Yeni Bir İş: Kişiye Özel Hediye Sepeti

Özel günlerde diğer insanlara hediyeler vermek bir gelenek haline gelmiştir. Son zamanların yeni trendiyse yılbaşında, doğum günlerinde, evlilik yıldönümlerinde, karne günlerinde, bayramlarda vb. kutlamalarda verilen kişiye özel hediye sepetleridir. Sizde kişiye özel hediye sepeti işine nasıl başlayacağınızı öğrenebilir ve evinizden çalışarak bu işten iyi kazanç elde edebilirsiniz. Bu tür işletmeler hem bireyler için hem de şirketler için hediye sepetleri hazırlar ve gönderirler.

Kişiye özel hediye sepeti işine başlamak için ihtiyacınız olanlar:

Gelenekler, kültür ve ürünler hakkında bilgi sahibi olmak

Hediyelik eşyalar ve paketleme malzemeleri satan tedarikçilerle temas kurmak

Hediyelik ürünleri yaratıcı bir şekilde seçebilme ve bir araya getirebilme kabiliyeti

Yaratıcı ve özgün paketlemeler yapabilmek

Telefon

Depo alanı ve raflar

Paketleme ve süsleme malzemeleri

Hediyelik ürünler

Kişiye özel hediye sepeti işine olan ihtiyacı anlamak için öncelikle hediye vermenin amacını ve hedef kitleyi anlamanız gerekir. İnsanlar genellikle özel günlerde, birine teşekkür etmek istediklerinde veya aşklarını ve minnettarlıklarını göstermek istediklerinde hediye verirler. Aynı şekilde işletmelerde müşteri sadakatini ödüllendirmek, çalışanlarını ödüllendirmek ve bir ürünü, hizmeti veya etkinliği tanıtmak amacıyla hediyeler verirler. Kişiye özel hediye sepeti işine giren kişiler hediye edilecek ürünleri bir araya getirirler ve yaratıcı paketlemelerle hazırladıkları hediye sepetlerini müşterilere gönderirler.

Bu işe başladığınızda diğer müşterilerinize sattığınız hediye sepetlerinden oluşan bir koleksiyonunuz olsun. Hediye sepeti almaya niyetli olan müşterilerinize işlerinizi göstermek için bir portfolyo hazırlayın.

Kişiye özel hediye sepeti işini fiziki bir dükkândan idare edebileceğiniz gibi online bir dükkânda açabilirsiniz. Fiziki bir dükkân açtığınız takdirde pazar, trendler ve yeni tedarikçilerle ilgili güncel bilgilere sahip olursunuz. Online dükkân açtığınız zamansa müşteri tabanınız sadece yerel müşterilerden oluşmaz aynı zamanda farklı kültürden insanlara da hizmet verebilirsiniz. Bununla birlikte online olarak faaliyet gösterdiğiniz takdirde farklı pazarlar ve trendlerle ilgili son gelişmeleri de takip etmeniz gerekir. Kişiye özel hediye sepeti işinizi online yürütmek istiyorsanız bir internet sitesi açmalısınız. İnternet sitenize hediye sepetlerinizin katalogunu ve ödeme sisteminizle ilgili bilgileri eklemelisiniz.

Başlangıç aşamasında hediye sepetlerinizi kendi akrabalarına ve arkadaşlarına tavsiye edecek akrabalarınıza ve arkadaşlarınıza satmaya çalışın.

Bu işin en iyi taraflarından biri tedarikçilerinizin sizin en iyi kaynağınız haline gelecek olmalarıdır. Tedarikçilerinize ( hediyelik eşya dükkânları ve çikolatacılar ) kimlerin hediye sepeti yapmak için hediyelik ürünler aldığını sorun. Hediye sepeti yapmak isteyen insanlara sizin iletişim bilgilerinizi vermelerini rica edin ve karşılığında da hediyelik ürünleri onlardan alacağınıza dair söz verin.

Fiyatlandırma iki faktöre bağlıdır. Birincisi hediye, paketleme ve kargo masraflarıdır. İkincisi de harcadığınız emek ve ürünleri kişiselleştirmeye harcadığınız zamandır. Satışa hazır olan hediye sepetleri için kar marjınızla birlikte malzeme, paketleme ve gönderi masraflarınızı karşılayacak bir ücret talep edin. Kişiye özel hediye sepetlerindeyse malzeme ve gönderi masraflarının haricinde ek maliyetleri veya kişiselleştirme için harcadığınız zamanı da ücrete dahil etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir