Uygun İş Pozisyonu Bulmak

Kendiniz için doğru işi bulmak istiyorsanız nasıl bir insan olduğunuzu ve ilgi duyduğunuz alanları belirlemeniz gerekir. İş fırsatlarından yararlanabilmek için uygun eğitimi veya öğretimi almanız gerekir. İşverenlerin birçoğu en az lise diploması ve bazıları da üniversite diploması ister. Bununla birlikte şirketlerin birçoğu başvurduğunuz alana bağlı olarak iş eğitimleri verir. Kişiliğinize, ilgi alanlarınıza, bilgi birikiminize ve yaşınıza uygun olan bir iş pozisyonu bulmaya çalışın. Yeni şeyler denemekten korkmayın.

 

Uygun iş pozisyonu nasıl bulunur?

1 – Tıpla, dişçilikle veya eczalıkla ilgili alanlardaki pozisyonları dikkate alın

Tabi ki samimi ve dışadönük ve bu alanda eğitim veya öğretim aldıysanız. Benzer olan diğer işlerde resepsiyonistlik, kasiyerlik, garsonluk veya tezgahtarlıktır.

2 – Tıpla ilgili pozisyonlarda görev almak istiyorsanız ancak eğitiminiz yoksa uzun yıllar boyunca sürecek olan eğitimlere hazırlıklı olun

Bunu yapmayı göze alırsanız istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde maaşı yüksek olan bir iş bulabilirsiniz.

3 – Samimi ve çekici bir insansanız model olmayı veya kozmetik ürünler satmayı düşünebilirsiniz

Güzel bir gülümsemeyle ne kadar ilerleyebileceğinizi tahmin bile edemezsiniz.

4 – Yenilikçi bir tarafınız varsa yaratıcı pozisyonları deneyebilirsiniz

Sanat çalışmaları, çiçek aranjmanları veya iç mimarlık yaratıcı işler kapsamındadır. Yaratıcıysanız ve yemek yapmaktan hoşlanıyorsanız mutfak sanatlarıyla alakalı bir pozisyon sizin için harika bir iş fırsatı olacaktır.

5 – Koçluk veya kişisel antrenörlük yaparak enerjik yönünüzü harekete geçirebilirsiniz

6 – Utangaç veya karamsar bir insansanız tek başına yapılan iş pozisyonları sizin için daha uygun olacaktır

Kamyon şoförlüğü, tesisatçılık, çatı tamiri, ev boyama veya temizlik işleri sizin için uygun olabilir. Deneyebileceğiniz bir sürü iş pozisyonu vardır.

7 – Sorumluluk almayı ve hükmetmeyi seven bir insansanız yönetici pozisyonlarına bakın

Seçebileceğiniz bir sürü pozisyon vardır.

8 – Etrafınızda yaşlıların veya çocukların olmasından hoşlanıyorsanız öğretmen veya bakıcı olabilirsiniz

Bu alanlarda yakalayabileceğiniz bir sürü iş fırsatı vardır.

9 – Bir şeyler tasarlamaktan hoşlanıyorsanız tasarımcı olabilirsiniz veya mühendis olmak için üniversiteye gidebilirsiniz

İnsanların birçoğu gün boyunca meşgul olduğundan bazı okullar gece kursları düzenler.

İpuçları

Hepimiz birbirimizden farklıyızdır ve hepimizin kendimize göre yapabileceği işler vardır.

Farklı şeyler denemekten korkmayın ve kendiniz için uygun olan iş türünü belirlerken dikkatli olun. Kendinizi değerlendirirken diğerlerini de düşünün.

Kısıtlı bir eğitiminiz var ve harikalar yaratmanız gerekiyor. Diğer taraftan en iyi eğitimleri aldınız ve hiçbir şey yapmıyorsunuz. Doğru ruha sahipseniz sağlam bir zemin oluşturabilirsiniz.

Akıcı ve anlaşılır konuşuyorsanız kamuya yönelik konuşmalar yapabilirsiniz.

Giyinip kuşanmaktan ve hoş gözükmekten hoşlanıyorsanız ve ofis becerileriniz varsa büro işlerini deneyebilirsiniz. Rakamlarla uğraşmaktan keyif alıyorsanız muhasebecilik sizin için harika bir iş fırsatı olacaktır.

Yazı yazmaya bayılıyorsanız bu becerinizi kullanmanızın sayısız yolu vardır.

Daha önceden hiç denemediğiniz bir işi yapmak istiyorsanız yeni işvereninizin öğrenme heveslisi olduğunuzu bilmesini sağlayın.

Ev temizliğine gitmek istiyorsanız oturmuş şirketler aracılığıyla bu işe başlayın.

Öfkeli bir insansanız askeriyeye katılabilirsiniz veya boksör olabilirsiniz.

Resim yapma konusunda iyiyseniz çizgi film karakterleri çizebilir ve ilgili yerlere gönderebilirsiniz. Denemeden bilemezsiniz.

Tasarımcının belirli aletlere, ressamın şövaleye veya bir modelin portfolyoya ihtiyacı vardır. Bu nedenle ihtiyacınız olan araçları almak için internet araştırması yapın ve eBay’e baktığınızdan emin olun.

Dans etmeyi seviyorsanız az bir eğitimle dans hocası olabilirsiniz. Hatta bir gün kendi dans stüdyonuzu bile açabilirsiniz.

Yeteneğiniz varsa elişi ürünler yaparak para kazanabilirsiniz. Ürünlerinizi konsinye olarak, internetten veya hayır kurumu mağazaları aracılığıyla satabilirsiniz. Bilgisayardan anlıyorsanız kendi online mağazanızı açabilirsiniz.

Manikür ve pedikürden anlıyorsanız manikürcü olabilirsiniz. Güzellik uzmanı sertifikaları veren kurumları araştırın.

Tasarım işlerinde iyiyseniz katalogları bir araya getirmek veya taslak sayfalar hazırlamak gibi işler yapabilirsiniz. Başkalarının neler yaptığını inceleyin. Örneğin tebrik kartları tasarlayabilirsiniz… Bunlar daha önceden yapıldı.

Uyarılar

Barmen olarak içki içmekten hoşlanmıyor olabilirsiniz. Bazı barlar yerinde eğitim verir ve dışa dönük bir insansanız maaş ve bahşişler sayesinde güzel kazanç elde edebilirsiniz. Gün boyunca başka sorumlulukları olanlar için barmenlik harika bir iş fırsatıdır.

Sabah insanı mısınız yoksa gece kuşu musunuz? Dokuz beş arası olan gelensel işleri mi geceleri ve/veya hafta sonları çalışılan işleri mi tercih edersiniz? Uçmaktan korkuyorsanız seyahat edilmesi gereken işleri tercih etmemeniz gerekir.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir