Balıkçı Açmak

Balıkçı açmak istiyorsanız öncelikle taze balıklara ve deniz mahsullerine karşı ilginizin ve güçlü bir arz talep anlayışınızın olması gerekir. Balıkçı açtığınızda müşterileriniz size “Hangileri taze?” veya “Ne tavsiye edersiniz?” dediği zaman iniz zorlaşacaktır. Bilgi birikimi, fiyatlandırma ve müşteri hizmetleri kuvvetli bir başlangıç yapmanıza yardımcı olacaktır. İşletmenizin kapılarını açtığınız andan itibaren sunduğunuz ve koruduğunuz mükemmel müşteri hizmetleri dükkanınızın uzun süre ayakta kalmasına yardımcı olacaktır.

 

Balıkçı Nasıl Açılır?

Balıkçı açmak için gerekli olan izinler ve ruhsatlar hakkında araştırma yapın ve bilgi sahibi olun. Taze balık ve deniz ürünleri satışı ile ilgili özel izinler almanız gerekebilir. Sağlık Bakanlığından dükkanınızı açmadan önceden hangi belgeleri almanız gerektiğini öğrenin. Denetim için Sağlık Bakanlığı ile temas kurun ve randevu alın. Gerekli olan her şeyi denetim öncesi tamamladığınızdan emin olun.

Uygun ürün tedarikiyle ilgili araştırma yapın.  Taze balık bulmak her zaman mümkün olmayabilir. İstakozlar ve diğer kabuklu deniz ürünlerinin tazeliklerini korumaları için canlı tutulması gerekir. Deniz taraklarının kabuklarının içinde olması veya kabuklarından ayrılmış ve temiz olmaları gerekir. Bölgenizdeki denizlerde taze balık çeşitliliği ne durumda? Deniz ürünlerinin tazeliği, saklanması, hazırlanması ve bakımı müşterilere vereceğiniz fiyatlar açısından çok önemlidir. Ürünlerinizle ve ürünlerinizin kaynağı ile ilgili her şeyi öğrenmeniz balık piyasasında başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Ücretlendirme planınızı hazırlayın. Balık işinde başarılı olmak için en iyi en az beş müşterinizin yerel şeflerden oluşması gerekir. Diğer müşterilere sunduğunuz fiyatların altında alışveriş yapmak isterler. Balık işinde sabit gelir elde edebilmek için iki satış fiyatı belirlemeniz gerekir. Şeflere yapacağınız indirimli satışları doğru fiyatlandırırsanız yığın satış yapacağınız için kazancınız artacaktır.

Balık dükkânınızı estetik ve envanteriniz için uygun olan sıcaklık ayarını aklınızda bulundurarak düzenleyin. Dükkanınızın önünün ve mutfağınızın kullanımı kolay, temiz ve etkili şekilde inşa edilmesi gerekir. Bu iki alanın da ürün satışları ve ürünlerin hazırlanması için uygun şekilde düzenlenmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Uygun olmayan sıcaklıkta veya temiz olmayan depolarda balıkların saklanması bozulmalara yol açar ve kazancınızı ciddi anlamda etkiler.

Pazarlama planı hazırlayın. Perakende satışlar için yerel gazetelere verilen ilanlar büyük ölçüde müşteri kazanmanıza yardımcı olacaktır ancak restoranlar için yapacağınız yaratıcı pazarlama yığın satış yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu ikisi arasındaki denge ve müşteri hizmetleri planı balık işinde iyi olmak için son derece önemlidir.

 

İpuçları ve Uyarılar

İtibarınızla satışlarınızı artırın. Tüketilebilecek olan ancak hafiften bayatlamaya başlayan balıkları barınaklara verin. Bu tür katkılarınızın olması kamu reklamı yapmanıza yardımcı olacaktır.

Balık satışıyla ilgili yönetmelikleri iyice araştırın ve bu yönetmeliklere uyduğunuzdan emin olun.

 

Balıkçı Açma Maliyeti

Açacağınız dükkanın lokasyonu ve büyüklüğü maliyeti etkileyen faktörlerin başında gelir. Maliyet oldukça değişken olmakla birlikte 15 bin TL’den başlayıp 50 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

 

İlginizi çekebilir

Deniz Ürünleri Restoranı Açmak
Balık Üretim Çiftliği Kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir