Suçu önlemek için ilginç bir buluş: Anti suç topları

Japonya’da mağazaları, ticari müesseseleri ve hatta polis karakollarını ziyaret ederseniz genellikle kasanın yanında duran açık turuncu, beyzbol topu ölçüsündeki küreleri görürsünüz. Ancak bu küreler satılık değil çünkü ister inanın ister inanmayın ama bunlar suçları önlüyor!

Yerel dilde ” bohan yu kara boru” olarak bilinen bu toplar açık rengini içlerindeki turuncu boyadan alıyor. Hırsızlık veya soygun durumunda mağaza çalışanları suç işleyen kişiye bu topları atıyor. Toplar hırsıza çarptığında patlıyorlar, hırsızlar turuncu boya ile işaretleniyor ve bu sayede polis tarafından tanınmaları ve yakalanmaları kolay oluyor.

Her ne kadar gülünç olsalar da bu anti-suç topları büyük ölçüde kullanılacak gibi duruyor. Aslına bakacak olursanız Japonya Ulusal Polis Ajansı tarafından yapılan bir araştırmaya göre şu zamana kadar hırsızlık olaylarının sadece %3’ünde kullanılmışlar. Bu anlaşılabilir bir durum. Hayati risk içeren bir durum olduğunda azılı bir suçluya boya topu atmak yapmak isteyeceğiniz en son şey olacaktır. Iskalarsanız hayatınızın son günü olabilir.

İlginç olan şu ki mağaza çalışanlarına topu düzgün bir şekilde nasıl atabileceklerine dair eğitim veriliyor. Çalışanlardan topu suçlunun ayağının yakınındaki zemine atmaları isteniyor çünkü bu sıçrama sayesinde boya her şekilde suçlunun üstüne yapışacaktır. Bu işe yaramazsa çalışanlardan anti-suç topunu suçlunun arabasına atmaları isteniyor.

anti-suc-topu-2

Bu ilginç buluş iyi iş çıkaracak gibi görünüyor çünkü caydırıcı silah görevi görüyor. Görünen o ki suçlular topların olduğu mağazaları soygun amaçlı seçmeyecek çünkü sonrasında işaretlenme ve yakalanma ihtimalleri var. Kamu güvenliği görevlisi Akihiro Suwa Japonya Times muhabiri Alice Gordenker’a şunları söylemiştir: “Toplar fiilen kullanılmasa bile mağazada olmaları ve görünür olmaları mağazanın korunmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle biz ve ülke genelindeki polis merkezleri bankalardan ve mağaza sahiplerinden renkli topları suç önleme çabalarının bir parçası olarak kabul etmelerini istiyoruz.

anti-suc-topu

Bir mağazanın halka ilişkiler üst düzey yöneticisi Kazuo Kimura anti-suç toplarıyla ilgili şunları söylemiştir: “Renkli topları 8,500 mağazamıza tanıttık ve herhangi bir hata olmaması için üzerlerine işaretler koyduk. ”

Gordenker 2008 yılında yazdığı bir makalede bu ilginç buluş hakkında şu sözlere yer vermiştir: “Yine de, renkli toplar sayesinde tutuklamalar yapılmaktadır. Daha geçen ay Yokohama’da bir adam tarım kooperatifini soydu ve bir çanta parayla kaçtı. Çalışan hırsızın arabasını renkli topla işaretlediğinden hırsız aracı terk ederek hızla kaçmaya başladı. Ancak polis araç kayıtlarından hırsızın izini takip etti ve hırsızı evinde yakaladı.

Görünen o ki toplar yirmi yıl önce suçlulara atılan yumurtaların yerine almış. Gordenker şöyle devam etmiş: “O zamanlar karayolları köprü geçiş parasından yırtmak isteyenlerle ilgili bir problem vardı ve yol ücretlerinin alındığı gişelerin görevlileri köprü geçiş parasını ödemeden kaçanlara çiğ yumurta fırlatıyordu. Polis ödeme yapmayanların bu şekilde işaretlenmesinden dolayı memnuniyet duysa da bu amaçla yiyecek kullanılmasının uygunsuz olduğunu düşünüyordu. Sonuçta birisi alternatif olarak boya maddesiyle dolu top fikrini buldu.

Topların raf ömrü sınırlı çünkü pigment zamanla sertleşiyor. Yani var olan kullanıcıların topları değiştirmesi gerekiyor. Pazarlama çalışması yapılmıyor çünkü üreticiler bireylerin vandalizm amaçlı topları almasını önlemek için dikkat çekmemeye çalışıyor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek ilginç bir buluş olan anti-suç topları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Dünyanın dört bir tarafından ilginç buluşlar ve girişimcilik ürünlerini siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir