Sosyal Medyayı Kullanarak Ürünlerinizi Satmanın 4 Yolu

Soru: Küçük işletmeler satış stratejilerine dahil etmek için hangi sosyal medya tekniklerini kullanabilirler?

Yanıt: Bu gerçekten enteresan bir soru çünkü doğrudan insanların birbiriyle ve sevdikleri firmalarla iletişime geçme şekillerindeki önemli bir değişimi vurgulamaktadır. Daha birkaç yıl önce küçük bir işletmenin sevimli bir sitesi, sorunsuz bir ödeme sistemi ve arama motoru optimizasyonu ve pazarlama konularında başarılı bir yapılandırması olması, o işletmeyi mutlu etmeye yetebiliyordu.

Bu işe yarıyordu çünkü o zamandaki insanların alışveriş yapma ve satın alma süreçlerinde ihtiyacı olanlar bunlardı. Her ne kadar keşfi başka bir yerde yapmış olsalar bile her zaman alışveriş maceralarına akıllarında bir niyetle başlıyorlardı.

Yukarıda bahsettiklerimiz son derece güçlü araçlardır ve etkin bir e-ticaret varlığı için en temel unsurlardır. Ancak günümüzde değişen şey ise insanlar artık büyük bir zamanlarını kendi ilgi alanları ve ilişkileri doğrultusunda biçimlenmiş sosyal medyada harcıyorlar. Sonuç olarak satın alma işlemi büyük ölçüde alıcıların kendileri için yarattıkları deneyimlerde aradıkları ürünlerin karşılarına çıkmasına dayanmaya başlamıştır. Özetlemek gerekirse niyet ve keşif birbirine sıkıca bağlanmış durumdadır. Buradaki zorluk ise müşteri kitlenizi iyi belirleyebilmenizdir.

İşte sosyal medyayı satış süreçlerine entegre etmek isteyen küçük işletmeler için dört teknik:

 

1. Sosyal Stratejinizi Müşteriniz ile Eşleştirin

1-sosyal-stratejinizi-musteriniz-ile-eslestirin

Buradaki önemli nokta her sosyal ağın size uygun olmayabileceğidir. Ana müşterileriniz öğrenciler ya da öğretim görevlileri mi? Bir ergen mi? Harika bir kurabiye tarifi arayan modern bir anne mi? Belki de müşteriniz teknolojiden çok anlamayan bir takım lideri ya da tam dersi teknolojiyi çok erkenden takip eden birileri olabilir. Tüm bu tanımlar belirli sosyal medya platformları ile eşleşmektedir (sırasıyla LindekIn, Instagram, Pinterest ve Twitter) ve bunlardan biri ya da daha fazlası diğerlerine kıyasla şirketiniz için çok daha iyi olabilir. Buna göre bir seçim yapın, çözebileceğiniz sorunları dinlemeye başlayın ve anlamlı tavsiyeler verin. İlk adımınız güven kazanmak olmalıdır.

 

2. Doğru Miktarda Doğru İçerik Üretin

2-dogru-miktarda-dogru-icerik-uretin

Etkili bir sosyal medya stratejisi içerik gerektirir ve içerik ne kadar orijinal ve ilgi çekici olursa, o kadar iyi olacaktır (İpucu: yazılarınızı olabildiğince görselleştirin). Müşterinizin kim olduğuna bağlı olarak hangi biçimlerde ve ne kadar sıklıkla gönderi paylaşmak zorunda olduğunuzun dengesini kurmak zorundasınız. Üçüncü kişiler tarafından yazılmış içerikleri paylaşarak bir yere gelme niyetinizden de tamamen vazgeçin çünkü hiçbir zaman işe yaramamaktadır. Önemli olan şey, müşterileriniz ile iyi bir iletişim kurmanız, kendinizi onlara özümsettirmeniz, onlarla sohbet etmeniz ve toplumun normlarını ve beklentilerini iyi bilmenizdir.

Elbette bir şeyin azı ya da fazlası da size zarar verebilir. Eğer sürekli yorum yaparsanız insanları sitenize çekmeye çalıştığınız çok belli olacaktır ve potansiyel müşterilerinizi kaçırma ihtimaliniz doğar. Unutmayın ki, farklı sosyal medya platformlarının farklı işlevleri bulunuyor. İyi bir öğretici tasarlayıp yayınlamak LinkedIn platformundaki müşterilerinizin kalbini çalmanıza yardımcı olacaktır ancak belirli bir süreliğine geçerli olan indirim kodunu ise Twitter ortamında paylaşmanız çok daha yararlı olacaktır.

 

3. Kendi Ağınızı Kurun

3-kendi-aginizi-kurun

Başarıya ulaşmanın başka bir yöntemi daha yok: Başarınızı garantilemek için çok çalışarak kendi ağınızı kurmaya başlamanız gerekiyor. Burada verebileceğim en iyi tavsiye ise günlük, haftalık ve aylık hedefler oluşturmanızdır. Bu sayede işin en başından beri belirli bir hedefe doğru yolunuzdan sapmadan ilerlemeyi garanti edersiniz. Sektörünüz hakkında konuşan ya da ilgili anahtar kelimeleri kullanan insanları ilgili sosyal medya platformlarında arayın. Ardından onların içeriklerini retweet edin, sordukları sorulara yanıt verin ya da ilginç bulduğunuz bir söylemi hakkında onlarla konuşun. Takip ettiğiniz kişinin konuşmalarına katılarak, onlarla bir ağ kurar ve kuracağınız bu ağa da bir değer katarsınız.

 

4. Tüm Bunları İşinizle Bağdaştırın

4-tum-bunlari-isinizle-bagdastirin

Elbette eğer satışlarınızda büyük bir indirim yaparsanız tüm bunlara ihtiyacınız olmayacaktır ve bunun sonucunda da müşterilerinizden ya da potansiyel müşterilerinizden tonla çağrı almaya başlayacaksınızdır. Bu önemli bir konudur. Sosyal medyanın doğası gereği ulaştığınız kişiler sizin müşterilerinizden ziyade müşterilerinizin arkadaşları olacaktır ve en çok da bu kitle üzerinde etkiye sahip olacaksınızdır. Eğer başarılı bir kampanya yürütebilirseniz, müşterilerinizin bu arkadaşları bir süre sonra sizin adınıza satışları yapmaya başlayacaklardır.

Sonuç olarak sosyal ortamlarda ürün satarken ilişkiler, potansiyellerden daha önemlidir. İnsanlar çok fazla bilgi paylaşıyorlar ve eğer söyledikleri şeyi dinlemeye vakit ayırırsanız doğru insanlarla anlamlı muhabbetler yapmak için mümkün olan en iyi konumda olur ve onların istedikleri ya da ihtiyaç duydukları “şeyi” o anda sunabilirsiniz.

Müşterilerinizi tanımladığınızı, sosyal olarak hangi platformda ve hangi zaman dilimlerinde vakit harcadığını bildiğinizi düşünün. Bu sayede farkındalığı arttırmak ve müşterileriniz ile daha iyi bir iletişim kurmak için anlamlı içerik üretebilir ve ardından müşterileri ürününüze ihtiyaç duyduğu anda bunu satılabilir bir deneyime dönüştürebilirsiniz.

O anda hem müşterinizi memnun edersiniz, hem satışlarınız artar hem de tüm bu çok çalışmanızın meyvesini almış olursunuz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir