Uçaklarda Yakıt Tasarrufu Sağlayan Sistem

Aerodinamik olması gereken tek şey varsa, oda bir uçağın kanadıdır. Ancak, geleneksel kanat tasarımlarında ana kanat sondaki kapakla ( flap ) birleştiğinden bir zayıflık söz konusuydu ve Michigan tabanlı FlexSys, FlexFoil ile kanatlardaki aerodinamik yapıyı geliştirerek, sorunsuz değisen geometrik kanat sistemi ile yüzde 12’ye kadar yakit tasarrufu sağlamayı başardı.

2001 yılında bu yana FlexFoil, uzay araçlarında kullanılan bir ürün olup yeni kanatların üretiminde kullanıldığı gibi sorunsuz bir şekilde mevcut kanadın ucuna da monte edilebiliyor.

FlexFoil’in ( 10.00 lb ) 4356 kilogramı aşkın hava yüklemesine dayanıklı olduğu ve bu dizaynın, basıncı kanada eşit olarak yayması nedeni ile tek bir bölgedeki gerginliğin ortadan kaldırdırdığı söylenmektedir. Aynı zamanda, kanat güçlendirildiğinden, FlexFoil’in yakıt sarfiyatını yüzde 4 ile 8 oranında azalttığı, hatta bu rakamın daha başarıı bir çalışma ile yüzde 12’leri bulabilecegi iddia edilmektedir. Bu sistemin, iniş ve kalkışlarda sesi hatırı sayılır ölçüde azaltması, buz ve enkaz birikiminide minimuma indirmesi bakımından önemi büyüktür.

Dahası, bu teknoloji, akişkanlıkla hareket eden her şeye uygulanabilir. Örnek olarak helikopter pervanesi bıçağı, rüzgar türbini bıçağı, motor dümeni ve pompa pervanesini verebiliriz.

FlexFoil resmi olarak, AIAA ( American Astronot ve Astronotluk Enstutusu) tarafindan Washington’daki SciTech fuarında halka sunulmuştur. Açıklamalara göre, Gulfstream adlı jetin kanatlarına FlexFoil monte edilip, bu yıl Temmuz ayında NASA’nin Dryden Uçus Araştırma Merkezin’den ilk deneme uçuşu gerçekleştirilecektir.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir