Yapay Zekalı Asistan Robot

Robotbase’in geliştirdiği insana benzeyen Personal Robot’un sayısız yeteneğinin yanı sıra otonom navigasyon ve duygu tanıma özellikleri de var.

Kullanıcılara evlerinde asistanlık hizmeti sunmak için yüz tanıma ve doğal konuşma teknolojisi kullanan dünyanın ilk aile robotu olan Jibo’dan daha önceden bahsetmiştik. Pixar’ın animasyon lambası ve R2-D2’nin karışımı olan Jibo sosyal ve interaktif bir aile üyesi olmak üzere programlanmıştı. Jibo fotoğraflar çekiyor, evdeki diğer akıllı cihazlarla bağlantı kuruyor ve sahipleriyle Siri’ye benzer sesiyle konuşuyordu. Ancak bugün size “Personal Robot” isimli yapay zekalı kişisel asistan robottan bahsedeceğiz.

Personal Robot, Jibo’nun birçok özelliğini taşıyor. Bu ilginç robotun; yüz ve nesne tanıma, interneti tarayıp istenilen bilgilere ulaşma kullanıcılarla akıllı bir biçimde uyum sağlama, ışıkları açma kapama, müzik çalma ve genç kullanıcılara hikayeler anlatma gibi becerileri var. Personal Robot’u önceki cihazlardan ayıran en önemli gelişmelerse robotun kendi kendine hareket etme ve sahibinin duygularını tahmin etme becerisidir. Personal Robot’un hareketliliği ve akıllı navigasyonuysa önemli bir evrimdir. Otonomi düzeyi büyümüştür ve gerektiğinde bir odadan diğerine geçiş yapabilmektedir. Personal Robot, evin veya ofisin haritasını çıkarmak için haritalandırma ve navigasyon algoritmaları kullanıyor ve daha sonra gerçek zamanlı güvenlik kamerası sistemi sağlıyor.

Kitle fonlaması kampanyası sayesinde girişimci Robotbase firması 160,000 dolarlık finansmana ulaştı. Aralık 2015’de piyasaya çıkacak olan Personal Robot’un perakende satış fiyatı 1,995 dolar olacak.  Robotbase, cihazın verilere ulaşması ve toplantı notları alması gibi özelliklerinin altını çizerek ofis asistanı olarak da kullanılabileceğini düşünüyor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek bu ilginç robot hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Bu ilginç robotun dijital ekranı sayesinide kafa ve omuz şeklini de değiştirebiliyorsunuz. Hiç şüphe yok ki pazardaki robotların sayısı arttıkça dış görünüm ve “kişilik” tüketici seçimlerini etkileyen en önemli faktör olacak.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir