Duvara işeyen adamlara “Anti-Çiş Duvarı” ile dur deyin!

Hamburg sakinleri son birkaç yıldır St Pauli’de sarhoş kişilerin halka açık alanlarda işemelerine müsamaha gösteriyordu. Ancak artık buna bir dur demeye karar verdiler. Bu problemle savaşmak adına binalarını ve sokaklarını özel bir su geçirmeyen ( hydrophobic  ) boya ile kapladılar. Bu sayede duvara çişini yapan kişiler idrarlarını üzerinde buluyor.

IG St Pauli isimli yerel grup, geleneksel uyarıları ve işaretleri koyduktan ve bunların işe yaramadığını gördükten sonra bu parlak fikri buldular. Grup üyelerinden biri şunları söylemiştir: “Yasaklar ve para cezaları hemen hemen hiç işe yaramadı. Biz de bu sorunu kendi yöntemlerimizle çözmeye karar verdik. Artık St Pauli geri işiyor.”

Grubun organizatörü Julia Staron şunları söylemiştir: “Bu boya duvara çişini yapanlara doğrudan bir mesaj gönderiyor. Boya, binaları ve bölge sakinlerini koruyor ve en önemlisi bu davranışı sergilememelerine dair insanları eğitiyor.”

Ultra-Ever Dry isimli bu özel su geçirmez boya genellikle temas eden her türlü sıvının yönünü değiştirmek için gemi yapımında kullanılıyor. Üreticinin internet sitesinde yer alan bilgiye göre boya bir objeyi kaplamak ve yüzeyde hava bariyeri oluşturmak için nano teknoloji kullanıyor. Yani bir kişi duvara çişini yaptığında çişi ona geri dönüyor.

Grup üyeleri farklı binaların alt duvarlarını kendileri boyadılar. Aynı zamanda anti-çiş kaplamasına karşı yoldan geçenleri uyarmak için bazı duvarlara işaretler astılar. Ancak particilere halka açık alanların hiçbirinde idrarlarını yapmamalarını tavsiye ediyorlar çünkü boyanan duvarların hepsinde işaret yok.

Projeyle ilgili video yakın zamanda virüs gibi yayıldı ve sadece iki gün içinde 200,000’den fazla kişi tarafından izlendi. IG St Pauli’nin yönetim kurulu üyesi şunları söylemiştir: “ Facebook ve yerel gazetelerde projeyle ilgili oldukça olumlu tepkiler gördüm. İnsanlar duvarlara, oyun alanlarına ve evlerin girişlerine çişini yapanlardan bıkmıştı.”

Aşağıdaki videoyu izleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir