Zengin olamamanızın 4 sebebi

iş kurma kredisi veren bankalar

Bu yazımızı okuyorsanız muhtemelen zengin değilsiniz ve zengin olmayı isteyip de bunu neden başaramadığıınızı merak ediyorsunuz.

Ancak, zengin olmak için yolunuzu tıkayan, aşağıda açıklayacağım 4 engelin üstesinden gelebilirseniz durumlar değişebilir. Bu engellerin her birinin üstesinden gelebilmeniz için acil hareket planlarını da sizin için açıklayacağım.

İşte başlıyoruz:

 

 

1. Parayı kullanmayı bilmiyorsunuz

Parayı kullanmak çok karışık bir konu değildir. Çok basit birkaç kural parayı kullanma konusunda ipuçları veriyor. Eğitim sistemini ya da ailenizi suçlayabilirsiniz fakat yine de para kazanmak, parayı yönetmek, yatırım yapmak ve bunu korumak sorumluluğu sizin omuzlarınızdadır.

Zenginler, parayı keşfetmek yerine onu kazanmak için fırsatlar yaratmaları gerektiklerini bilirler.

Kaza ile servet sahibi olunmaz, bunun için hamleler yapmanız gerekir.

Hemen yapmanız gerekenler : Aşağıda bahsettiğim para ile ilgili yazılmış kitapları okumaya başlayın.

  • Zengin Baba Yoksul Baba
  • Babil’in En Zengin Adamı

Bu kitapları sadece okumayın. Özümseyin ve diğer insanlarla tartışın. Kişisel harcamalarınızı kazanmanız kolaylaşacak ve bu kitapları okuyarak servet sahibi olmanın düşündüğünüzden daha kolay olabileceğini göreceksiniz.

 

2. Eğitiminize gereken değeri vermiyorsunuz

Her gün 25 saatlik işiniz var hiçbir zaman bu işleri yetiştirecek vaktiniz yok. Bu bir girişimcinin düşündüğü hayattır. Dolasıyla bir şeyleri feda etmenin zamanı geldiğini anlarsınız. Eğer bu feda ettiğiniz şey eğitiminiz ise zengin olma şansınızı büyük ölçüde azaltıyorsunuz demektir. Servet sahibi insanlar çok yoğun olmalarına rağmen asla öğrenmeyi bırakmazlar. Öğrenmenin en kolay yolu ise okumak için kendinize vakit ayırmanızdır.

En son ne zaman kendinize böyle bir vakit ayırdınız. Çok yoğun olduğunuz günlerde bile bu vakti yaratmayı denediniz mi ?

 

3. Kazandığınız kadar harcıyorsunuz.

Her ay kenara koyduğunuz ekstra paranızla ne yapıyorsunuz ?

Biliyorum, muhtemelen hiç bir zaman ay sonunda ekstra paranız kalmıyor. Patronunuz yeterli ödeme yapmıyor. Henüz terfi alamadınız ya da diğer mazeretler. Kabul edin, çok para harcıyorsunuz. Ne kadar kazandığınız umrumda değil. Önemli de değil. Herkes kazandığı kadar harcıyor. Bu şekilde ayda 2000 tl ya da 20000 tl kazansanız bir şey farketmez. Ay sonunda yine elinizde bir şey kalmaz.

Zenginler, yaşam standartlarını aylık kazandıkları paranın daha azını haracayarak planlarlar. Hayat standartlarını arttırmak yerine daha çok para kazanmaya, işlerine daha çok para yatırmaya, gayrimenkul ya da değerli mallar edinmeye çalışırlar. Bu konuya da daha sonra değineceğiz.

Hemen yapmanız gerekenler : Son 3 aya ait harcamalarınızı inceleyin. Her kuruşun nereye gittiğiniz tespit edin. Harcamalarınızı sınıflandırın ve bir liste çıkartın.

 

4. Yatırım yapmıyorsunuz

Bir işte çalışarak ya da kumbaranızda para biriktirerek asla zengin olamazsınız. O zaman nasıl servet sahibi olacağız ?

Değerli yatırımlar yapmaya başlayın.

Değerli yatırım, ekonomik değeri olan ve size ileride kazanç sağlayacak kaynaklarının tümüdür.

Milyonerler her zamanyatırım yaparlar. Bu iş bu kadar basittir.

Bu yatırımlar; karlı bir iş anlaşması, prim yapan bir hisse senedi ve doğru yerden alınmış bir gayrimenkul olabilir. ( Butün gayrımenkullerin iyi bir yatırım olduğunu söylemiyoruz. Satın aldığınız gayrimenkulu nasıl değerlendireceğiniz önemlidir. )

Arabanız değerli yatırım tanımına girmez. Kolunuzdaki pahalı bir saat değerli bir yatırım değildir. Eviniz bile bu tanıma girmiyor olabilir. Bunlar sadece gelecekte servet sahibi olmanızı engelleyen şeylerdir.

Ev, araba ve pahalı aksesuarlara yatırım yapmayı bırakın ve uzun vadede siz servet kazandırabilecek yatırımlara yönelin.

Hemen yapmanız gerekenler : Hayatınızdaki gereksiz yatırımlarınızın listesini ve fiyatını belirleyin. Bu liste sizi rahatsız ediyor mu ? Uzun vadede size servet kazandıracak yatırımlar yapmak için detaylı bir plan yapın ve gereksiz yatırımlar yapmayacağınıza dair kendinize söz verin.

Zengin olmak imkansız değildir. Alsında, gerekli bilgi ve zamana sahipseniz sandığınızdan daha kolay olabilir.

Yine de, önünüzde aşmanız gereken engeller vardır. Eğer milyonlar kazanmak istiyorsanız; paranızı kullanmayı, eğitimizin değerini, kazancınızın altında yaşamayı ve değerli yatırımlar yapmayı öğrenmeye devam edin. Düşündüğünüzden daha kısa bir sürede servet sahibi olabilirsiniz.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir