1900’lü Yılların Çiçekli Ampulleri Tekrar Moda Oluyor

Ampullere pek dikkat etmesek de hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. İşlevine bakarız genelde ampullerin, estetiğine pek aldırış etmeyiz. Ancak Aerolux adındaki şirket bir zamanlar dünyanın en şık ampullerini üretiyordu.

Aerolux Lighting Corporation sanatsal ampuller üreten bir şirketti. 1930-1970 yılları arasında faaliyet gösteren şirket, gazlı lambaları çeşitli şekillerde ve çeşitli figürlerle sunuyordu müşterilerine. Kısacası, başlı başına bir sanat eseriydi bu şirketin ürettiği ampuller.

aerolux-ampulleri-tekrar-moda-oluyor-5

Wikipedia’ya göre “Aerolux gazlı aydınlatma ampulleri düşük basınçlı gazlar kullanıyordu. Bunlar ya neon ya da argon gazlarıydı. Ampulün içinde parlaklığı artırmak için ayrıca fosfor bulunuyordu.”

Aynı şekilde kırmızı ampullerde neon gazı, pembe ampullerde neon-argon karşımı, mor ampullerde de argon gazı bulunuyordu. Yeşil ampullerdeyse baryum bulunuyordu.

aerolux-ampulleri-tekrar-moda-oluyor-2

Ampullerin içindeki fosfor çabuk bozulan bir element olduğu için ampulleri dikkatle kullanmak ve taşımak gerekiyordu. Ampulü sallamak fosforun dağılmasına ve ampulün tam işlev görememesine neden oluyordu. 3 ila 5 watt kullanan ampuller tükettiği elektrik miktarına kıyasla çok ışık saçıyordu.

aerolux-ampulleri-tekrar-moda-oluyor-1

İster inanın ister inanmayın, 1940’lı yollarda bu ampullerin fiyatı 20 cent’ti. Yani zamanında yaklaşık 1 lira değerinde olan bu nostaljik ampuller, Ebay üzerinden 20-200 dolar aralığında tekrar satılmaya başlandı.

Eğer bu nostaljik/vintage Aerolux ampullere en az 50 dolar vermek istemiyorsanız daha uygun fiyatlı muadilleri bulunuyor. Onlara da buradan göz atabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

İlginç Tasarım Fikirleri
Kazançlı Bir İş: Ürün Alıp Satmak
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir