Sosyal Medyayı Kullanma Rehberi

Pazarlama faaliyetleri için sosyal medyayı kullanan küçük ölçekli işletmeler daha fazla müşteriye ulaşır. Müşteriler sosyal medya aracılığıyla markalarla etkileşime girer. Bu nedenle müşterilerin dikkatini çekmenin en iyi yolu sosyal medyayı doğru bir şekilde kullanmaktır. Sosyal medya aracılığıyla yapılan pazarlama doğru uygulanırsa işletmenizin başarısını ciddi anlamda arttırır.

 

Sosyal medya pazarlaması nedir?

İnternet pazarlaması biçimi olan sosyal medya pazarlaması pazarlama iletişimini ve markalama hedeflerini başarmak için çeşitli sosyal medya ağlarını yönetmek anlamına gelir. Sosyal medya pazarlamasının öncelikli hedefi pazarlama amaçlı içeriklerin, videoların ve görsellerin sosyal ortamlarda paylaşılmasıdır

Bugün sizlere ufak bütçeleri olan küçük ölçekli işletmelerin pazarlama ajanslarıyla çalışmak veya sosyal medya hizmetleri için para ödemek dışında yapabilecekleri şeylerden bahsedeceğiz.

 

Sosyal medya ve pazarlama: planla başlayın

Sosyal medya kampanyaları hazırlamaya başlamadan önce işletmenizin hedeflerini düşünün. Sosyal medya pazarlama kampanyanıza plan olmadan başlamanız harita olmadan ormanda gezmeye benzer.

Sosyal medya pazarlama planı hazırlayın ve hedeflerinizle ilgili beyin fırtınası yapın: sosyal medya pazarlama faaliyetleri aracılığıyla neyi başaracağınızı düşünüyorsunuz? Hedef kitleniz kim? Hedef kitleniz nerelerde vakit geçiriyor ve sosyal medyayı nasıl kullanıyor? Sosyal medya aracılığıyla hedef kitlenize hangi mesajı vermek istiyorsunuz?

 

Sosyal medya ve pazarlama: hedeflerinizi geliştirin

Sosyal medya pazarlaması farklı hedefleri gerçekleştirmenize yardımcı olur:

Web sitesi ziyaretlerinin arttırılması

Dönüşümler

Marka farkındalığı

Marka kimliği ve pozitif marka çağrışımı yaratmak

Hedef kitleyle iletişim ve etkileşim

Sosyal medya yatırım getirinizi sadece hedefler koyarak ölçebilirsiniz.

 

En iyi sosyal medya pazarlama ipuçları: sosyal medya aracılığıyla pazarlama yapmayı öğrenin

İşte işlerinizin yolunda gitmesine yardımcı olacak sosyal medya kampanyalarıyla ilgili bazı ipuçları:

Planlama: daha önce de bahsettiğimiz gibi sosyal medya pazarlama planı hazırlamak hayati önem taşır. Hedef kitlenizin dikkatini çekeceğini düşündüğünüz anahtar kelimeleri araştırabilir ve içerik fikirleriyle ilgili beyin fırtınası yapabilirsiniz.

İçerik çok önemlidir: diğer online pazarlama alanlarında olduğu gibi sosyal medya pazarlamasında da içerik çok önemlidir. Hedef kitlenizin ilginç bulacağı değerli bilgiler sunduğunuzdan emin olun. Sosyal medya görselleri, videoları ve klasik metin tabanlı içeriklerin yanında veri grafikleri de sunarak içerik çeşitliliği yaratın.

İstikrarlı marka imajı: pazarlama faaliyeti olarak sosyal medyayı kullanmanız marka imajınızı farklı sosyal medya platformlarında göstermenizi sağlar. Her platformun kendi özgü bir ortamı ve sesi olduğu için işletmenizin esas kimliğinin istikrarlı olması gerekir.

Blog: blog çeşitli bilgi ve içerikleri okuyucularınızla paylaşmanızı sağlayan en faydalı sosyal medya pazarlama araçlarından biridir. Şirket blogunun hem sosyal medya pazarlama blogu olarak hizmet vermesi hem de yakın zamandaki sosyal medya çalışmaları, yarışmalar ve etkinliklerle ilgili bilgi vermesi gerekir.

Bağlantılar: pazarlama faaliyetleri için sosyal medyayı kullanırken takipçiler ve fanlar kazanmak için eşsiz ve orijinal içerikler paylaşmanız ve bunları diğer makalelere bağlamanız gerekir. Başka kaynaklar hedef kitlenizin ilgisini çeken güzel ve değerli bilgiler sunuyorsa bu bilgileri kullanmaktan çekinmeyin. Dış kaynaklarla bağlantı kurmak güvenirliliği artırır ve buna karşılık sizde bazı bağlantılar alabilirsiniz.

Rakipleri izleyin: rakipleri takip etmek her zaman önemlidir. Anahtar kelime araştırmaları, sektörle alakalı bağlantıların nereden bulunacağı ve diğer sosyal medya fikirleri için değerli bilgiler sunarlar. Rakipleriniz belirli sosyal medya pazarlama teknikleri kullanıyorsa ve bu teknikler işe yarıyorsa sizde aynısını ancak daha iyisini yapın!

Başarınızı analizle ölçün: verileri takip etmeden sosyal medya pazarlama stratejilerinizin başarısını belirleyemezsiniz. Google Analytics başarılı olan sosyal medya pazarlama tekniklerinizi ölçmenize ve aynı zamanda hangi stratejilerin daha iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacak en iyi sosyal medya pazarlama araçlarından biridir.

 

Pazarlama faaliyetleri için sosyal medya nasıl kullanılır: platformunuzu bilin

Her platformun kendine özgü bir ortamı ve farklı teknikleri vardır.  Bu nedenle her platform için ayrı strateji geliştirmeniz gerekir.

Facebook

Facebook’un rahat ve samimi ortamı için aktif sosyal medya pazarlama stratejileri kullanmanız ve bunun içinde öncelikle Facebook fan sayfanız açmanız gerekir. Fan sayfanızın düzenine dikkat edin çünkü görsel bileşen Facebook deneyiminin kilit noktasıdır. Sektörle alakalı makaleler, görseller veya videolar paylaşarak hedef kitlenizle olan iletişiminizi arttırın.

Facebook, insanların rahatladığı ve arkadaşlarıyla sohbet ettiği bir platform olduğundan samimi olmaya özen gösterin.

Google+

Google+, Facebook’un yeni rakibidir ve Facebook gibi samimi ve eğlenceli bir atmosferi vardır. Google+’da fotoğraflar, videolar ve linkler yükleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Takipçilerinizi küçük gruplara bölmenizi sağlayan Google+ circles ( çevreler ) istediğiniz takipçiyle istediğiniz bilgiyi paylaşmanıza imkan verir. Örneğin “süper-fan” çevresi yaratabilir ve sadece bu gruba özel indirimler ve teklifler sunabilirsiniz.

Ayrıca Hangouts aracılığıyla video konferanslar düzenleyebilirsiniz. Sosyal medya pazarlama fikri: kuaför salonuysanız bu sezon saçların nasıl örülmesi gerektiğini gösteren bir video hazırlayabilirsiniz. Yerel bir kitapçıysanız yazarlarla yapılan görüntülü konuşmaları paylaşabilirsiniz.

Pinterest

Pinterest en yeni sosyal medya pazarlama trendidir. Pinterest’in imaj merkezli platformu satış için idealdir.

Pinterest küçük ölçekli işletmelerin ürünlerini sergileyebileceği ve markalarının kişiliğini geliştirebileceği bir platformdur.

Twitter

Twitter, yeniliklerinizi ve güncellemelerinizi yayınlayabileceğiniz bir sosyal medya pazarlama aracıdır. Sektörünüzdeki veya alakalı alanlardaki kişileri veya işletmeleri takip edin.

Kampanyalar, indirimler ve yeniliklerle ilgili eğlenceli ve ilginç tweetler atın. Bir müşteri güzel bir şeyler söylediğinde retweet yapmayı ve sorulan sorulara cevap vermeyi unutmayın. Diyalogların dönmesi ve iletişim kurmak için sosyal medya pazarlama aracı olarak Twitter’ı kullanacaksanız mümkün olduğunca çok etkileşim içinde olmanız gerekir.

LinkedIn

LinkedIn, profesyonel sosyal medya pazarlama sitelerinden biridir. LinkedIn grupları benzer sektörlerdeki insanlarla profesyonel diyaloglara girebileceğiniz ve hemfikir olduğunuz insanlarla içerikler paylaşabileceğiniz en iyi yerlerden biridir.

Alıcılarınızdan veya müşterilerinizden LinkedIn profilinize tavsiyeler bırakmalarını rica edin. Tavsiyeler işletmenizin güvenilirliğini arttırmanıza yardımcı olur. Ayrıca LinkedIn’in sorular bölümünü gözden geçirin.

YouTube

En güçlü sosyal medya pazarlama araçlarından biri olan YouTube video içeriği yaratılabilecek bir numaralı yerdir. İşletmelerin birçoğu videolarının virüs gibi yayılması için video içeriği yaratmaya çalışır. Ancak ne yazık ki başarı şansları zayıftır. Bunun yerine öğretici olan “nasıl yapılır” videoları yaratmaya odaklanın. Bu nasıl yapılır videoları sayesinde Google’da yapılan video arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma şansınız artar.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir