Yabancı Dil Okulu Açmak İsteyenlere

Dil okulu ya da dil kursu açmanın mükafatları mükemmel ve çok çeşitlidir ancak stresi de sandığınızdan fazladır.

Bu makalede başarılı bir dil kursu açmanıza yardımcı olacak belirli alanlardan bahsedilmiştir. Bunlardan dördü finans, insan, tanıtım ve tutkudur!

Sorunlarla başlangıç aşamasında yüzleşin ve finansmanı halledin. Ayarlamaları doğru bir şekilde yapmazsanız faaliyetlerinizin temelini oluşturamazsınız.

 

Maliyetleri hesaplayın ve finans problemini çözün

Özel dil okulunuz için yapmak istediğiniz yenilikleri nasıl finanse edeceksiniz? Dil okulu ya da kursunuz için ne kadar kira ödeyeceksiniz? Öğretmenlerinize ve çalışanlanlarınıza nasıl ödeme yapacaksınız? Başlamadan önce kar planı ve bilanço tablosu hazırladığınızdan emin olun. Konuya yabancı olanlar için bu tür planların nasıl hazırlanacağı oldukça korkutucudur ve yapılacaklar listesinin hazırlanmasıyla sonuçlanır. Ancak bu yanlıştır çünkü bu tür planlar hayati önem taşır. Bu planlar “Yeterli sermayem var mı veya bankaya başvurmalı mıyım?” ve “Karla ilgili tahminlerim planlanmış maliyetlerimi karşılayacak mı?” gibi zorlu soruları düşünmeye zorlar.

İşte bu noktada iyi bir muhasebeci devreye girer. Kendi şirketini yöneten muhasebecileri araştırın. Deneyimlerinin sizinkilerle paralel olmasına dikkat edin. Yıllık mali tablolarınızı onlara yaptırmanız şartıyla planlarınızı birkaç saatte organize etmenize yardımcı olabilirler. Unutmayın ki yıllık mali tabloların kontrol altında tutulması gerekir. Karmakarışık olmuş makbuzları her ay plastik bir torbada muhasebecinize sunarsanız muhasebeciniz sizden ekstra para alabilir. Piyasada bulabileceğiniz oldukça iyi muhasebe yazılım paketleri vardır.  Bu yazılımları nasıl kullanılacağını öğrenmeniz zor olmayacaktır. Düzenli bir şekilde tuttuğunuz aylık hesapları flaş diskte muhasebecinize verirseniz fiyatı aşağı çekersiniz.

 

Doğru insanlar bulun

Doğru insanlar olmazsa başarılı olamazsınız. İyi bir muhasebecinizin olması gerekir. Sempatik bir banka müdürü ve çok pahalı olmayan bir avukat oldukça faydalı olacaktır. Her şeyden önemlisi personelinize odaklanmanızdır. Yönetim, öğretim ve idarenin ne kadarıyla sizin ilgilendiğinizin bir önemi yoktur. İnsanları çalıştırırsanız işler düşündüğünüzden de hızlı bir şekilde hallolur. Yakın çalışacağınız ve önemli görevler vereceğiniz birini işe alırken bir veya iki mülakat üzerinden hareket etmemelisiniz.  Deneme süresi ve performans değerlendirmesi önemlidir. Sözleşmelerin birçoğunda sonradan gözlemlenmeyen deneme süresi şartı vardır. Deneme süresi yeni öğretmeninizi, kütüphanecinizi veya temizlikçinizi gözlemlemeniz için elinizdeki tek fırsattır. Çalışanlarınıza karşı adil olmak için deneme süresinin ortalarındayken bazı geribildirimler verin. Bu sayede önceliklerinize adapte olabilirler. Deneme süresinin sonunda istediğiniz seviyeye ulaşamayanlara yumuşak davranmayın. Ne gerekiyorsa onu yapın. Deneme süresinin sonunda istediğiniz seviyeye yükselenleri inisiyatif alma ve düşünce bağımsızlığı konusunda cesaretlendirin. Onlara güvendiğinizi gösterirseniz sizi sürekli şaşırtırlar.

 

Dil kursunuzun tanıtımını yapın

Tanıtım bir sonraki gerekliliktir ve öncelikle sık sık karıştırılan pazarlama ve tanıtım terimlerini düzeltmeniz gerekir. Kısaca özetlemek gerekirse pazarların ihtiyaçlarını anlamanız ve bu ihtiyaçları karşılamak için kurslar hazırlamanız gerekir. Yapılan gözlemlere göre pazarlama faaliyetlerinizi doğru bir şekilde gerçekleştirirseniz tanıtım faaliyetleri kendi başının çaresine bakacaktır. Tam zamanlı öğrencileriniz haftada 20 ila 30 saatlik hızlandırılmış kurslar isteyeceğinden her hafta üç saatlik gece kursları düzenleyebilirsiniz. Bu noktada kar planınızla ilgili de önerilerimiz olacak.  Tanıtım giderleriniz ve herhangi bir dönüş arasındaki zaman aralığı oldukça uzundur ve en az altı ay boyunca herhangi bir gelir beklememelisiniz. Diğer taraftan yerel pazarlara açık olursanız tanıtıcı çalışmalarınız için hızlı şekilde cevap alabilirsiniz.

Bütün işletmeler için çok sayıda tanıtım seçeneği vardır ve verdiğiniz paranın karşılığınızı en iyi şekilde alacağınız seçenekler genellikle zorlu ve pahalı deneyimler aracılığıyla yapılır. Risklerinizi azaltmak için yaptığınız işe aşina olan tanıtım yerleri bulmaya çalışın. Dil okullarının tanıtımıyla ilgili ne tür deneyimleri olduğunu sorun. Sizden yeniden iş almak istiyorlarsa öğrencileri cezbedecek tanıtım faaliyetleri yürütmeleri gerektiğini bilirler. Başarılı dil okullarının ( rakipleriniz ) nasıl tanıtım yaptığını inceleyin. Doğru kurs türünü doğru fiyata sunarsanız tanıtım faaliyetlerinizden çok daha iyi sonuçlar alırsınız.

 

Tutkulu olun!

Vurgulamak istediğimiz son nokta tutkudur! Tutku kendinizi tanımanızla alakalıdır. Ne tür avantajlarınızın olduğunun bir önemi yoktur çünkü dil okulu açmak zorlu bir görevdir. Tıpkı diğer işlerde olduğu gibi yol boyunca zorluklar yaşayacaksınız. İflas edeceğinizi düşündüğünüz zamanlar olacaktır. Doğru şeyi yaptığınıza inansanız bile çalışanlarınızın sizi azarladığı zamanlar olacaktır. Zor kararlar vermesi gereken siz olacaksınız. En ağır faturaları ödemesi gereken siz olacaksınız. Bütün bunları atlatmanın tek gerçek yolu yaptığınız şeye inanmanızdır. Yaptığınız şeye olan tutkunuz sizi ileri götürecektir, karanlıktan çıkmanızı ve güneşin yeniden parlamasını sağlayacaktır. Tutkunuz etrafınızdakilere bulaşacaktır, onları harekete geçirecektir ve onlara ilham verecektir. Okulunuzun çalışılacak ve sosyalleşilecek eğlenceli bir yer haline gelmesini sağlayacaktır. Dil okulu açmanız size iyi bir yaşantı sunacaktır. Ancak bu işi yapıp kırk yaşına geldiğinde emekli olup Bahamalara taşınanların sayısı oldukça azdır. Bunu yapmak istiyorsanız emlak işine girin veya borsa oynayın. Yani başlamadan önce projeyi yaşatabileceğinizden emin olun. Diken üstünde ve düzenli iş güvenliği ve emeklilik maaşı olmadan yaşayabileceğinizden emin olun. Projeyi sevdiğinizden emin olun! Projeye inanırsanız kendinize de güvenirsiniz ve projenize dört elle sarılırsınız.

 

Kolay yoldan dil okulu açmak ister misiniz?

Dil okulu açmanın en kolay ve güvenilir yolu kendini kanıtlamış bir firmanın bayiliğini almaktan geçer. Bayilik alma konusunda detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir