Yemeğini Bitirmeyenlere Ceza Kesen Restoran

Almanya’ya bazı restoranlar, gıda israfının önüne geçmek için akılcı bir çözüm ürettiler. Restoranın sürekli müşterileri, şayet tabaklarındaki yemeği tamamen bitirmezse küçük bir miktar daha ödemek zorunda kalıyor.

Stuttgart’taki suşi restoranı Yuoki, bildiğimiz açık büfe restoranlardan değil. Esasında tabağınızı doldurabileceğiniz bir büfe bile yok. Bunun yerine müşteriler oturdukları masalarda bulunan iPad aracılığı ile her 10 dakikada 5 küçük sipariş verebiliyor. 120 dakika boyunca istedikleri kadar yiyebiliyorlar. Kısa aralıklarla masalara getirilen yemekler, müşterilerin ne kadar aç olduklarını anlamalarını sağlıyor ve bu sayede yemek israfı konusunda daha da bilinçleniyorlar. Restoranın sahibi Luan Guoyu “Gözlerimiz, midelerimizden daha büyük.” diyor. Böylece insanlar büfede hazır yemek görmedikleri için yiyebileceklerinden daha çok şey sipariş etmiyorlar.

yuoki

Ancak Guoyu’nun yemek israfı konusunda daha çok ses getiren girişimi başka. O da şu: Şayet tabağınızdaki yemeği bitirmezseniz hesabınıza 1.15 euro daha ekleniyor. Bu 1.15 euroluk “ceza” uygulamasından kar etmeyi planlamadığını, ancak insanlara yemek israfıyla ilgili farkındalık yaratmayı umduğunu ifade ediyor Guoyu. 2 yıllık süre içinde bu uygulama dahilinde 900 euro para topladığını ve bu parayı hayır kurumlarına bağışlamayı düşündüğünü de ekliyor.

Ayrıca müşterilerden şimdiye dek bu uygulama ile alakalı olarak hiç şikayet almadığını belirten Guoyu, müşterilerden de destek görüyor. Stuttgarter Zeitung gazetesine konuşan ABD’li turist çift, “Evde mümkün olduğunca israf etmemeye çalışıyoruz, neden aynısını bir restoranda da uygulamayalım” şeklinde konuşuyor.

Restoranın müdavimlerinden Cihan Karaman ise şimdiye dek hiç bu cezaya maruz kalmadığını, zira hep yiyebileceği kadarını sipariş ettiğini söylüyor. Yeni şeyler denemek istediği zaman yemeğin tadını beğenmezse durumu idare ettiğini, müsamahakar olduğunu belirtiyor.

yemegini-bitirmeyene-ceza

Luan Guoyu’nun girişimi Baden-Württemberg eyaletinde ilk olsa da ülke genelinde ilk değil. Düsseldorf’taki Okinii adındaki Japon restoranı bitirilmeyen tabaklar için 2013 yılından beri 1 euro ceza veriyor müşterilerine. Okinii de şimdiye dek büyük çaplı bir şikayet almamış durumla alakalı olarak. Kuzey Vestfalya eyaletinde yer alan Çin-Moğol restoranı da aynı uygulamayı 2 euro üzerinden yapıyor. Ancak uygulama tabakta 100 gramdan fazla yemek kalırsa devreye sokuluyor.

Dünyada bu kadar çok kişi açlıktan muzdaripken yemek israfı gelişmiş veya gelişmekte olan ülkeler için ciddi bir sorun teşkil ediyor. Bu girişim daha çok restoranda devreye girerse herkes için avantajlı bir durum oluşabilir. Hem insanlar bilinçlenir hem de toplanan parayla gıda israfına yönelik sosyal girişimcilik projeleri yürütülebilir.

İlginç bir şekilde bu konsepti en çok uygulayan restoran Almanya’da olsa da fikir ilk olarak 2011 yılında Suudi Arabistan’da ortaya atılmış. Dammam şehrindeki Marmar restoranlarının sahibi Fahad Al Anezi bu konsepti, Somali’de açlıkla mücadele etmeye çalışan insanları anlatan bir haberden ilham alarak ortaya koymuş.

 

İlginizi çekebilir

Gıda Sektöründe En İyi İş Fikirleri
İlginç Restoran Konseptleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir