Araç Kullanırken Uyumaya Son!

Başarılı iş fikirleri hem kazandırıyor hem de insanlığa hizmet etmeye devam ediyor. Araç kullanırken uyuya kalmak kazaların en başta gelen sebeplerinden biri. Peki Araç kullanırken uyumamak için ne yapmalı?” hiç düşündünüz mü?

“Drive Awake” mobil uygulaması uyuklama sinyalleri veren sürücüleri hedefliyor ve bu sürücüleri kendilerine gelmeleri için en yakın Café Amazon’a yönlendiriyor.

Pazarlama dünyasında tüketicilere ihtiyacı olan ürünleri doğru zamanda sunmak bir sanattır. Örneğin girişimci kahve firması Douwe Egberts, “Bye Bye Red Eye” kampanyası ile bunu başarmıştır. Firma yüz tanıma yazılımı yerleştirdikleri kahve otomatlarını belli bölgelere yerleştirmiştir. Otomatın karşısına geçip esneyen insanlara bedava kahve verilmiştir. Café Amazon da benzer şekilde geliştirdiği Drive Awake mobil uygulamasıyla uyuklama sinyalleri veren sürücüleri hedefliyor ve bu sürücüleri kendilerine gelmeleri için en yakın olan Café Amazon’a yönlendiriyor.

BBDO Proximity tarafından geliştirilen ve iOS cihazlarla uyumlu çalışan bu uygulama, araç kullanırken kendini sıklıkla yorgun hisseden sürücüleri uyarmak için kullanılıyor. Telefon araçların ön camına veya GPS cihaz tutucusuna yerleştiriliyor ve uygulamada kullanılan göz takip teknolojisi sayesinde sürücünün göz hareketleri takip ediliyor. Uygulama gözlerde belli bir oranda kapanma tespit ederse sürücüleri uyandırmak için sesli bir alarm çalıyor ve GPS’teki yere bağlı olarak en yakın Café Amazon’a yönlendiriyor. Sürücüler kısa bir mola veriyor ve yola çıkmadan önce bir kahve alıyor. Aşağıdaki videoyu izleyerek kampanya hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz.

Yorgun sürücülerin sebep olduğu trafik kazalarının sayısını azaltma potansiyeli olan bu uygulama kahveye daha çok ihtiyaç duyan tüketicileri hedefliyor ve Café Amazon’u seçmeleri için onları teşvik ediyor. Uykulu sürücülerin trafik kazalarındaki payının %20 olduğu düşünülürse ülkemizde de bu tarz bir sistem pazarlanabilir. Girişimciler için harika bir iş fikri ve yatırım fırsatı. Detaylı bilgi için yazımıza yorum yapmanız yeterli.

Dünyanın dört bir yanından en başarılı iş fikirleri ve en güzel girişimcilik fikirlerini sizler için araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir