Yeni İş Alanı: Alpaka Yetiştiriciliği

Yeni iş kurmak isteyenlere özel rekabetin düşük, kazancın yüksek olduğu yeni iş alanlarını araştırmaya devam ediyoruz. İşte sizlere yepyeni bir iş alanı: Alpaka yetiştiriciliği.

Alpaka yetiştiriciliğine başlamak için ahır ve barınakları planlamak, çitler inşa etmek ve alpakaları almak için gerekli finansmanı sağlamak gibi birçok adımı tamamlamanız gerekir. 

Peki nedir bu alpaka? Tüm dünyada alpakalar ve alpaka çiftlikleri yavaş bir şekilde popüler olmaya başlamıştır. Hatta bazıları bunun dünyanın en iyi yatırımı olduğunu bile söylemektedir. Alpaka ipliği eşsizdir ve az bulunur. Alpaka yününden yapılan tekstiller ve giysiler bütün dünyada büyük rağbet görür ve moda sektöründe ki herkes tarafından bilinir. Alpaka ipliğine olan talep oldukça yüksek olup ham ipliklerin fiyatları oldukça pahalıdır.

1980’li yılların ortalarından itibaren alpakalar hayvanlardan hoşlanan ve hayvan yetiştiriciliği ile ilgilenen insanların dikkatini çekmiştir. Daha önceden alpaka çiftlikleri olmayan ülkeler bile çiftlikler kurmaya başlamıştır. Bu yükselişin nedeni alpaka yetiştiriciliğinin karlı ve eğlenceli olmasıdır. Siz de ülkemizde henüz çok yeni olan alpaka yetiştiriciliğine başlayarak yüksek karlı bir işe sahip olabilirsiniz. İşte sizlere alpakaların nasıl yetiştirileceğine dair önemli bilgiler:

 

Ahırlar ve barınaklar

Barınaklar alpaka çiftçiklerinin en önemli parçalarından biridir. Alpakalar güneşin sıcak etkilerinden veya soğuk rüzgarlardan korunmak için barınaklara ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda bu barınaklarda kurtların yok edilmesi için aylık olarak ilaç tedavilerinin de yapılması gerekir. Barınakların büyüklüğü coğrafik bölgelere göre değişecektir. Ahırları tasarlarken hava koşulları her zaman hesaba katılmalıdır. Soğuk havaların halim olduğu yerlerde etrafı kapalı barınaklardan yapılması gerekir. Ilık çevrelerde bir tarafı açık üç tarafı kapalı ahırlar yeterli olacaktır. Postları kalın olduğu için Alpakalar soğuk hava koşullarına daha dayanıklıdırlar. Karda oynamaktan hoşlanırlar ve soğuk havalarda dışarıda kalabilirler. Bununla birlikte yaz dönemlerinde serinlik sağlamak için havalandırmaların kullanılması gerekebilir.

 

Çitler ve kapılar

Atların ve diğer çiftlik hayvanlarının aksine Alpakalar çitlerle mücadele etmez. Çitler yırtıcı hayvanları engellemek için ve aynı zamanda alpakaların otlamasını engellemek için tasarlanmalıdır çünkü zehirli bitkiler olabilir.

Çitleri yaparken yırtıcı hayvanları mutlaka hesaba katmanız gerekir. Birçok yerde 2″ x 4″ tırmanılamaz çitlerden kullanılır. Bu tür çitler Alpakaların kafalarının çitlerin arasına sıkışmasını engeller. Sedir ağacından yapılan direkler seçmeniz size avantaj sağlar çünkü tahta direklere göre daha dayanıklıdırlar.

Dağlık bölgelerde çok fazla çakal olduğundan daha fazla önlem alınmalıdır.  Hem içeriye hem de dışarıya çitler yapılmalıdır ve Anadolu çoban köpekleri devriye gezmelidir. 8)

Kapılar önemlidir çünkü Alpakaların bir ağıldan diğerine geçmesine yardımcı olurlar. Sallanan kapılardan yapın ki rahatlıkla geçsinler.

Alpaka yetiştiriciliği için finansman sağlamak

Alpaka yetiştirmek isteyenlerin çiftlik kurabilecekleri kadar finansmana sahip olmaları oldukça önemlidir. Finansman seçenekleri çiftliğin büyüme sürecini hızlandırabilir. Alpakalar senede bir kere yavru verdiği için sürü büyütmek zaman alır. Finansman kaldıraç etkisi gösterir ve büyüme eğrisini kolaylaştırır. Yeterli finansmanın getirdiği bazı faydalar:

  • Sürünün büyüme hızını arttırır.
  • Yatırımların çok yönlü büyümesi değer artışı sağlar, özellikle de planlanan değer artışı beş yılda %400 olur.
  • Alpaka yatırımları tamamen sigortalanabilir. Bu da finansal yükümlülükleri hafifletir ve kolaylaştırır. Birçok durumda çiftlik sahipleri ilk dişi yavru satışıyla masrafları ödeyebilir. Bankaların ve finans kuruluşlarının sunduğu birçok finansman seçeneği vardır. Besiciler için tarım kredileri vardır.

Ayrıca devlet, alpaka yetiştiriciliği yapmak isteyenlere belli hibe ve teşvikler de sunmaktadır. Gerekli şartları sağladıktan sonra bu hibe ve teşviklerden faydalanabilirsiniz.

İş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim” diyenler için en karlı ve yenilikçi iş alanlarını araştırıp paylaşmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir