Avustralyalı mucitler suyu ve kiri geri püskürten ‘Hydrophobic’ tişört tasarladı

Threadsmiths isimli Melbourne merkezli kıyafet ve teknoloji şirketi hazır giyim sektörünü kökten değiştirecek özel bir tişört tasarladı. “Cavalier” isimli %100 koton olan bu yeni tişört serisi hem su hem de kir geçirmeyen bir malzemeden yapıldı. Oldukça esnek olan bu giysilere çeşitli testler uygulandı ve giysiler mucizevi bir şekilde bütün testlerden geçti.

Bu tişörtlere bir bardak su döktüğünüzde kupkuru kalıyorlar. Üzerilerine doğrudan Cola veya şarap sıçrattığınızda bu renkli içecekler kolayca akıp gidiyor. Tişörtleri yüksek basınçlı suyla suladığınızda bile bir damla su çekmiyor. Mucize gibi gelse de bu tamamen soyut bilim.

Bu tişörtleri yaratmak için kullanılan teknoloji yüzey koşullarında değişiklik yaratan ve tişörtleri süper hidrofobik yapan su geçirmezlik teknolojisinin son şeklidir. Şirketin internet sitesinde ürünle ilgili şunlar yazmaktadır: “Tişörtlerimizi üretirken nilüfer yaprağının doğal hidrofobik özelliklerini taklit ettik.” Kumaş sıvıları emmek yerine damlalar haline getirerek kaymasını sağlıyor.

Threadsmiths şirketinden Lewis Pitchford’a göre tişörtteki pamuk lifler sudan korkan yeni nano parçacık teknolojisiyle dokunmuştur. Etkisi birkaç yıkamadan sonra geçen su geçirmez spreylerle kaplı diğer tişörtlerin aksine Cavalier tişörtler 80 yıkamaya kadar suyu püskürtüyor.

suyu-ve-kiri-puskurten-tisort-2

Pitchford sözlerine şu şekilde devam etmiştir: “İnsanların birçoğu tişörtleri gördüğünde gözlerine inanamıyor. Cavalier tişörtler aerosol uygulamalar ve tehlikeli kimyasallar içermiyor ve tamamen güvenli.” Tişörtün üzerine başka bir şey döküldüğünde kolayca silerek veya suyla durulayarak kiri çıkartabiliyorsunuz.

Şirket tişörtün beyaz versiyonu için siparişler almaya başladı. Hem kadınlar hem de erkekler için üretilen tişörtün fiyatı 65 dolar. Şu anda sadece tişört var ancak şirket önerilere açık. Çocuk kıyafetleri ve diğer giysiler içinde talep var.

Cavalier oldukça etkileyici bir yenilik gibi duruyor ancak Cavalier üretilen ilk hidrofobik tişört değil. Geçen sene San Francisco’lu bir öğrenci ‘Silic’ isimli hidrofobik tişörtü için kitle fonlaması sitesi Kickstarter aracılığıyla finansman kampanyası başlatmıştı. Bu yeni sektörde biraz rekabetin olması problem olmaz.

Aşağıdaki videoyu izleyerek Cavalier hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir