Steve Wozniak Kimdir? Hayatı ve Başarı Öyküsü

Bu yazımızda, sizlerle Apple I ve Apple II bilgisayarlarının icadıyla dünyada mikrobilgisayar devrimini başlatan Steve Wozniak’ın hayatından bahsedeceğiz. Gelişen teknolojilerin ortasına doğan Wozniak, elektronik dünyasında büyük işler yapacağını daha gençlik yıllarında kanıtlamıştı. Örgün eğitimin yararlı olmadığı düşüncesini savunarak sıfırdan el yapımı aletler yaratmaya yönelmişti. Çok kısa bir zaman içinde, bu arzusu tam zamanlı bir mesleğe dönüştü ve kendisi gibi elektronik meraklısı ve sihirbazı Steve Jobs ile el sıkıştı. Wozniak ve Jobs ikilisi, gelişen kişisel bigisayar dünyasında tarihi yeniden yazmaya başladılar. Birlikte Apple’ı kurdular ve bu şirket, dünyada en çok değer gören şirketlerden biri haline geldi. Steve Wozniak şirket içindeki mühendislik işleriyle ilgilenirken pazarlama alanlarını Steve Jobs yönetti. Wozniak, 1970’lerin sonunda Apple I ve Apple II bilgisayarlarını tek başına üretti. Wozniak yaptığı işlerden 4 adet patente sahip olmanın yanı sıra, ilk programlanabilir evrensel uzaktan kumanda, kablosuz GPS teknolojisi dahil birçok teknolojik gelişmeye de ön ayak oldu. Başarılarının bir sonucu olarak, Wozniak bilim ve teknoloji alanına katkılarından dolayı birçok ödüle layık görüldü.

 

Çocukluk ve Eğitim Hayatı

Steve Wozniak, tam adıyla Stephen Gary Wozniak, Kaliforniya’nın San Jose şehrinde dünyaya geldi. Annesi Margaret Elaine Wozniak ve babası Jacob Francis Wozniak olan Steve Wozniak’ın ataları Polonya, Almanya, İrlanda ve İngiltere’ye kadar uzanıyordu. Gelişen bir teknoloji merkezinde doğması, Wozniak’ın elektroniğe olan ilgisini ve yatkınlığını da beslemiş oldu. Wozniak henüz çocukken el yapımı voltmetre, amatör radyo, hesap makinesi ve oyun yapmaya başlamıştı. Üstün zekası ve becerisine rağmen rutin bir okul eğitimi ve ezbercilik onu sıkmıştı. Colorado Üniversitesinde başarısız olunca, California Üniversitesinde eğitimine devam etti.

 

Kariyeri

Wozniak, 1971 yılında ortak arkadaşları aracılığıyla tıpkı kendisi gibi okuldan nefret eden ve elektroniğe özel bir ilgi duyan Steve Jobs ile tanıştı. Aynı tutkuya sahip olan bu ikili güçlü bir bağ kurdular. Wozniak ve Jobs, Hewlett-Packard’da büyük boy bilgisayar üzerinde çalışırken arkadaş oldular. Bu süreçte Wozniak üniversiteden ayrıldı. O sıralar, kişisel bilgisayarlara olan talebin artmasıyla elektronik dünyası da hızlı bir yükselişe geçmişti. Kişisel bilgisayar alabilecek bütçesi olmadığı için Wozniak kendisi bir kişisel bilgisayar yapmaya karar verdi. Bu çalışmanın sonunda, Apple I olarak isimlendirilen birinci nesil Apple bilgisayar ortaya çıktı.

İnanması zor olsa da, bilgisayarın donanımını, devre kartını ve işletim sistemini Wozniak tek başına tasarlamıştı. Performans açısından bakıldığında, Wozniak’ın yaptığı bilgisayar piyasadaki mevcut Altair bilgisayarlarından daha büyük işlemler gerçekleştirebiliyordu. Bilgisayar tarihine baktığımızda, televizyonlarda ilk gördüğümüz bilgisayar da Apple I oldu. Wozniak ve Jobs, Apple I bilgisayarı elektroniğe ilgi duyan insanların oluşturduğu Palo Alto merkezli Ev Yapımı Bilgisayar Kulübü’nde sundular. Daha sonrasında, Wozniak bu bilgisayarı geliştirmeye ve sayıca çoğaltmaya odaklanırken Jobs da ürünü pazarlama işini üstlendi. Apple I bilgisayarı piyasadaki benzerlerinden üstün kılan şey, diğer bilgisayarlarda olmayan kolay video hazırlama olanağıydı.

Kendi varlıklarını satıp paraya çeviren ikili ( Steve Jobs minibüsünü satmıştı), tamamen montajlanmış baskılı devre kartı satmaya başladılar. Aynı zamanda monitor, elektronik alet ve bilgisayar oyunlarını pazarlayarak satışa çıkaran ikili, 1300 dolar kazanmayı başarmıştı. 1 Nisan 1976’da, Wozniak ve Jobs Apple Bilgisayar’ı kurdular. Bu sırada Wozniak Hewlett Packard’daki işinden ayrılarak Apple’ın genel başkan yardımcısı oldu ve şirketin araştırma&geliştirme kanalıyla ilgilendi. Piyasada var olan Altair 8800 bilgisayar modellerinin aksine, Apple I bilgisayarlar eğlence amaçlı tasarlanmıştı: genişletme kartı seçenekleri yoktu, herhangi bir bilgisayar terminaline bağlanamazdı ve BASIC de programlanamazdı.

Apple I bilgisayarın başarısının ardından, Wozniak ikinci nesil Apple bilgisayarı üretti ve Apple II markete sunuldu. Bir önceki modelinin aksine, Apple II bilgisayarlar bilgisayar grafiklerini görüntüleyebiliyor ve BASIC programlama dilini barındırıyordu. Ek olarak, Apple II bilgisayarlar 8 genişletme kart yuvasına sahipti. Apple II bilgisayar, ilk kez başarılı bir şekilde toplu üretilen kişisel bilgisayar haline geldi. Zaman içinde Apple’ın popülerliği çok yüksek seviyelere ulaştı, roket hızında büyümeye ve mühendis kadrosunu artırmaya başladı. Şirket, 1980 yılında 117 milyon dolar hisse değeriyle halka açıldı.

 

Ölümden Döndü!

Wozniak, 1981 yılında uçak kullanırken pistin yıkılması sebebiyle bir kaza geçirerek ölümün ucundan döndü. Bu kazanın ardından tamamen iyileşmesi yaklaşık iki yılını aldı. İyileşme sürecinde Amerika’da gelişen teknolojileri destekleyen iki festivale sponsor oldu. Apple’daki görevine geri döndüğünde şirket hızla büyümeye devam etti ve hisse değeri 985 Amerikan dolarına erişti. 1987 yılının Şubat ayında emekli olduğunda, Apple’daki tam zamanlı işi de beklendiği üzere sonlandı. Buna rağmen, halen Apple’ın bir çalışanı olmaya devam ediyor ve yıllık 120.000 dolar olduğu tahmin edilen bir maaş alıyor. Wozniak aynı zamanda Apple’ın önemli hissedarlarından biri.

Apple’dan emekli olduktan sonra, Wozniak CL 9 adında yeni bir girişim kurdu. CL 9, piyasaya ilk programlanabilir evrensel uzaktan kumandayı sundu. Wozniak, uzun zamandan beri öğretmenlerin kutsal insalar üzerindeki kutsal rolüne saygı duyuyor ve bir ilkokul öğretmeni olmak istiyordu. Apple’dan emekli olduktan sonra ortaokul öğrencilerine bilgisayar kullanmayı öğreterek bu hayalini gerçekleştirmiş oldu.

2001 yılında WOZ isimli şirketi kurarak kablosuz GPS aletlerini piyasaya sundu. Böylece insanlar günlük hayatlarında hiç uğraşmadan aradıkları yerleri bulabiliyorlardı. 2002 yılında Ripcord Networks Inc ve Danger Inc şirketlerinin yönetim kuruluna katıldı. WOZ, 2006 yılında faaliyetlerine son verdi. WOZ’un ardından, Wozniak Ellen Hancock ve Gil Amelio ile bir araya gelerek Acquicor Technology’yi kurdu. Acquicor Technology, bir holding olarak teknoloji şirketlerini bünyesine katıp onları geliştiriyordu.

Wozniak 2009 yılında Utah’ta Fusion-io isimli veri depolama ve sunucu şirketinde baş mühendis olarak çalışmaya başladı. 2 yıl sonrasında şirketin yönetim ekibine katılarak şirketin New York Borsası’nda işlem görmesini kutladı. Wozniak, 2014 yılına kadar Fusion-io’da çalışmaya devam etti. Ardından Wozniak 2014 yılında, Lance Smith, David Flynn ve Rick White gibi Fusioni-io’nun eski yöneticilerinin kurduğu Primary Data’ya baş mühendis olarak katıldı.

 

Wozniak’ın Sahip Olduğu Ödül ve Başarılar

 • 1979 yılında ACM Grace Murray Hopper Ödülü’ne layık görüldü.
 • 1985 yılında Steve Jobs ile birlikte Ulusal Teknoloji Madalyası’na layık görüldü.
 • 1989 yılında University of Colorado’dan fahri mühendislik doktorası aldı.
 • 1997 yılında Bilgisayar Tarihi Müzesi’ne üye seçildi.
 • 2000 yılında Ulusal Mucitler onur listesinde yer aldı.
 • 2001 yılında 7. Heinz Teknoloji, Ekonomi ve İstihdam Ödülü’nü aldı.
 • 2011 yılında American Humanist Association tarafından Isaac Asimov Bilim Ödülü’ne layık görüldü.
 • Kettering University, North Carolina State University, Nova Southeastern University, Michigan State University, Santa Clara University, Madrid’deki University Camilo Jose Cela, Universidad Nacional de Ingenieria, Kanada’daki Concordia University ve Ekvador’daki ESPOL University gibi birçok üniversiteden fagri doktora derecesine layık görüldü.
 • 2011 yılında IT aracılığıyla insanlığa olan büyük katkılarından dolayı ödül aldı.
 • 2014 yılında 66. Hoover Madalyası ile ödüllendirildi.
 • 2017 yılında İngiltere merkezli Richtopia şirketi tarafından hazırlanan En Etkileyici 200 Yardımsever ve Sosyal Girişimci Listesi’nde 18. sırada gösterildi.

 

İlginizi çekebilir

Steve Jobs’ın Hayatı Hakkında İlginç Bilgiler
Apple ve Steve Jobs’ın Başarı Öyküsü
Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir