Tesla Cybertruck İncelemesi: Elon Musk’ın Elektrikli Kamyonetine Yakından Bakış

Tesla CEO’su Elon Musk tarafından tanıtımının yapılmasından birkaç saat sonra, bu absürd, gelecek kokan, sert mizaçlı elektrikli kamyonet Cybertruck’ın ön yolcu koltuğunda buldum kendimi. Bir Tesla çalışanı tarafından ben ve üç diğer kişi ile kısa bir gezintiye çıkarıldım. Bu gezinti, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletindeki Hawthrone kasabasında, SpaceX merkezinin bulunduğu bölgede, geçici bir süreliğine kapatılan bir yolda gerçekleşti.

Deneme şansı yakaladığımız orta donanıma sahip bu kamyonetin 0’dan saatte 100 kilometre hıza 4,5 saniyede ulaştığı iddia edilirken, piyasaya çıkış fiyatının da 49,900 dolar olacağı belirtildi. Bu prototip her ne kadar hızlı olsa da, boyutları ve açıklanmayan ağırlığının gölgesinde kalıyor. Esasen, Tesla otomobillerde alışılmış olan o ani ivmelenme hissi, bu kamyonette kendini gösteremiyor.

Öte yandan, Cybertruck ile yapmış olduğum kısa gezintide beni en çok etkileyen şey, devasa iç hacmi oldu. Dış görünümü ile ilgili her ne söylerseniz söyleyin, dışardan bakıldığında ihtimal veremeyeceğiniz kadar geniş bir iç hacim sunuyor Cybertruck. Öyle ki, Tesla sanki sihirli bir dokunuşla içerisini dışından daha büyük hale getirmeyi başarmış.

Gecenin sonunda, Tesla’nın Cybertruck kamyoneti ile ilgili söylenmesi gereken tek şey de bana kalırsa bu ebatlar olmalıdır. Tasarımının bir market otoparkından ziyade Mars yüzeyine daha uygun olduğu kanusunda ise hemen herkes fikir birliği içerisindedir diye düşünüyorum. Fakat böyle bir estetik kaygınız yoksa, 2021 yılında seri üretime geçecek olan kamyonet, size beklediğinizden daha fazlasını sunacaktır.

Örnek vermek gerekirse, Cybertruck kamyonetin tek motorlu baz modeli için, tek şarj ile 400 kilometre menzile sahip olacağı ve 1500 kilogram taşıma, 3400 kilogram ise çekme kapasitesine sahip olacağı belirtiliyor. Tüm bu bahsedilen özellikler, Tesla’nın binek otomobilleri olan Model 3 ve Model Y ile neredeyse aynı fiyata kullanıcılarına sunulacak.

Kamyonetin özelikleri arttıkça doğal olarak fiyatı da artıyor. Tek bir şarj ile 800 kilometreden fazla menzile sahip olan ve 6350 kilogram çekme kapasitesi bulunan donanım seviyesi, firmanın Laguna Seca ve Nürburgring pistinde kullandığı üçlü motora sahip olacak. Elon Musk tanıttığı Cybertruck kamyonetin, sahip olduğu 16 inçlik yerden yüksekliği ve ayarlanabilir süspansiyonları sayesinde her türlü arazi koşulu ile başa çıkabileceği konusunda da garanti veriyor. Tesla İnternet sitesinde kamyonetin fotoğraflarının yanı sıra, kamp ekipmanları gibi ayrıntılarla süslediği bir tanıtım filmi de yayınladı. Bu film de, kamyonetin yanında aksesuarları ile sunulabileceği fikrini ortaya çıkardı. Öte yandan ilk üretilecek kamyoneti beklemekte fayda var. Bu tanıtım filminde 110 V ve 220 V olmak üzere iki çıkış, kilitlenebilir depo ve dahili bir hava kompresörü gibi ince dokunuşlar göze çarpıyor.

Tüm bu aksesuarlar, paslanmaz çelik gövdenin ya da Elon Musk’ın ifadesi ile dış iskeletin ardında saklanıyor. Bu dış iskelet, daha önce de bahsettiğim inanılması güç genişlikteki iç hacmi sunmak için tasarlanmış. Musk bu tasarımda kullanılan malzemenin, SpaceX tarafından üretilen Mars roketi ile aynı malzeme olduğunu belirtti ki bu da kamyonetin görünümü ile dalga geçilen noktalardan biriydi. Öte yandan, roketin testleri başarı ile sonuçlandı.

Esasında bir prototip olan Cybertruck, içeriden de pek tamamlanmış gibi görünmüyor. Her ne kadar fotoğraflarda göğüs kısmı mermer gibi görünüyor olsa da, dokunulduğunda köpükten bir döşeme hissi uyandırıyor. Gövde ise tam anlamıyla çelik ve dokunduğunuzda, o soğuk çelik hissi kendini gösteriyor. Araçta yan aynalar bulunmuyor, dikiz aynası yerine ise, kamyonetin arka tarafında bulunan kamera kullanılıyor.

Tesla’dan yapılan açıklamaya göre, Cybertruck’ta kullanılacak yazılım, yeni nesil araç yazılımı olacak. Öte yandan, test sürüşü boyunca Tesla çalışanı yalnızca birkaç küçük ayar için 17 inçlik ekranı kullandı. Şimdi kamyonet de görücüye çıktığına göre, önümüzdeki aylarda bu yazılım ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler almak güzel olacaktır.

Tesla’nın neredeyse tüm varlığı, insanların istediklerini bile bilmedikleri şeyleri onlara satın aldırmak üzerine kurulu. Firma bu iş için kolları sıvamadan önce, elektrikli araçlar genelde dalga geçilen, golf arabalarından bozma bir noktadaydı. İşe bu tarafından bakıldığında, Cybertruck’ın satışı, kulağa geldiği kadar radikal bir adım olmaktan çıkıyor. Bir diğer nokta da, Elon Musk’ın akıntının tersine yüzme arzusu olarak gösterilebilir.

Benim kamyonetin içerisinde geçirdiğim kısa süre, bana bu ilginç dış tasarımının içeriye girdikten sonra önemini bir nebze olsa yitirebileceğini düşündürttü. Aracın kısa burnu göstergelerin ardından görünmüyor olsa da, içerideyken, Tesla Model 3 tarzı geniş ekran sık sık dikkatimi kendine çekmeyi başardı. Öte yandan, sedanların yere daha yakın olmasından rahatsız olan ve yüksekte olmaktan keyif alan sürücüler için, Cybertruck’ın sunduğu bu hükmedici hava ve yukarıdan bakabilme olanakları cezbedici olacaktır.

JD Power firmasında veri analiz danışmanlığı bölümü başkan yardımcısı Tyson Jominy, etkinliğin ardından “İyi tasarımlar başta her zaman alay konusu olmuştur. Zamanla bu tür tasarımlar “normal” olarak görülmeye başlanır.” ifadelerini kullandı.

Elon Musk, Tesla’nın yeni Cybertruck’ı için aylardır “Blade Runner” filminden fırlamış gibi olacak ifadelerini kullanıyordu. Tüm bu çabaya rağmen, tanıtımın yapıldığı salonda, yüzlerce müşterinin ve hayranın, kamyoneti gördükten sonra sessizliğe gömülmesi engellenemedi. Bağırışların ve yuhalamaların arasında kamyonetin özellikleri sıralandı. İnsanlar bir süre, Elon Musk’ın kahkaha atıp, Ford F-150’yi tahtından edecek ama daha normal görünümlü gerçek Cybertruck’ı göstereceği beklentisinden kurtulamadı. Bu his, Tesla’nın baş tasarımcısı Franz von Holzhausen’in kamyonetin camının dayanıklılığını gösterdiği sırada kırması ile katlandı.

Aslında katılımcılar, Cybertruck’ın tasarımına bu kadar şaşırmamalıydı. Zira “Blade Runner” benzetmesinin üzerinde fazlasıyla durulmuştu. Dahası, Musk katılımcılardan siberpunk tarzında giyinmelerini istemiş ve onlarda kırmayıp LED gözlüklerle, ışıklı ayakkabılarla ve kendi yaptıkları kıyafetlerle tanıtıma katılmıştı. Tesla filmden sahnelerle otoparkı süslemiş ve acıkabilecekler için yemek hizmeti bile sunmuştu.

Tesla’nın şımarık CEO’su Elon Musk her ne kadar söz verdiği tarihlere yetişememesi ya da kendi kendine yükselttiği beklentileri karşılayamaması ile ünlü olsa da, Cybertruck tanıtımı gösterdi ki, bazen Musk’ın sözlerini harfi harfine doğru kabul etmemiz gerekiyor

 

Bonus:

Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir