Hedefinizdeki yaş gurubuna odaklanın

temali-sisme-oyun-parki

Bazı kişiler her yaş için şişme oyun parkı talebinde bulunuyorlar: küçük çocuklardan büyükler için olan engelli parkurlara kadar. Harika bir fikir gibi geliyor, değil mi?

Bazıları zor olduğunu düşünse de ilköğretim yaş guruplarına hitap etmek daha iyidir. Bu çocukların çoğu 10 yaş ve üstüdür. Bir partide çocuğa eşlik eden yetişkin veya genç biri olabilir, hedef grubunuzu eğlendirmek daha mantıklı değil mi? Daha büyük çocuklar için bu pek de uygun değildir.

Temalı şişme oyun alanları gerçekten çok dikkat çeker ve çocuklar onlara bayılırlar.

Belli bir yaş gurubuna odaklanmak için başka bir sebep daha vardır: sorumluluk. Ne yazık ki, gençleri ve yetişkinleri de kapsadığını öğrendiğimiz birçok travmaya rastladık. Bir yetişkinin küçük bir çocukla zıplaması çok tehlikelidir ve gençler de çoğu zaman bu şekilde davranıyorlar. Daha fazla birşey söylememize gerek var mı? Herkesi bu oyuncaklarla mutlu etmeyi denemek yerine, ailelere yaşlarına daha uygun bir eğlence sunmak daha iyi olmaz mı?

 

Hangi şişme oyun parkını seçmeliyim?

Bu soruyu cevaplamak için öncelikle temalı mı yoksa temasız bir oyun parkına mı ihtiyacınız var, sorusunu cevaplamanız gerekir.

Temalı şişme oyun parkları gerçekten dikkat çekicidir ve çocukların hoşuna gider, diğer taraftan temasız parklar genellikle daha ucuz ve daha “profesyonel” bir görünüm sağlar. Birçok müşteri içeri ve dışarı dolanan temalı oyun parklarını tercih ederler, böylece çocuklar tekrar gelmek isteyecektir. Seçim sizin.

sisme-oyun-parklari

Merkezinizin ihtiyaç duyduğu özel oyun parkını seçmenin şimdi tam zamanı. İstediğinizi seçme özgürlüğünüz var, ancak gerçekten çoğu zaman seçtiğiniz oyun parkı, alanın büyüklüğüne, özellikle de yüksekliğine bağlıdır.

Merak etmeyin, iyi bir şişme oyun parkı şirketiyle çalışabilirsiniz. Örneğin biz birden fazla ebat ve boyutlarda oyun parkı sunuyoruz ve yüksekliğini azaltarak yapılandırabiliyoruz.

 

Yatırımınıza sahip çıkın

Bu bir gerçek ki, şişme ürünler çelikten ve perçinden yapılmıyor. El yapımı olmalarıyla birlikte, iplikle dikildikleri  sık kullanıma bağlı olarak  zaman zaman aşınma ve yırtılmayla zarar göreceklerdir. Malzemenize olacaklar için hazırlıklı olun. Oyun parkınız, kimin yaptığı önemli değil, ilk yıl muhtemelen en azından küçük bir tamire ihtiyaç duyacaktır. Onun için gerekli bakımlar konusunda bilgili olmak önemlidir.

Bunu en aza indirgemek için yapacağınız bazı şeyler vardır.  Birincisi ve en önemlisi, dayanıklı malzemeler kullanan saygın bir şişme oyun parkı üreticisi seçin. Nasıl kumaş kullanıyorlar? Bağlantı yerleri çift dikişli mi? Değiştirilebilir kaplama kullanılmış mı? Garanti şartları nelerdir? Neyi kapsıyor ve neyi kapsamıyor?

Önceden hazırlık yapmak ve garanti şartlarını anlamak tedarikçiyle olan ilişkinizi korumaya yardım eder. Tedarikçinizle ilişkilerinizin iyi olması demek sizinle çalışması, sizin yanınızda olması ve hasarınızı adil ve dürüst bir şekilde gidermesi anlamına gelir.

Ülke genelinde yedek lastik olmadan araba kullanır mısınız?  Fazladan yedeğiniz bulunsun.

Yapabileceğiniz bir diğer önemli şey yedek bir oyun parkı almanızdır. Yedek oyun parkı mı? Geçekten mi? Şöyle düşünün: Ülke genelinde yedek lastik olmadan araba kullanır mısınız? Yedek bir şişme oyun parkı bulundurun. Gösterişli bir şey olması gerekmez-basit bir şey. Ama esas oyun parkınız tamire ihtiyaç duyduğunda, yedek olan boş zeminden daha iyi görünecektir.

Sık sık oyun parkını kontrol ettiğinizden emin olun, böylece bir sorun çıktığında gafil avlanmazsınız. Havalandırmayı da kontrol etmek için mükemmel bir fırsat, havalandırmanın tıkanmadığından ve kabloların sağlam olduğundan emin olun. Havalandırmalar  toz ve birikinti ile tıkanmış olabilir ve bu durum performansı etkileyebilir.

 

Kapanış düşünceleri

Yukarıdakilere ek olarak şunu söylemek gerkir ki, bazen duygusal ve mantıksal olarak hazır olmak gerekir. Tüm müşteri hizmetleri sektörlerinde olduğu gibi, diplomasi gereklidir ve her zaman hassas bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Müşterileriniz işinizi geliştirmeniz için bir güçtür. Her zaman unutulmaz bir deneyim sağladığınızdan emin olun. Unutmayın ki, mutlu bir müşteri devamlı müşteridir ve mutlu müşteri bunu iş arkadaşları, kulüp üyeleri, akrabaları ve arkadaşlarıyla paylaşacaktır.

 

İlginizi çekebilir

Oyun ve Eğlence Sektöründe Yeni İş Fikirleri
En Eğlenceli İş Fikirleri
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir