Sadece yağmur yağdığında gözüken sokak sanatı

Şiddetli yağmur en iyi planları berbat edebilir ancak bir parça yağmurla eğlenemeyeceğinizi kim söyledi? Seattle’lı sihirbaz ve sanatçı Peregrine Church yağmurla harekete geçen sokak sanatına ” “rainworks” yani yağmur işleri diyor. Bu çizimler zemin kuru olduğunda çıplak gözle görülmüyor, sadece yağmur yağdığında kendini gösteriyor.

Church dünyayı daha ilginç bir yer haline getiren şeyler yapmaktan keyif aldığını söylüyor ve ekliyor: “Yağmur işleri sadece ıslandığında görünen sokak sanatı parçaları. Ve bu reklamlar veya görseller yağmurlu günlerde insanların moralini biraz olsun yükseltmek için tasarlandı.” Seattle’da sürekli yağmur yağdığı için Church buna “ideal Seattle sanatı” diyor.

yagmurlu-gunlerde-gozuken-sokak-sanati-1

Church, kalıplar ve süper hidrofobik ( su geçirmez ) kaplama kullanarak Seattle’ın farklı sokaklarına pozitif mesajlar ve seksek gibi tanıdık oyunlar çiziyor. Koruyucu kaplama çıplak gözle görülemeyen su geçirmez tabaka haline geliyor. Yağmur yağdığında su damlacıkları boyanmış yüzeye geliyor ve gizli mesajı veya çizimi açığa çıkarıyor.

yagmurlu-gunlerde-gozuken-sokak-sanati-3

İlginç olan şu ki süper hidrofobik kaplamalar başka şekillerde de kullanıyor. Örneğin püskürtmeli kaplama tamamen su geçirmez olmaları için kıyafetlerde kullanılabiliyor. Halka açık alanlarda idrar yapılmasını engellemek için duvarlara uygulanıyor. Aslında Church’de bu fikri bu şekilde buldu. İnsanların su geçirmez spreyi eğlenceli projelerde kullandığı videoları izledikten sonra kalıp aracılığıyla püskürtürse neler olacağını merak etti. Daha sonra betona püskürttüğünde görünmez olduğunu fark etti. Beton ıslandığında koyulaşıyor, su geçirmez bölümler suyu geri püskürtüyor ve açık renkli hale geliyor.

yagmurlu-gunlerde-gozuken-sokak-sanati-2

Church su geçirmez kaplama teknolojisi şirketi Nanex’in “Always Dry Wood & Stone” ürününü kullandığını belirtmişti. Su geçirmez sprey tamamen non-toksik, çevre açısından güvenli ve toprakta çözünebilir. Çizimler geçici – dört ay kalıyor – ve zamanla yavaş yavaş yok oluyor. Bu nedenle kalıcı hasara neden olmuyor.

Nanex, Church’un ürünlerini yaratıcı bir şekilde kullandığını gördükten sonra bu trendin peşinden gitmeye karar verdi. Pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak bu akıllı tekniği kullanmaya başladılar. “Always Dry” su geçirmez sprey, aileler veya etkinlik koordinatörleri tarafından farklı oyunlar oynamak için de kullanılabilir. Ürün yardımıyla sadece suda ortaya çıkan tatil reklamları oluşturulabilir . Kaldırımlara, ağaçlara veya duvarlara su geçirmez spreyi püskürterek farklı mesajlar verebilirsiniz. Daha sonra çocuklarınız, arkadaşlarınız veya meslektaşlarınız su tabancaları kullanarak bu bölümlere su sıkabilir ve onları diğer ipucuna götürecek mesajlar bulabilirler.”

Aşağıdaki videoyu izleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Bu arada Church Seattle’ın farklı noktalarında 25 ila 30 arası yağmur işi yaptı. İlginç mesajlarından bazıları: “Burada Kuruyabilirsiniz“, “Hata 404: Güneş Bulunamıyor” ve “Islandınız mı? Üşütmemek için eve gidin sıcak çayımızdan için!“.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir