Üretim Fabrikası Kurmak

Üretim fabrikaları hammaddelerin alınması ve nihai ürünlere dönüştürülmesi sürecini gerçekleştiren büyük bir ekonomidir. Nihai ürünlere olan daimi talep sık sık yeni imalat firmalarının açılmasına neden olmaktadır.

Üretim firmalarının çoğu kendi ülkelerinde kayıtlı olmalarına rağmen ucuz iş gücü nedeniyle Çin’de fabrikalar açmışlardır.

Yeni bir üretim fabrikası açmanın birçok avantajı olmasına rağmen bir sürü de dezavantajı bulunmaktadır:

 

Dezavantaj: maliyetler

İmalat firması açmanın en büyük dezavantajlarından biri genel giderleridir. Ürünler üreten bir firma pazarlama, malzemeler ve işgücü gibi faktörlere bel bağlamak zorundadır. Ürettikleri ürün yeni değilse benzer malları üreten diğer firmalarla rekabet etmeleri gerekir. İyi bir iş modeli yoksa bu durum genellikle düşük kar marjına neden olur ve üretim yapmak riskli hale gelir.

 

Avantaj: talep

Bir üretim fabrikasının başarısı ustaca hazırlanmış bir iş modeline bağlı olsa da imal edilmiş ürünlere olan talep her geçen gün artmaktadır. Çin ve Hindistan gibi Asya ekonomileri hareketlenmektedir ve bu ülkelerdeki günlük işçi ücretleri de artmaktadır. Bu da imal edilmiş ürünlere karşı olan talebin arttığını göstermektedir. Ürünler güncelliğini kaybetmezse ve üretim tesisleri esnek olursa işler de artmaya devam edecektir.

 

Dezavantaj: hammadde güvenilirliği

Ürünler imal eden bir firma ürünlerini üretmek için hammadde satın almak zorundadır. Firma ürünü üretmek için olan gerekli malzemeleri ya verilen fiyatlara almak zorunda ya da üretimi durdurmak zorundadır. Bundan dolayı hammadde fiyatları aniden yükselirse imalatçı firma kardan dik bir düşme yaşayabilir.

 

Avantaj: iş tatmini

Üretim zor bir iş olsa da tatmin edicidir. İmalatçı hizmet veya deneyim üretmek yerine ürün yaratır. İnsanların kullanacağı ve faydalanacağı bir ürün üretmesi firma sahibine büyük bir tatmin sağlar.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir