Sürücüsüz Traktörler Tarımda Verimi Artıracak!

Yeni nesil traktörler seri üretime hazır

Bu yılki Tüketici Elektroniği Şovu olan CES’de, traktör üreticisi John Deere, sadece otonom olmakla kalmayıp seri üretime de hazır olan yeni nesil traktörünü tanıttı. John Deere’in buradaki amacı, tüm dünyanın besin kaynaklarını artırmak gibi dev bir hedef. Firmaya göre bu traktörler sayesinde çiftçiler, artan dünya nüfusunu daha az arazi, daha az iş gücü ve daha çeşitli mevsim ve toprak ile besleyebilecek.

Bu yeni  sürücüsüz traktör John Deere firmasının bir diğer traktörü olan 8R modeli ile keski pulluk, GPS sistemleri ve diğer gelişmiş teknolojilerin harmanlanması sayesinde ortaya çıktı. Otonom traktör altı çift kamera, nöral ağ, 360 derece engel tanımlama sistemi ve kesin uzaklık algılama teknolojileri ile donatıldı. Traktör, konumunu sürekli olarak takip ediyor ve kendisi için belirlenmiş çalışma alanı sınırlarına yaklaşık 2 cm kalana kadar görevine devam ediyor.

Çiftçiler John Deere Mobil Operasyon Merkezi aracılığı ile traktörlerini farklı cihazlardan yönetip takip edebiliyor ve bu sayede kendileri başka işlerle ilgilenebiliyor. Mobil kontrol; canlı video, resim ve veri gibi bilgilere erişim sağlarken hız ve benzeri farklı değişkenler üzerinde oynama yapmalarına da izin veriyor. Bu sayede çiftçiler makinelerin performanslarını ayarlayabiliyor.

John Deere firmasına göre, ürettikleri 8R traktör, 24 saatte 325 dönümden fazla alandaki toprağı sürerek verimi artırıyor. Firma yetkililerine göre “çiftçinin ürettiği ürüne bağlı olarak 7 ile 15 geçiş, sağlıklı ve bol üretim için yeterlidir. Otonom 8R traktörleri ile çiftçiler toprak sürerken iki kat daha verimli olacaklardır, zira iki işi aynı anda yapmaya başlayacaklar ve dikkatlerini daha hassas ve zamana bağlı işlere verebilecekler.”

Otonom teknoloji, tarımı daha sürdürülebilir ve daha verimli kılmak için atılan adımlardan yalnızca biri. Bu alanda ilerlemek atılan diğer adımlar arasında mantar ilacı için “arı teslimat sistemi” ve balık takibi için akıllı takip teknolojileri gösterilebilir.

 

İlginizi çekebilir

Sürücüsüz (Otonom) Araçlar Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?
Geleceğin Teknolojileri: Sürücüsüz Kamyonlar
Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İş Fikirleri

Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir