Amerika’da İş Bulmak İsteyenlere Tavsiyeler

Diğer ülkelerde yaşayan insanların birçoğu çeşitli nedenlerle Amerika’da çalışmak ister. Bu sebeplerden biri daha fazla para kazanmak ve çok cazip iş fırsatlarından yararlanmaktır. Diğer sebepler ise ülke ve kültür farklıları hakkında bilgi sahibi olmak,  Amerika’ya kalıcı olarak yerleşmek ve günün birinde Amerikan vatandaşı olmaktır. Bununla birlikte hayatınızı değiştirmeden önce Amerika’da iş bulma şansınızı arttıracak birkaç önemli noktayı göz önünde bulundurmanız gerekir.

Sorunlardan biri dil becerileridir. Şimdiden İngilizcenizi parlatmaya başlayın. Bu sayede daha iyi iletişim kurarsınız ve rakiplerinizle yarışabilirsiniz. Bir diğer önemli konu da hangi ülkeden geldiğinize bağlı olarak yeşil kart veya vize gibi gerekli bütün belgelerinizin hazır olması gerektiğidir. Elçilikle bağlantı kurarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ne tür bir iş yapmak istediğinizi kafanızda netleştirin. Restoran müdürü olmak istiyorsanız ancak Amerika pazarında fazla deneyiminiz yoksa daha düşük bir pozisyonla başlayabilir ve terfi edebilirsiniz. Bu nedenle Amerika’da izleyeceğiniz yolla ilgili dikkatli bir planlama yapmalısınız. Yapmak istediğiniz iş türüne bağlı olarak bölgenin geleneklerini öğrenin ve ilgi alanlarını öğrenin. Bugün internet erişiminiz varsa her şey sizin için daha kolay olacaktır çünkü konuyla ilgili bir sürü bilgi bulabilirsiniz.

Mülakat becerilerinizi geliştirin. Uzak mesafe olsa bile telefonla veya yüz yüze görüşme yapabilirsiniz. Bu nedenle en iyi izlenimi bırakmalısınız çünkü görüşmeyi yapan kişi sadece sesinizi duyacaktır. Bilgisayar ve akıllı telefon aracılığıyla görüşemezseniz iletişim becerilerinizi ve referans olarak gösterdiğiniz geçmiş çalışmalarınızı ve sizi göremeyeceklerdir.

Başvurduğunuz pozisyon için sunulan maaş tekliflerini araştırın. Maaş ve tazminatla ilgili pazarlık yapacağınız zaman ortalama teklifleri bilmeniz size avantaj sağlayacaktır. Yaşamak ve çalışmak istediğiniz bölgeye bağlı olarak maaşlar değişecektir. Örneğin kırsal bölgelerdeki maaş düzeyleri şehirlere göre daha düşüktür.

Yaşayacağınız yeri garantiye alın ve giderlerinizin ne kadar olacağını hesaplayın. Rakamlar konusunda gerçekçi olun çünkü sürprizlerle karşılaşmanız hoş olmaz. Amerikalıların çoğu başlarını sokacak bir ev bulmakta zorlanır. Bu nedenle bu faktörün cesaretinizi kırmasına izin vermeyin. Geleceğinize odaklanın ve çalışma sistemine hakim olun. Bu kültürle özdeşleşirseniz her şey sizin için daha kolay olur.

Bunlara ek olarak sponsorluğu dikkate alın ve gelecekteki işvereninizle başlangıçta iyi ilişkiler kurun. İşvereniz kararlı, zorlayıcı ve dürüst olduğunuzu düşünürse bu size avantaj sağlar ve diğer başvurulara rağmen işi siz alırsınız. Göstermeniz gereken en önemli şey firmaya neler sunacağınız ve ne tür becerilere sahip olduğunuzdur. Firma hakkında mümkün olduğunca bilgi sahibi olmaya çalışın. Adayların çoğu bu önemli adımı unutsa da bu sizin iyiliğinize olacaktır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir