Sosyal Medya Pazarlamasının 10 Kanunu

İçeriğin ve sosyal medyanın gücünü arttırmak müşteri tabanınızı ve okuyucu kitlenizi etkili bir şekilde büyütmenize yardımcı olur. Ancak herhangi bir deneyim veya sezgi olmadan ilerlemek zordur.

Sosyal medya pazarlamasının temel prensiplerini öğrenmeniz hayati önem taşır. Kaliteyi maksimuma çıkarmaktan online giriş noktalarınızı arttırmaya kadar öğrenmeniz gereken bir sürü kural vardır. Aşağıdaki 10 kanuna uymanız müşterileriniz, markanız ve belki de en önemlisi kar-zarar haneniz için zemin oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 

1 – Dinleme kanunu

Sosyal medya ve içerik pazarlamasında başarılı olmak için daha az konuşmanız ve daha fazla dinlemeniz gerekir. Hedef kitlenizin online içeriğini okuyun ve nelere önem verdiklerini öğrenmek için tartışmalara katılın. Ancak bu noktadan sonra yaşamlarına değer katacak içerikler ve tetikleyici sohbetler yaratabilirsiniz.

 

2 – Odak kanunu

Tek bir konuda uzmanlaşmak birden fazla işle uğraşmaktan iyidir. Güçlü bir marka yaratmak için sosyal medya ve içerik pazarlama stratejilerine ciddi anlamda odaklanmanız gerekir. Bu sayede başarı şansınızı büyük ölçüde arttırırsınız.

 

3 – Kalite kanunu

Kalite nicelikten baskındır. Sizinle ilk kez bağlantı kurduktan sonra ortadan kaybolan 10,000 bağlantıdansa sizin içeriğinizi okuyan, kendi izleyicileriyle paylaşan ve sizden bahseden 1,000 bağlantıya sahip olmak çok daha iyidir.

 

4 – Sabır kanunu

Sosyal medya ve içerik pazarlamasının başarısı bir gece de olmaz. Deveye hendek atlatmak mümkün olsa da uzun vadede netice almak için kararlı olmanız gerekir.

 

5 – Birleştirme kanunu

İlginç ve kaliteli içerikler yayınlarsanız ve kaliteli takipçilerden oluşan online bir kitle yaratmak için çalışırsanız bu kişiler de içeriklerinizi Twitter, Facebook, LinkedIn, kendi blogları ve daha fazlası aracılığıyla paylaşır.

İçeriklerinizin paylaşılması ve tartışılması Google gibi arama motorlarında yeni giriş noktalarının açılmasına neden olacaktır. Bu giriş noktaları sayesinde insanlar online olarak yüzlerce veya binlerce yolla sizi bulabilecektir.

 

6 – Etki kanunu

Kaliteli takipçileri olan ve ürünlerinize, hizmetlerinize ve işinize ilgi duyacak online etkileyicileri bulmak için zaman harcayın. Bu kişilerle temas kurun ve ilişkiler kurmaya çalışın.

Faydalı bilgiler sunarak güvenilir ve ilginç bir kaynak olarak radarlarına girerseniz içeriğinizi kendi takipçileriyle paylaşabilirler. Bu sayede sizi ve işinizi yeni kitlelerin önüne çıkarmış olurlar.

 

7 – Değer kanunu

Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi doğrudan tanıtmak için bütün zamanınızı internette geçiriyorsanız insanlar sizi dinlemeyi bırakır. Sohbetlerinize değer katmak zorundasınız. Sohbetlere daha az odaklanın ve ilginç içerikler yaratmaya ve online etkileyicilerle ilişkiler kurmaya daha fazla odaklanın. Bir süre sonra bu insanlar ağızdan ağza pazarlamayı hızlandıracaklardır.

 

8 – Kabul kanunu

Size şahsen ulaşan insanları görmemezlikten gelmeyin ve onları göz ardı etmeyin. İlişkiler kurmak sosyal medya pazarlamasının başarısının en önemli noktalarından biridir. Sonuçta itibariyle size ulaşan her insanı kabul edin.

 

9 – Ulaşılabilirlik kanunu

İçeriğinizi yayınladıktan sonra gözden kaybolmayın. Hedef kitlenizin farkında olun. Bu istikrarlı bir biçimde içerik yayınlamanız ve sohbetlere katılmanız anlamına gelir. Online takipçiler vefasızdır ve haftalarca veya aylarca ortadan kaybolursanız sizin yerinize başkasını koymaktan çekinmezler.

 

10 – Karşılıklılık kanunu

Karşı taraf için aynı şeyi yapmazsanız diğerlerinden içeriğinizi paylaşmalarını ve sizden bahsetmelerini bekleyemezsiniz. Bu nedenle sosyal medyada harcadığınız zamanın bir bölümünü diğerlerinin içeriklerini paylaşmaya ve onlardan bahsetmeye ayırın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir