Yatırım yapacağınız bayiliği yeni sevgiliniz olarak görün!

dogru-bayilik

Çoğu girişimcinin bir franchise sistemine yatırım yapmadan önce pek düşünmediği bir unsur vardır. O da alacağı bayiliğin kişilik tipine uygun olup olmadığıdır. Bayilik alırken genelde yatırım gereksinimleri, yatırımın geri dönüş süresi, aylık kazanç miktarı gibi faktörler değerlendirilir. Ancak başka kritik faktörler de vardır. Bayilik almak flörtleşmek gibidir, ancak ne yazık ki alacağınız bayiliğin arkadaşlık sitelerindeki gibi kişiliğinize uygunluğunu test edecek eşleştirme servisleri yoktur.

Alacağınız bayiliği flörtünüz olarak düşünerek size uyum sağlaması gereken tüm faktörleri masaya yatırın.Örneğin, bazı franchiselar ucuz olmasına karşı yoğun emek isteyebilirler. Çalışma saatlerini kendi istedikleri ayarlarlar ve buna uymak durumunda kalırsınız.

Bir franchise ile flört etmeye başlamadan önce düşünmeniz gerekenler:

  • Zaman Faktörü: Alacağınız franchise işletmesine ne kadar zaman ayırabilir ve bunun için nelerden fedakarlık yapabilirsiniz? Örneğin bayilik veren bir firma sizden haftanın 7 günü de işinizin başında durmanızı şart koşabilir.
  • Fiziksel İşgücü: Bütün gün yada hergün hareket halinde olmayı mı yoksa laptop başında olmanın verdiği kolaylığı mı tercih edersiniz? Bazı işlerin muazzam derecede fiziksel zorluğu vardır. Bazı insanlar daha geleneksel bir alanda hergün takım elbise giyerek çalışmayı tercih ederken bazıları da fiziksel işlerde çalışmayı tercih eder.
  • Kişisel İlgi: Yiyeceklerle uğraşmayı ve mutfakta olmayı mı seviyorsunuz yoksa teknolojiyle alakalı işleri mi? Kendinizin bir restorana mı yoksa bir teknoloji odaklı bir bayiliğe mi uygun olduğunuzu düşünün. Kişiliğinizi etkileyen stres faktörlerini düşünün. Örneğin trafikten nefret ediyorsanız müşterileri sürekli ziyaret etmek zorunda olduğunuz bir bayiliği tercih etmemelisiniz. Ya sürekli yiyecek kokmayı ve mutfakta olmayı istemiyorsanız? Bu durumda yiyecek ve içecek endüstrisinde franchise düşünmemelisiniz.
  • Müşteri Etkileşimi: Bazı müşteriler biraz kibar şekilde söylemek gerekirse, tam bir kabus gibidirler. Müşterilerinizle bire bir etkili iletişim kurabileceğiniz bir bayilik mi yoksa daha az sosyal etkileşim gerektiren bir bayilik mi tercih edersiniz? Neyden hoşlandığınızı bilin ve akıllıca seçim yapın.

Uzun dönem iş memnuniyeti için kişiliğinize uygun en doğru işi bulmak, bir franchise’a yatırım yapmada en önemli aşamadır. “Sevdiğiniz şeyi yapmak ve yaptığınız şeyi sevmek ” hem sizin hem de işletmenizin yüzünü güldürür. Zaten hiçbir müşteri yüzü asık ve alnı terli bir işletmeyi tercih etmez.

Hedef neye tutkunuz olduğunu bulmak ve hafta sonundan sonra işe gitmeyi dört gözle bekleyen az sayıda insandan biri olmaktır. Doğru sevgili belkide çok yakınızdadır, aslında sadece bir tık uzağınızda: “Bayilik Veren Firmalar” kategorimizde.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir