Steve Jobs İlk iPod’u Neden Akvaryuma Attı?

Steve Jobs, kusursuzluğa çok önem veren bir insandı. Ve çalışanlarının da en az kendisi kadar kusursuz olmasını istiyordu. Çevresindeki insanları, potansiyellerinin tamamını ortaya koymaları için teşvik ediyor, zaman zaman da onları zorluyordu. Bu özelliği ise onun hem çok sevilmesini hem de çok eleştirilmesini beraberinde getirdi tabii ki.

İşte size Jobs’un mükemmeliyetçiliğinden bir örnek vereceğiz bu yazıda.

The Atlantic dergisi yazarlarından David Brouwn, iPod’un geliştirilmesinde görevli ekipte yer alan bir Apple eski çalışanı ile görüşüyor.

Hikaye şöyle:

iPod’u geliştirmek üzere çalışan mühendisler, prototipi Steve Jobs’a bir sunum yaparak gösteriyorlar. Jobs, iPod prototipini eline alıyor, inceliyor ve “Olmamış.” diyor. Çünkü Jobs prototipin çok büyük olduğunu, ele sığmadığını düşünüyor.

Mühendisler, İPod’u yaratmak için birçok şeyi yeniden icat etmek zorunda kaldıklarını ve daha da küçültmenin mümkün olmadığını açıkladılar. Bir süre sessiz kalan Steve Jobs, yerinden kalktı,odadaki akvaryuma doğru yürüdü ve elindeki iPod’u akvaryumun içine öylece bıraktı. iPod akvaryumun dibine düşerken içinden su kabarcıkları yüzeye çıkıyordu.

“Su kabarcıklarını gördünüz mü? Demek ki iPod’un içinde hala boşluk var. Küçültün.” dedi.

Piyasaya sürülen ilk iPod 19.8 mm iken Apple’ın son iPod’u 6.1 mm kalınlığında.

Steve Jobs, tüm zamanların en önemli girişimcilerinden biri… Zor bir kişiliğe sahip olsa da o dürüstlüğünden, düşüncelerini direkt ifade etmekten hiç çekinmedi. Ürünün en önemli şey olduğunu ve bir ürünün tüm detaylarının kusursuz olması gerektiğini düşünen Jobs, ayrıntılara inme meselesini Apple felsefesine çok iyi bir şekilde yerleştirmiş durumda.

Apple’ın hem dış tasarım unsurlarına hem de iç tasarım unsurlarına önem verdiğini de yine bu hikayeden rahatlıkla anlayabiliyoruz. Bir iPhone ya da Macbook’un içini açıp donanım bileşenlerine bakmak bile başlı başına bir deneyimdir. Zira Apple ürünlerinin iç tasarımı son derece iyidir; alanı Apple kadar iyi kullanan başka bir marka yoktur bile diyebiliriz neredeyse.

Steve Jobs’a sunulan iPod’un içinde hala boş yerler olduğunu gören mühendisler, ürünü daha da küçültmenin, boş kalan yerleri ortadan kaldırarak ürünü küçültmenin bir yolunu buldular ve her yeri varyasyonda iPod daha da inceldi.

Apple’da çok şey değişti, lakin ufak detaylara ve ince işçiliğe verilen önem seneler geçtikçe artmaya devam etti, ediyor…

 

İlginizi çekebilir

Steve Jobs’tan Gerçek Liderlik Dersleri
Steve Jobs’ın Hayatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir