Size İlham Verecek Benzersiz İş Fikirleri

Her işletme hiç kimsenin aklına gelmeyecek problemleri çözmek için uğraşmaktadır. Ancak, bazı işletmeler yaratıcılık söz konusu olunca beklenenin ötesine geçmektedir. Piyasadaki açığın avantajından yararlanarak veya ilginç bir iş modeli ile başarıyı yakalayan alışılmışın dışında sayısız işletme vardır. İşte size sahte el yazısıyla teşekkür ederim notlarından Tinder-like uygulamasına kadar ilham verici 10 eşsiz iş fikri:

 

İş Fikri 1: Kişiye özel çay

Gelişmekte olan içecek pazarından birisi  tüketicilerin en baştan kendi çay karışımlarını kendilerinin tasarlamalarına olanak sağlayan Design A Tea firmasıdır. 2007 yılında J. Brian Pfeiffer tarafından kurulan online iş, çay severlere kendi karışımlarını oluşturabilecekleri 40’tan fazla lezzet seçme imkanı sunmaktadır. Müşteriler önce temel tadı seçiyorlar –siyah, kokulu, yeşil veya roybos- ve badem, İrlanda kreması, çarkıfelek meyvesi, rom veya keklik üzümü gibi diğer iki malzeme ile karıştırıyorlar. Çay severleri toplamda 10.000’den fazla farklı kombinasyon oluşturabiliyorlar. Design A Tea misyonunun bir parçası olarak geri dönüştürülebilir kağıt ürünler, etiketler ve çevreye dost mürekkep dahil sayısız sosyal sorumluluk uygulaması benimsemiştir. Bütün çay lezzetleri yüzde yüz doğal, organik ve glutensizdir.

 

İş Fikri 2: Masa oyunlarından bıktınız mı?

Kendi Monopoly veya Clue oyunlarını kendileri tasarlamak isteyerek büyüyen çocuklar The Game of Crafter’ın yardımıyla artık bunu yapabilecekler. Dünyanın ilk Web-to-print oyun şirketi oyunseverlere kendi ısmarladıkları oyun bordları ya da kartlarını tasarlamak için fırsat sunmaktadır. Oyun tasarlamak ve yayınlamak çok zorken The Game Crafter, 2009 yılında JT Smith, Travis Parker ve Jamie Vrbsky şablonlar, talimatlar, videolar ve denetleme araçlarını sağlayıp sözde oyun tasarımcılarına kaliteli ürün tasarlamaları için yardım ederek işlemi kolaylaştırdı. Böylece kullanıcılar istedikleri kadar oyun kopyası alma seçeneğine sahip oldular.

 

İş Fikri 3: Fantezi tuvaletler

Bazı durumlarda, tipik yeşil ve sıkışık portatif tuvaletler işe yaramaz. ElizaJ her türlü açık hava etkinliği için yüksek kalite, temiz ve çekici portatif tuvaletler kiraya veriyor. ElizaJ özgün tuvaletlerinde taze çiçekler, tasarım sabunlar ve losyonlar, marka kağıtlar, hasır çöp kutuları, oda spreyleri ve temiz su bulunmaktadır. Şirket geçenlerde, 350 kişiye kadar evsahipliği yapabilecek etkinliklerde kullanılan ve en iyi restoran ve mağazalardaki tuvaletlere rakip olabilecek “The Powder Room” ismiyle en yeni tuvaletini açıkladı. ElizaJ diğer girişimcilere kendi portatif tuvalet işletmelerini kurmak için bir bayilik modeli de başlattı.

 

İş Fikri 4: Yelkencilik

Kiralık tekne yolculukları benzersiz olmasa da, kendi kullanımınız için dünya çapında bir yarış teknesi kiralama fırsatı benzersizdir. Rhode Island merkezli America’s Cup Charters şirket gezileri, takım kurma etkinlikleri ve aile toplantıları için ülkenin en prestijli bazı yarış yelkenlileri kiraya veriyor. Bu geziler sırasında misafirler, rüzgara karşı ve rüzgar yönünde yelken açmaya gayret ederek bir America’s Cup denizcisi olmayı deneyimliyorlar. Gemilerin filoları dahil 1962 America’s Cup kazananı US-17 Weatherly, iki kere America’s Cup kazananı US-22 Intrepid ve 1980 America’s Cup kazananı US-30 Freedom hizmet veriyor. George Hill ve Herb Marshall tarafından kurulan şirket yalnızca Amerika’da bulunan gerçek America’s Cup filolarını kiraya veriyor.

 

İş Fikri 5: Çok teşekkür ederim

Teşekkür ederim demek hiç bu kadar kolay olmamıştı Thankster’la. Online işletme, kullanıcılarına kişisel “teşekkür ederim” kartlarını, otantik görünümlü el yazısı ile kolayca tasarlamalarına yardım ediyor.  Servis, kullanıcılarına kendi el yazılarına en yakın bir dizi el yazısı içinden birini seçmesini sağlıyor. Müşteriler için Thankster düğün, doğum günü, mezuniyet töreni, doğum ilanı için iyi bir uygulama. Bazı işletmeler servisi değerli müşterilerine, iş ortakları ve çalışanlarına kişisel “elyazılı” notlar göndermek için kullanıyorlar. Not bittikten sonra, Thankster mektupları grupluyor, damgalıyor ve alıcılarına yolluyor.

 

İş Fikri 6: Sadece bir tane lütfen

Bazıları için “daha büyük” iyi olabilirken, Minimus farklı bir yaklaşım getirmiştir. Yaklaşık 10 yıldır faaliyette olan online işletme, seyahat boyutlu tuvaletten, kişisel servis edilen farklı gıda maddelerine kadar- cipsten Tbasco sosuna kadar 2500’den fazla farklı kişisel olarak paketlenmiş ürün sunmaktadır. Minimus kurulduğunda hiç çalışanı yoktu ve 150 metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyordu. Bugün şirket, iki büyük depoya ve düzinelerce çalışana sahip. Minimus kişisel ürünlerin yanı sıra özelikle farklı kullanımlar için tasarlanmış önceden hazırlanmış bebek ve aile kitleri, açıkhava kitleri, ilk yardım kitleri ve askeri bakım paketleri gibi özel kitler de satmaktadır.

 

İş Fikri 7: Başucu Servisi

Birçok kadın için hamilelik dokuz ay boyunca fiziksel ve zihinsel yorgunluğa neden olabilmektedir. Stephanie D. Johnson, gebelik sürecinin biraz daha kolay geçirilmesi umuduyla Bed Rest Concierge’ı kurdu. İşletme doğum öncesi ve doğum sonrası süreçte bebek kayıt ve yönetimi de dahil olmak üzere doğum ilanının hazırlanması ve dağıtımı, çocuk odası dizaynı, bebek bezi teslim servisi, çamaşırhane ve hastane hazırlığı gibi geniş bir yelpazede hizmet vermektedir. Bed Rest Concierge ayrıca, manikür, pedikür ve cilt bakımı gibi bir dizi “şımartan hizmetler” de sunmaktadır.

 

İş Fikri 8: Alakart Eğitim

Hiç yeniden okula gitmeyi dilediniz mi ya da yetenekli olduğunuz bir konuda ders vermek? 2011 yılında kurulan Skillshare (Yetenek paylaşımı) bu ikisini mümkün kılıyor. Şirket, uzmanlar tarafından kısa videolarla her konuda online ders verme imkanı sunuyor, öğrenciler kendi hızlarında dersleri izlerken bir taraftan da geri bildirim için topluluğu kullanıyorlar. Aynı zamanda öğrenciler akıllı telefonlar ve tabletlerle de çevrimdışı olarak dersleri tekrarlayabiliyorlar. Kolej ve üniversitelerin yüksek harçlarına karşın  okulun aylık 10 Dolarlık bir ücreti ve 14 gün ücretsiz kullanım avantajı var. Ücretin yarısı öğretmenlere gidiyor. Eğer siz de bir şeylerde uzmansanız ek gelir kazanmak için iyi bir yöntem. Skillshare aynı zamanda yardım da ediyor; web sayfasına göre, satın alınan her yıllık üyelik için Skillshare şirketin burs programı kapsamında bir öğrenciye üyelik vermektedir.

 

İş Fikri 9: Köpekler için Tinder

Tinder uygulamasıyla yeni romantik bir partner bulabilirsiniz. Fakat BarkBuddy bu popüler uygulamaya farklı bir boyut getirmiş. Uygulama köpek bulmayı ve eve ihtiyacı olan köpekleri sahiplendirmeyi kolaylaştırmaktadır. BurkBuddy’nin iyi bir espri anlayışı da var: “yakınlarda bekar pofuduklar aranıyor” gibi sloganlar görmek mümkün. Yardım edemeseniz de sizi gülümsetiyor. Peki nasıl işliyor? Kullanıcılar nasıl bir yavru aradıklarını söylüyorlar ve sonra bölgelerindeki köpek profillerine bakıp evet ya da hayır seçenekleriyle karar veriyorlar. Doğru köpeği bulduğunuzda bir buluşma ayarlıyorsunuz. Şirket uygulamayı kullanan herkesin sahiplenmeye uygun olup olmadıklarına da dikkat ediyor. Onaylanmak için öncelikle sahiplenici profili doldurmak zorundasınız, yoksa sahiplenmeye uygun bulunmazsınız.

 

İş Fikri 10: Paylaşılabilir ofis alanı

Görünüşe göre teknoloji her geçen gün, çalışanlar ve girişimcilerin işlerini her yerde yapmaları için daha fazla kolaylık sağlıyor. Bunun anlamı işletmelerin ofis satın almalarına gerek yok. WeWork ofisi olmayan bağımsız freelancerlardan büyük işletmelere kadar herkese aylık üyelik seçenekleriyle ofis sunuyor. Örneğin evlerinin dışında çalışmayı tercih eden freelancerlar kafelerden daha güvenilir bir alana ve şirketler ile diğer gruplar işbirliği toplantı ve organizasyonlar için bir yere sahip olmuş oluyorlar. 2010 yılında kurulan WeWork’ün Amerika’da bir düzineden fazla yere sahip olmasının yanı sıra İsrail, Hollanda ve İngiltere’de yerleri bulunmaktadır. Şirket ayrıca üyeleri arasında bir topluluk duygusu da oluşturmak gayretinde. Böylece kiradan ve diğer ücretlerden tasarruf ederken meslektaşlar ve müşteriler arasında bir network de kurabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

3 Adet Süper İş Fikri
En Başarılı İş Fikirleri
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Yazıda yazdığın is fikirlerinin hepsi üst düzey bana kalırsa alakart eğitimi, ayağa hizmet teşekkürler kartı eş köpeğini bulma vs. Türkiye şartlarında yapılamayacak yapılsa da cok nadir kücük bir kitleye hitap eden is fikirleri. Ortak is alanları guzel mesela onu öğrenciler için uygulanması getiri sagalayabilir Kendim yaşadığım bir olaydan tahmin ediyorum. ama bana kalırsa daha cok uygulanabilir pratiğe yakin türkiye şartlarına uygun Olması takipçi sayinizi artttiracagina inanıyorum. Teknoloji alanında tavsiye ettiğiniz is fikirlerini beğeniyorum teşekkürler kolay gelsin…

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir