Yabancı Dil Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Yabancı dil öğrenmek zorlu bir süreçtir. Ancak belli teknikleri istikrarlı bir şekilde uygularsanız, siz de istediğiniz dili konuşmaya başlayabilirsiniz. Yani yabancı dil öğrenmek için herhangi bir sihirli yöntem bulunmuyor. Pratik ve çalışmaktan başka yol yok.

Biz de bu süreci sizler için kolaylaştıracak bazı faydalı yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

 

1. Yeni Bir Dil Öğrenmede Temel Teknikler:

Öğrenme stilinizi öğrenin!

Yabancı bir dil öğrenmeye çalışırken belki de en çok önem vermeniz gereken konu budur… Her insanın öğrenme biçimi farklıdır. Kimi tekrarlayarak daha iyi öğrenir, kimi yazarak kimi konuşarak kimi de dinleyerek.

Bu açıdan öğrenme tarzınızı iyi bilmeniz gerekiyor. Görsel, işitsel ya da eylemsel olarak daha iyi öğreniyor olabilirsiniz. Eğer bir sözcüğü sözlükten birkaç kez okuduktan sonra ertesi gün o kelimeyi hatırlıyorsanız görsel bir öğrenici olma ihtimaliniz yüksektir. Eğer arkadaşınızın söylediği bir kelimeyi daha iyi hatırlıyorsanız işitsel bir öğrenici olabilirsiniz. Ya da bir sözcüğü defalarca yazıp yüksek sesle tekrar ederek öğreniyorsanız eylemsel açıdan daha iyi öğreniyorsunuz demektir.

Yani tüm mesele öğrenme biçiminizi fark etmek ve en rahat olduğunuz yoldan yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmaktır.

 

Telaffuzu öğrenin.

Örneğin Almancada da F harfi var, Türkçede de F harfi var. Ancak iki dilde de bu harfin okunuşu farklıdır.

Bu yüzden öğreneceğiniz dildeki harflerin telaffuzunu öğrenmelisiniz. Bu bakımdan Youtube ve online yabancı dil sitelerinden istediğiniz harfin nasıl telaffuz edildiğini öğrenebilirsiniz. İnternette birkaç tıkla bulabileceğiniz bilgiler bunlar.

 

Dilbilgisine önem verin.

Kelime bilgisinin yanısıra dilbilgisi de yeni bir dil öğrenirken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biridir.  “Alex go home for TV watch” derseniz karşınızdaki Amerikalı ne demek istediğinizi anlayacaktır, ancak bu cümle dilbilgisi açısından doğru değildir.

Bu nedenle öğrenmek istediğiniz dilin cümle yapılarına, ön ve son eklere dikkat edin. Zaman kiplerini mutlaka iyice kavrayın. Özellikle İngilizcede pek çok fiil, farklı zaman kiplerinde ifade edilirken biçim değiştirir. Örneğin “yazmak” anlamına gelen write, wrote, written gibi iki farklı biçime daha sahiptir.

 

Günlük 30 kelime ve ifade ezberleyin.

Günlük 30 kelime ezberlemek demek, 6 ay içinde bir dildeki kelimelerin büyük bir bölümünü öğrenmek anlamına gelir. Özellikle bir dildeki en sık kullanılan sözcüklere öncelik vermeniz çok iyi olur.

Her kelimeyi defalarca yazarak, telaffuz ederek ve uygulamaya dökerek daha iyi ezberleyebilirsiniz. Örneğin İngilizcede şeftali anlamına gelen “peach” ifadesini postit üzerine yazıp gün içinde şeftali yerken şeftalinin üzerine yapıştırırsanız bu kelimeyi daha iyi ezberleyebilirsiniz.

Öğrendiğiniz kelimeleri cümle içinde kullanmak da o kelimenin hafızanızda yer etmesi ve o kelimeyi belli bir yere oturtmanız bakımından çok önemlidir. MacMillan Dictionary ve daha pek çok online sözlük, kelimelerin anlamının yanında o kelimenin geçtiği örnek bir cümle de sunmaktadır. Bu yüzden kelimenin cümle içindeki yapısını öğrenmeye mutlak surette dikkat edin. Unutmayın kullanılmayan bilgi, kısa sürede unutulur.

 

2. Pratik, Pratik, Pratik:

Dinleyin.

Bir dile aşinalık kazanmak için bu dildeki televizyon dizilerini, filmleri, haberleri izlemelisiniz. Duyduğunuz ve gördüğünüz kelimeleri telaffuz etmeye çalışmak da oldukça yararlı olacaktır.

Etkili yöntemlerden biri de kulaklığınızı takıp öğrenmek istediğiniz dildeki bir konuşmayı dinleyerek yürüyüş yapmaktır. Duyduğunuz kelimeleri sürekli tekrar ederek yürüyüş ve kelime ezberleme arasındaki ilişkiden faydalanabilirsiniz.

Sesli kitaplardan da istifade edebilirsiniz. Evden işe ya da okula giderken 30 dinleyeceğiniz 30 dakikalık bir podcast, bu dilin ritmi, kelimeleri ve cümle yapısı hakkında size yardımcı olacaktır.

Keza televizyon dizilerini ve filmleri altyazısız izlemeye çalışabilirsiniz.

Öğrenmek istediğiniz dildeki şarkıları dinlemek de oldukça yararlı bir yöntemdir. Evde gündelik işler yaparken arkada çalan Rusça bir şarkı sayesinde kelime telaffuzlarını sandığınızdan daha çabuk kavrayabilirsiniz.

 

Okuyun.

Öğrenmek istediğiniz dildeki kitapları okumak da çok faydalı olacaktır. Başlangıçta basit bir dille yazılmış çocuk kitapları oldukça iş görecektir. Masanın başına geçin. Bir yanınızda sözlük olsun, diğer yanınızda da kitap. Bilmediğiniz kelimeleri sözlükten bakarak öğrenin ve okuduğunuz kitabı bitirmeye çalışın. Bazen de sözlük olmadan kendinize ekstra bir zorluk yaratabilirsiniz. Bu zorluk gibi görünse de aslında öğrenme sürecinize epey yardımcı olacaktır.

Ana dilinizde sevdiğiniz bir eserin çevrisini bulun ve o kitabı bir de yabancı dilden öğrenmeye çalışın.

Popüler dergi ve gazeteleri de okumaya çalışın. Dergi ve gazetelerdeki yazılar genelde kısa olduğu için bir metni baştan sona anlayarak okuma oranınız yüksek olacaktır. Böyle bir durum da sizi motive eder.

Öğrenmeye çalıştığınız dile ait kaliteli bir sözlük edinebilirsiniz. Gerçi günümüzde online sözlükler de oldukça gelişmiş vaziyette. Kaliteli dilbilgisi ve kelime bilgisi sunan online kaynaklardan faydalabilirsiniz. Resimli sözlükler de görsel öğrenme ve kalıcılık açısından iyi iş görür.

 

Yabancılarla konuşun.

Bir dili konuşmazsanız kısa sürede o dil hakkında bildiğiniz pek çok bilgiyi unutursunuz. Bu yüzden sürekli pratik yapmalı ve öğrenmek istediğiniz dili anadili olarak konuşan insanlarla pratik yapmalısınız.

Bu konuya odaklanan pek çok uygulama mevcut. Örneğin Fransızca öğrenmeye çalışan bir Türk’ü, anadili Fransızca olan bir kişiyle eşleştirip pratik yapma imkanı sağlayan bu uygulamalar sayesinde konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Konuşurken hata yapıyor olmanız önemli değildir. Zor ve değerli şeyleri tam anlamıyla öğrenmenin uzun zaman aldığını aklınızdan çıkarmayın.

Keza dil okullarına gitmek de konuşma pratiği açısından iyi olabilir. Zira dil kurslarının konuşma derslerine genelde yabancı hocalar girer. Böylece öğrenmek istediğiniz dili ana kaynağından pratik yapma şansı bulursunuz.

Tabii öğrenmeye çalıştığınız dilin konuşulduğu bir ülkede belli bir süre geçirmek, o dile yoğun bir şekilde maruz kalmak da çok etkili olabilir. Erken rezervasyon yapıp ucuz bilet ve ucuz konaklama ayarlayarak hem tatil yapabilir hem de yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

 

Günlük hayata karışın.

Yabancılarla kamusal alanda konuşmaktan çekinmeyin. Yabancılara adres tarif etmek, havadan sudan konuşmak yabancı dil konuşabiliyor olmanız açısından motive edici olacaktır. Bu nedenle yabancı insanlarla mümkün olduğunca konuşarak pratik yapmaya gayret gösterin.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir