Asi milyarderlerden 7 hayat dersi

Dünya üzerinde 2,000 milyarder var ve bu kulübe katılma ihtimaliniz dört milyonda bir. Bu yaklaşıma göre milyarder olma ihtimaliniz yıldırım çarpması sonucu ölme olasılığınızdan 24 kat daha düşük.

İhtimallere rağmen milyarder olmak istiyorsanız şüphesiz bir şeyleri kendi lehinize çevirebilmek için oldukça farklı bir yaklaşım benimsemeniz gerekiyor. İşte asi milyarderlerden 7 hayat dersi:

 

1 – Çok çalışın, çok eğlenin

is-fikri

Sir Richard Branson hem başarılı hem de hayattan zevk almasını bilen girişimcilerden biridir. Branson gerçekten çok sıkı çalışıyor ve aynı zamanda hayattan keyif alıyor. Sıcak hava balonu gezilerinden binaların üstünden atlamaya kadar hayatın tadını sonuna kadar çıkartıyor.

Ders: Çok çalışmak iyi bir şeydir ancak eğlenmek ve deşarj olmak için ara sıra işten uzaklaşmalısınız.

 

2 – Tutkularınızın peşinden gidin

tutkunuzu-ise-donusturun

GoPro’nun kurucusu Nick Woodman tutkusunun peşinden giden ve sevdiği işi yapan girişimcilerden biridir. Woodman’ın kurduğu aksiyon kamera şirketi extreme sporcuların ve macera avcılarının tutkularını göstermelerine ve tutkularını paylaşmalarına yardımcı oluyor.

Ders: Bir şeyi yapmaktan keyif alıyorsanız ve diğerleri de tutkunuzu paylaşıyorsa yaptığınız işten para kazanabilirsiniz.

 

3 – Birden fazla seçeneğe yatırım yaparak başarısızlık olasılığını en aza indirin

yatirim-yollari

Tüm zamanların en akıllıca finansal hareketlerinden birini Mark Cuban yaptı. Cuban, 1999 yılında Broadcast.com isimli şirketini Yahoo’ya 5.7 milyar dolara sattı. Bundan kısa bir süre sonra Cuban iflas edeceğini düşünmeye başladı ancak sözleşmelerden dolayı hisse senetlerini satamadı. Açığını dengelemesine yardımcı olması için Yahoo’dan indeksli yatırım fonu aldı ve tekrardan sattı. Bu ona 20 milyon dolara mal olsa da daha büyük kayıplar vermesini engelledi.

Ders: Akıllı riskler alın ancak riski hafifletmenin yollarını her zaman arayın.

 

4 – Birleştirici olun

viral-pazarlama-kampanyalari

Mark Zuckerberg insanlar arasında bağlantı kurarak milyarder oldu. Bağlantıların gücünü erkenden fark etti ve dünyadaki herkesi bir araya getirmek gibi bir misyon yüklendi. İnternet erişimi olan üç kişiden ikisinin Facebook’u olduğunu düşünecek olursak Zuckerberg muhteşem bir iş yapıyor.

Ders: Networkunuzun merkezi olun ve mümkün olduğunca çok insanı bir araya getirin.

 

5 – Kazan kaldırın

girisimci

Uber’in CEO’su Travis Kalanick’in her söylediğine katılmasam da statükoyu yerinden etmek için verdiği sert mücadeleye destek veriyorum. Kalanick tüketicileri memnun etmek amacıyla berbat kullanıcı deneyimi ile bilinen tükenmiş bir endüstriye girdi ve bürokrasi ve yasal formalite dağını tekmeledi ve bombaladı.

Ders: Her şeyi sorgulayın, sorun yaratın ve bir şeyleri değiştirebileceğinize inanıyorsanız değişim için savaşın.

 

6 – Kendiniz olun

kendinizi-gelistirmenin-pratik-yollari

En iyi örneklerden biri Chris Sacca’dır. Güçlü fikirleri var, çılgın tişörtler giyiyor ve kendi değer sistemine göre kararlar veriyor. Değer katacağına inanmadığı hiçbir şeye yatırım yapmıyor ve sadece gurur duyduğu şirketlere yatırım yapıyor.

Ders: Kim olmak istediğinize karar verin ve diğerlerinin söylediklerini veya düşündüklerini önemsemeden o insan olun.

 

7 – Bir şeyleri bulduğunuzdan daha iyi bırakın

başarılı girişimci olmak

Bu gezegendeki hiç kimse bu felsefeyi Elon Musk’dan daha iyi somutlaştıramaz. SpaceX’in kurucusu, Tesla’nın kurucu ortağı ve aynı zamanda Solar City’nin başkanı olan Musk servetini ve hayatını dünyayı değiştirmek için harcıyor.  Musk’ın hikayesini bilmiyorsanız okuyun. Yaptığı ve yapmaya çalıştığı şeyler gerçekten inanılmaz.

Ders: Gördüğünüz iyiliğin aynısını başkasına yapın. Dünyayı daha güzel bir yer haline getirin. Hayata farklı açılardan bakın.

Albert Einstein’ın da söylediği gibi delilik aynı şeyi yapıp farklı sonuçlar beklemektir. Milyarderler ortak yolu izleyerek milyarder olmuyorlar. Bu nedenle onların safına katılmak istiyorsanız içinizdeki asi ile temas kurun ve alternatif yolları keşfedin.

 

İlginizi çekebilir

Zengin olamamanızın nedenleri
İflas etmek ve tekrar zengin olmak
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir