Yatırım Yapılacak Trend Ürünler ve Pazarlar

Yükselişteki ürünlere daha önce değinmiştik. Bu yıl da piyasayı, trendleri ve müşteri davranışlarını inceleyerek bu yılın en çok yükselişte olan ürünlerini ve pazarlarını sizler için derledik.

 

1. Yeşil Çay

yesil-cay

Yeşil çayın 2000’lerin başından beri düzenli olarak yükselişte olduğu biliniyordu. Ancak bu yükselişin iyi bir nedeni var. Yeşil çay, kendi kategorisindeki diğer içeceklerden genel olarak daha sağlıklıdır. Daha az kafein içerir. Ve daha önemlisi, birçok kullanımı ve çeşidi olduğu için size yeşil çay içeren yeni bir ürün bulma fırsatı tanır.

 

2. Matcha Çayı

matcha-cayi

Matcha çayı, yeşil çayın yükselişte olan varyasyonlarından biri. Seçkin bir çay türü olarak değerlendiriliyor. İnce toz haline getirilmiş yüksek kalite bir çay nihayetinde. Matcha çayında klasik demleme yönteminin aksine tüm çay yaprağını tüketiyorsunuz. Bu da daha yoğun aroma elde edilmesini sağlıyor. Tıpkı yeşil çay gibi matcha çayı da diğer ürünlerin içeriğinde yer alabilir.

 

3. Detoks Ürünleri

detox-urunleri

Detoks ürünleri sağlık ve beslenme kategorisinde yer alır, çünkü detoks alanında her zaman yeni bir trend vardır. Şu sıralar çay bazlı detoks revaçta. Üstelik bu tür detoks ürünleri Instagram’da da oldukça meşhur. Reklamı yapılan bu ürünlerin içeriğinde “detoks” için başka maddeler de olabilir. Ancak reklamların çoğu pazarlama taktiği gereği çayı da kullanıyor.

 

4. Kahve Masajı

kahve-masaji

Çayın yanı sıra kahve de yükselişte. Ancak bu kez durum biraz farklı. Kahve bu örnekte vücuttaki ölü deriyi kaldırmak için kullanılan kremlerin işlevini üstleniyor.. Pazardaki bir ürünü alıp onu başka bir amaca uygun hale getirdikten sonra başka bir pazara sunmanın klasik ve zekice bir örneği. Bu durumu sadece kahve özelinde düşünmeyin. Bir ürünü yeni bir amaca uygun hale getirip de satabilirsiniz.

 

5. Hindistan Cevizi Yağı Bazlı Ürünler

hindistan-cevizi-yagi

Hindistan cevizi yağı, adeta İsviçre çakısı gibi kullanışlı bir ürün.

Hem sağlıklı hem de işlevsel olarak değerlendirilen bu yağı; diş macunu, deodorant, sabun, güneş kremi yapımında, uyku kalitesini artırmada, yemek yapımında ve hatta Alzheimer’in önleme kullanabilirsiniz.

 

6. Nootropikler (Zihin Açıcı İlaçlar)

sakinlestirici-ilac

Zihin açıcı ilaç olarak da bilinen nootropikler daha iyi odaklanmaya, berrak düşünmeya ve daha sıkı çalışmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar geçtiğimiz yıl oldukça revaçtaydı. 2016’da da bu ürünlerin yükselişi sürecek gibi görünüyor. Akıl tutulması gereken bir durum ise bu ilaçların şu an düzenlenmemiş bir piyasada satılması. O yüzden bu ürünü satmak istiyorsanız muhakkak iyi bir araştırma yapın. İnsanlara sağlık mercileri tarafından onaylanmamış ürünler satmayın.

 

7. Niş Pazarı Spesifik Giyim – Yerel Giyim

&t-shirt baskı işi

2015 giyim alanında e-ticaretin tavan yaptığı yıl oldu. Bu durum 2016’da da azalacak gibi görünmüyor, aksine artıyor. Bazı şirketler giyim markası kurmayı daha da kolay hale getiriyor. Sundukları özelleştirme özellikleriyle giyim ve e-ticaret platformlarını birleştirmeye devam ediyorlar. Bu şekilde niş pazarı belli, isteğe bağlı baskı yapma imkanıyla birlikte insanların kendi özel giyim markalarını oluşturmaları daha da popüler hale geldi ve bu trend iş fikri artarak devam edecek.

 

8. LED Aydınlatma

LED-aydinlatma

Bu endüstride büyük fırsatlar var ve pazar çok geniş. Gelecek 10 yıl içinde neredeyse tüm aydınlatma sistemleri LED aydınlatma olacak. Hem daha çok enerji tasarrufu yapıyor hem de klasik ampüllerden daha dayanıklı. Ayrıca daha çok kontrol edilebilir ve çevre için güvenli.

Bu trend gittikçe artıyor ve özellikle ambiyans için renkli LED aydınlatmalarda daha büyük fırsatlar bulunuyor.

 

9. Sakal Bakım Ürünleri

sakal-bakimi

Sakal yağı ve sakal bakım ürünleri son birkaç yıldır yükselişte ve bu gidişat devam edecek gibi görünüyor. Son zamanlarda bu alanda birçok şirket ortaya çıktı, ancak biraz daha yaratıcı ve hedef kitlesini daha net şekilde belirlemiş girişimler için hala yer bulunmakta.

 

10. Drone ve Drone Aksesuarları

drone-aksesuarlari

Haberleri izliyorsanız her geçen gün dronelar hakkında daha çok şey duyuyorsunuzdur. İster askeri kullanım olsun, ister Amazon’un ürün teslimatı için kullanımı ya da insanların hobi olarak kullanımı olsun; dronelar bu yıl büyük bir atak yaptı. 2016 yılında dronelar daha da popüler olacak ve kullanımları artacaktır.

 

11. Yetişkinler İçin Boyama Kitabı

buyukler-icin-buyume-kitabi

Son zamanlarda hemen her kitapçıda bulunabilen boyama kitapları en çok satanlar listesinde bir hayli popüler. Sakinleştirici, uhrevi, meditasyona yönelik, ruhsal temalı boyama kitapları biraz gevşemek isteyen yetişkinlere hitap ediyor.

Neye yatırım yapsam diyen girişimcilere özel trend ürünleri ve kazandıracak iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Gıda Sektöründe Dikkat Çeken İş Fikirleri
Turizm Sektöründe Dikkat Çeken İş Fikirleri
Teknoloji Sektörü Trend İş Fikirleri
Moda ve Güzellik Sektöründe Dikkat Çeken İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir