Uzaya Atılan Çöplere Dikkat Çekmek İçin Işık Şovu

Gökyüzündeki çöp yığınlarına dikkat çekmek amacı ile ışık şovu düzenlendi.

Gelişmiş toplumlarda, etrafa çöp atmak kabul edilemez bir davranış olarak kodlanmış olsa da, konu uzay boşluğu olduğunda temizliğe aynı önem verilmiyor. Hollanda’dan Daan Roosegaarde’nin kendi adını taşıyan Roosegaarde stüdyosu, bu durumu değiştirme niyetinde. Space Waste (Uzay Çöpü) gösterisi, ışık gösterileri ile uzaydaki çöp yığınını ve etkilerini göstermek amacı ile tasarlandı. Dünyanın etrafında gezinen 10 santimetreden daha büyük en az 29 bin nesne bulunuyor. Örneğin ayrılan bir roketin ya da uyduların parçaları birçok probleme neden oluyor. Boşlukta uçuşan bu çöpler, kullanımdaki uydulara çarparak hem daha fazla çöp meydana gelmesine hem de dijital iletişimin aksamasına yol açabilir. Şu anda yaklaşık 8,1 milyon kilogramlık çöp etrafta geziniyor.

Projenin birinci ayağı, eşsiz bir büyüklükte LED ışık gösterisi sunmak. Gösteri ayrıca 200 ila 20 bin kilometre uzaklıktaki çöplerin gerçek zamanlı takip edilebildiği bir şov. Geçtiğimiz sene geliştirilen kamera teknolojisi ve yazılım, tüm havacılık kurallarına uygun ve güvenli bir şekilde sunumu yapmaya yarıyor. Bu deneyimin daha derinden yaşanabilmesi için de, bölgedeki sokak lambaları ve diğer ışıklar kapatılıyor. Kapalı alanda düzenlenen sergide ise, uzay bilimciler ve amatörlerden oluşan ekipler, uzay çöpleri ile ilgili önemli bilgiler sunuyor. Şimdiden 2 binin üzerinde lise öğrencisi etkinliklere başvuru yaptı. Projenin ikinci adımı ise, uzaydaki çöpleri toplayarak geri dönüşüme sokmak olacak ki bu adımın birkaç yıl sürmesi öngörülüyor.

Çevre kirliliği, hiç olmadığı kadar gündemde ve bu alanda en çok dikkat çeken plastik malzemelerin oluşturduğu kirlilik. Bu konuda farkındalık yaratmak ve tek kullanımlık plastiklerin kullanımını azaltmak, birçok iş insanı ve mucidin aklındaki hedef. Bu alanda şimdiden birçok farklı proje ve etkinlik düzenleniyor. Gelecekte de daha fazlası ile karşılaşacağız gibi görünüyor.

 

İlginizi çekebilir

Sigara İzmaritlerini Toplayan Çöpçü Kargalar!
Hava Kirliliğini Azaltan Fikirler
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir