Dünyanın ilk aile robotu: Jibo

Siri ve benzeri gibi konuşan cihazlar, akıllı asistanlardan çok kişiliği olan araçlarmış gibi algılanır. MIT robot bilimci Cynthia Breazeal’ın yarattığı yeni robot Jibo dünyanın ilk sosyal aile robotudur.

Jibo evinizdeki başka bir insanla etkileşimde bulunuyormuşsunuz gibi tasarlanmış bir sosyal robottur. Acıktınız mı? Jibo’ya pizza siparişi vermesini söyleyin ve online olarak sipariş versin. Doğum günü mü kutluyorsunuz? Jibo mumları üfleyen kızınızın fotoğrafını sizin yerinize çeksin. Jibo anımsatıcılar veya mesajlar gönderen akıllı asistanların yaptığı birçok görevi yerine getirir. Ayrıca Jibo’lar birbirleri arasında iletişim de kurabiliyor. Örneğin kendi Jibo’nuza annenize çocukları okuldan almasını hatırlatmasını söyleyin ve oda annenizin Jibo’suna bu hatırlatmayı iletsin.

Bu bile oldukça büyük bir vaat. Jibo’nun gelecek yılın sonlarına doğru piyasaya çıkması bekleniyor ve bu nedenle özelliklerinin birçoğu henüz kullanılabilir durumda değil. Aşağıdaki demo videosunu izlediğinizde Jibo’nun fotoğraf çektiğini, hatırlatmalar yaptığını ve hikayeler anlattığını göreceksiniz.

Jibo, Pixar’ın çöp toplayıcı robotu Wall-E’yi andırıyor. Jibo birçok insanı heyecanlandırdı ve Indiegogo finansman kampanyasında 100,000 dolarlık kampanya hedefinin üstüne çıkarak 407,000 dolar toplamayı başardı.

Jibo’nun farklı ön sipariş seçenekleri var. Jibo’nun tüketici versiyonun ön sipariş bedeli 499 dolarken SDK erişimi olan ve kendi özelliklerinizi yaratabileceğiniz geliştirici versiyonun ön sipariş bedeli 599 dolardır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir