Amerika’da Nasıl İş Bulunur?

Amerika’ya gitmek isteyen göçmenlerin yapması gereken ilke şey iş bulmaktır ki bu da çoğu için oldukça zorludur. İş bulmak senelerdir Amerika’da yaşayanlar için bile zorken yeni gelenler için daha da zor olmaktadır. Bu yazımızı yeni göçmelere Amerika’da iş bulma sürecinde kılavuzluk etmesi için hazırladır

Göçmenlerin iş bulmasıyla diğerlerinin iş bulması arasında çok büyük fark yoktur. Ancak yine de göçmenlerin üstesinden gelmesi gereken birkaç zorluk vardır. Bunlardan ilki dildir. İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşamıyorsanız iş bulmakta zorlanırsınız. İngilizce konuşulmayan düşük ödemeli işler bulabilirsiniz ancak iyi bir iş istiyorsanız İngilizcenizin de iyi olması gerekir. İngilizceyi öğrenebileceğiniz bir sürü dil kursları vardır.

İş arayan göçmenlerin karşılaştığı bir diğer zorluk da işverenin gerekli gördüğü eğitim ve deneyimlere sahip olup olmadığınızı kanıtlamak istemesidir. Ve hatta deneyim ve eğitimlerin Amerikan standartlarına göre kanıtlanması gerekir. Birçok şehirde iş arayan göçmenlere yardımcı olan ve niteliklerin standartlara uygun hale getirilmesine yardımcı olan merkezler vardır.

İngilizceyi konuştuktan ve gerekli becerileri kanıtladıktan sonra yapmanız gereken uygun işlerin nerede olduğunu bulmaktır. İşte bu noktada işler zorlaşmaya başlar. İş ilanlarını sürekli kontrol etmelisiniz ve size iş konusunda yardımcı olabilecek herkesle konuşmalısınız. Sahip olduğunuz niteliklere uygun bir işle ilgili haber aldığınızda zaman kaybetmeden özgeçmişinizi göndermelisiniz.

Tabii ki işi almak için iyi hazırlanmış bir özgeçmişe de ihtiyacınız olacaktır. Hemen hemen bütün şehirlerde insanların iş bulmasına yardımcı olacak kariyer merkezleri vardır. Bu merkezler özgeçmiş ve niyet mektubu hazırlamanıza yardımcı olurlar. Bu tür merkezlerden iş arama sürecinde yardım almanız özellikle ülke de yeniyseniz ve iş piyasasındaki sürecin nasıl işlediği ile ilgili deneyiminiz yoksa sizi büyük avantajlar sağlar.

Amerika’da çalışmak isteyenlere özel oluşturduğumuz yazı serimize devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir