Deniz Ürünleri Restoranı Açmak

Yeni iş kurmak isteyenler için deniz ürünleri restoranı açmak eğlenceli bir iş girişimidir ve bu restoran sayesinde iyi paralar kazanabilirsiniz. Ancak üstesinden gelmeniz gereken birçok zorluk olacaktır. Açtığınız restoranın ileride büyümesini istiyorsanız iyi bir planlama yapmalı ve çok çalışmalısınız. İyi bir başlangıç yapmak için birçok bileşeni bir araya getirmeniz gerekir. Aşağıdaki adımları takip ederek neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

Deniz ürünleri restoranı nasıl açılır?

1 – Ne tür bir deniz ürünleri restoranı açacağınıza karar verin. Çevrenizdeki diğer restoranlarla rekabet edebilmek için bunu belirlemeniz gerekir. Örneğin sushi satabilirsiniz, kabuklu deniz ürünleri restoranı veya deniz ürünlerinin farklı çeşitlerini sunan bir lokanta açabilirsiniz.

2 – Bütçe oluşturun. Faaliyette bulunmak için ne kadar paraya ihtiyacınızın olduğunu bilmeniz oldukça önemlidir. Personele, ekipmanlara, malzemelere, kamu hizmetlerine, bina kirasına, pazarlama ve reklam masraflarına aylık olarak ne kadar ödeyeceğinizi araştırın ve hesaplayın. Tahminleri yaparken cömert olun ki beklenmeyen masraflar çıktığında zor durumda kalmayın. Çıkan sonucu 12 ile çarpın ve bir senelik faaliyet döneminiz için ne kadara ihtiyacınız olduğunu görün. Aslına bakacak olursanız en iyisi üç beş senelik faaliyet giderlerini karşılayacak kadar paranın elinizin altında olmasıdır.

3 – Deniz ürünleri restoranınız için iş planı hazırlayın. Bankalardan kredi almayı düşünmüyorsanız resmi bir belge olmasına gerek yoktur. İş planınız belirlediğiniz restoran türünü ve neden bu türü seçtiğinizi, hedef kitlenizin demografik özelliklerine nasıl uyum sağlayacağınızı, restoranınızı nerede açmayı planladığınızı ve bu yerin size ne tür avantajlar sağlayacağını, en iyi üç deniz ürünleri restoranının güçlü ve zayıf yönlerini, diğer restoranlarla nasıl rekabet edeceğinizi, bütçenizi, pazarlama ve halkla ilişkiler stratejilerinizi kapsamalıdır.

4 – Başlangıç sermayesini karşılayacak nakit paranız veya birikiminiz yoksa kaynak bulmaya çalışın. Arkadaşlarınızdan borç alabilir, kredi kartlarından harcama yapabilir, bankalara iş kurma kredisi veya geleneksel banka kredileri için başvurabilirsiniz. Kredi almak sanıldığı kadar kolay değildir özellikle de ilk defa restorancılık yapacaklar için. Kredi yerine arkadaşlarınızı veya aile üyelerinizi size yatırım yapmaları için ikna edebilirsiniz.

5 – İşletmenizi meşrulaştırın. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin. Restoranınızda alkollü içecekler satacaksanız içki ruhsatı için başvurmalısınız. Sağlık Bakanlığının ilgili yönetmeliklerine uymanız gerektiğini ve belli aralıklarla denetimler olacağını unutmayın.

6 – Size yakın olan ve deniz ürünlerini alabileceğiniz ticari balıkçılık yapan firmalarla temas kurun. İnternet üzerindeki arama motorlarından tedarikçilerinizi bulabilirsiniz. Ürünlerinizi uluslar arası bir tedarikçiden alacaksanız sağlık ve güvenlik standartlarına uyduklarından emin olun.

7 – Deniz ürünleri restoranınız için mekan bulun. İdeal olan yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bir yerde veya alışveriş merkezlerinin yakınlarında bir yer bulmaktır. Bununla birlikte göllerin, sahillerin ve eğlence yerlerinin yakınlarında bir yerde bulabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak için “İşiniz İçin Yer Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

8 – İhtiyacınız olan ekipman ve malzemeleri satın alın. Restoranlar için malzeme sağlayan tedarikçilerden sandalyeler, tabaklar, profesyonel pişirme malzemeleri, örtüler, paket servisi malzemeleri alabilirsiniz. Tasarruf etmek için perakende satış fiyatından değil toptan fiyatlardan alım yapın.

9 – Önceden hazırlanmış ürünler yerine taze ve yerel malzemeler kullanın. Müşterilerin çoğu taze yengeç ve dondurulmuş yengeç arasındaki farkı anlayabilir. Müşterilere taze ürünler sunmanın dışında yerel alışverişler yapmanız sizi nakliye masraflarından kurtarır ve tasarruf etmiş olursunuz.

10 – Açmak istediğiniz deniz ürünleri restoranına uygun çalışanlar alın. Örneğin self servis deniz ürünleri restoranlarında erkek garsona pek ihtiyaç yoktur ancak müşterileri masalarına götürecek ve boşları toplayacak bir kadın garsona ihtiyaç duyulabilir. Bütün işleri kendi başınıza yapmaya kalkmayın çünkü aynı anda yemek pişirmek, servis yapmak, masaları temizlemek, müşterilerle ilgilenmek ve restoranı idare etmek zor olacaktır.

11 – Deniz ürünleri restoranınızın tanıtımını yapın. Şehrinizdeki etkinliklere sponsor olun ve ikramlar dağıtın, gazetelere basın bültenleri gönderin veya tanıtıcı bir internet sitesi açın. Aynı zamanda sosyal medya hesapları açabilir veya radyo reklamları verebilirsiniz.

 

Deniz Ürünleri Restoranı Tanıtım Fikirleri

Bir deniz ürünleri restoranı açmayı planlıyorsanız veya hali hazırda bir restoranınız varsa hangi fikrin size en uygun tanıtım imkanını sağlayıp işletmenizi başarılı hale getireceğini öğrenmek için biraz zaman harcamanız gerekecektir.

Deniz ürünleri restoranları da diğer restoran türleri ile benzer amaçlara sahiptir. Ancak bu tarz restoranları bekleyen belirli zorluklar vardır çünkü herkes balık veya deniz ürünleri tüketmeyi sevmez. Fast food tarzındakiler veya çok daha rahat bir ortamda, kaliteli yemekler sunanlar da dahil olmak üzere tüm deniz ürünleri restoranları temelde tüketicilerin ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılamayı amaçlamaktadır. İşletmelerini ayakta tutmak için kuponlar dağıtır, reklam kampanyaları düzenlerler. Ayrıca ek ürün hatları oluşturmak için karlarını yeni yatırım aracı olarak da kullanırlar. Anlayacağınız bir deniz ürünleri restoranı için reklam ve tanıtım son derece önemlidir. Tabii bu, konuya ilişkin önem arz eden tek şey bu değil.

Birkaç gün önce ailecek çok sık kullandığımız bir çay bahçesine gittik. Buraya yüzlerce kez geldiğimizden yol kenarında bir yerde bir restoran olduğunu biliyorduk çünkü oralarda elinde bir adet tava tutan budalaca bir şef heykeli bulunuyordu ama şimdiye kadar ne bu restorana şöyle bir bakmaya ne de içeriye girip yemek yemeye tenezzül etmemiştik.

Ancak bu kez merakımıza yenik düştük. Neden mi? Heykelin elindeki tavadan dumanlar çıkıyordu! Üstelik olması gerekenden çok daha fazla duman vardı. Bunca dumanın nereden çıktığına ya da heykelin içinde yanan şeyin ne olduğuna dair en ufak bir fikrimiz yoktu ama “İşte bu!” diye – düşündük. O restoranı mutlaka denemeliydik. Arabadaki herkes bunun iyi bir fikir olduğunu düşündü ve planımızı gerçekleştirdik, üstelik hiç de pişman olmadık.

Peki, bu restoran bunu nasıl başarmıştı? Nasıl oluyordu da bunca yıldır dikkatimizi çekmeyi başaramamış bir yer bir anda favori mekanlarımızdan biri oluvermişti? Cevap son derece basitti: İyi bir tanıtım.

Siz de vazgeçilmez lezzetler sunan ve müşterilerin gözdesi olabilmeyi başarmış başarılı bir deniz ürünleri restoranına sahip olmak istiyorsanız yazımıza mutlaka göz atmalısınız. Unutmayın restoranınızın kalitesi uygun tanıtım ve reklam kampanyaları ile birleştiğinde başarılı olamamak için hiçbir sebebiniz kalmayacak.

 

1. Restoranınızın konumu konuk türünüzü ve tanıtım stratejinizi belirler.

Konumunuz, bölge sakinleri veya yakınınızdaki işletmeler konuklarınızın kim olacağını dolayısıyla restoranınıza uygun tanıtım fikirlerinin neler olabileceğini belirler. Yani işe pazar araştırması yaparak başlamalısınız. Ve uzmanlara göre bu analizin demografik, psikografik, sosyolojik ve etnografik verileri içermesi gerekiyor.

“Rekabet” abartıldığı kadar da büyük bir önem arz etmiyor. Asıl önemli olan pazarınızda hangi pazarlama fırsatlarının bulunduğunu anlamanız. Ve konuya ilişkin yaygın yanlış anlamalara rağmen bu süreç son derece ekonomik hatta kazançlı dahi olabiliyor çünkü bu sayede riski önemli ölçüde azaltıyor ve size en fazla başarıyı sağlayabilecek fırsatların nerede olduğuna ilişkin çok daha net pazarlama kararları alabiliyorsunuz.

Anlayacağınız restoranlara yönelik piyasa analizi yapmada deneyimli kişilerden profesyonel bir yardım almanız yerinde bir tavır olacaktır.

Deniz ürünleri restoranları genellikle sahil kenarında bulunurlar. Denize yakın mekanlar olup tatil, dinlenme veya eğlence için gittiğimiz yerlerdir. Restoranınız deniz kıyısında bulunuyorsa misafirleriniz iyi bir yemek eşliğinde hayatlarına renk katmak isteyen kaygıdan uzak bir kitle olacaktır. Unutmayın, tatilde her daim ekstra kilo alınır ki bu da misafirlerinize gerçekten lezzetli yemekler sunmanız gerektiği anlamına gelir. Lütfen bu gerçeğe göre hareket edin ve bizzat yemeyeceğiniz hiçbir yemeği restoranınıza sokmayın.

Peki, müşteriler restoranınızda sunulan lezzetli yemekleri nasıl keşfedecekler veya onları restoranınızı seçmek konusunda nasıl ikna edeceksiniz?

 

2.Deniz ürünleri restoranınız için en iyi reklam ve tanıtım fikirlerini belirleyin.

Çoğu restoran sahibi halen daha en iyi pazarlama yönteminin ağızdan ağıza pazarlama yoluyla olacağı konusunda hem fikir. Hatta 1980 ile 2000 yılları arasında doğmuş olan Y kuşağı için sosyal medya kanallarında veya portallarda paylaşılan mekanlara ilişkin blog yazıları ya da yorumlar adeta birer yazılı anlaşma niteliğinde.

Bu nedenle müşterilerden gelecek olumlu tepkilerin peşine düşmeli, onlara pozitif bir biçimde hatırlayacakları ve arkadaşlarıyla paylaşacakları benzersiz bir deneyim yaşatmaya odaklanmalısınız, ancak bunu gerçekleştirmek için çok çalışmanız gerektiğini de unutmamanız gerek. Çünkü bu durum aynı zamanda kusursuz yemekler ve mükemmel bir servis sunmanız, en iyi fiyatlara, müziğe veya en güzel atmosfere sahip olmanız anlamına da geliyor. Temiz bir tuvaletinizin olması dahi restoranınız için bir kazanca dönüşebilir! Unutmayın, beklentileri karşılanmış bir müşteri daimi müşteri demektir.

Son zamanlarda müşterilerin taleplerini karşılamak giderek zorlaşıyor. Yeni nesil sadece güzel bir yemek veya kaliteli bir hizmet değil bir “Gıda etkinliği” istiyor. Her daim daha fazlasına ihtiyaçları var. Onları restoranınıza çekmek mi istiyorsunuz? O halde onlara istediklerini vermelisiniz. Restoranınızdaki mobilyalar daha şık ve modern olmalı, dev ekranlara veya ünlü yerel sanatçıların tablolarına yer vermelisiniz. Deniz ürünleri restoranınızda denizi çağrıştıracak çeşitli objeler kullanmaya ne dersiniz? Unutmayın, tüm bu ayrıntılar prestijli bir salon ortamı yaratır ve müşterilerinize cep telefonları ile fotoğraflar çekip arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri pek çok ilginç şey birbirinden ilginç şeyler sunar.

 

3. Restoranınıza uygun bir isim belirleyin.

Restoranınıza vereceğiniz isim son derece özel olmalı, kolay hatırlanıp yazılmalı ve mümkünse bir hikayesi olmalıdır. Restoranınız için bir isim belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey bu ismin misafirler üzerinde bırakacağı izlenimdir.

Deniz ürünleri restoranları genellikle sattıkları yiyeceklerle bağlantı olarak adlandırılmaktadır. Bu iyi bir şeydir çünkü “Büyük Balık” “Ahtapot” vb. isimler konuklarınıza ne tür yiyecekler sunacağınız konusunda net bir fikir verir, ancak bu tarz isimlerin de sıkıcı olabileceği dolayısıyla da misafirlerinizin bunları kolayca hatırlamayabileceği gerçeği unutulmamalıdır. “ Bay Yengeç” veya “Mutlu İstiridyeler” gibi isimleri kullanmayı deneyin. Tamam, kulağa saçma geldiklerinin farkındayız ama müşterilerin dikkatini çekecekleri ve kolay kolay unutulmayacakları da bir gerçek.

Restoranınızın ismini belirlemek yeni doğan bir bebeğin adını seçmek gibidir. Üstelik hiç de kolay değildir. Bazen yalnızca kelimelerle oynamayı tercih edebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki kulağa hoş gelen bir şey aynı zamanda yeterince iyi olmak da zorundadır.

Restoran adınızın ardında bir hikayenin olması da son derece faydalı olacaktır. Örneğin restoranınızın yer aldığı şehrin eski adı veya yakınınızdaki tarihi bir kalenin adı gibi. Bu müşterilerinize tarihi bilgiler sunmanıza olanak tanır ve restoran menünüz için son derece prestijli bir giriş sağlayabilir.

 

4.Restoran menünüzü bir tanıtım aracı olarak tasarlayın.

Restoran menünüz de başarılı bir reklam aracına dönüşebilir. Nasıl ki restoranınızın adı müşterilerinize ilk izlenimi veren şey ise menünüz de restoranınızın kimlik kartıdır. Yani restoranınızı tanıtmanız için belki de en etkili araç menünüzdür. Ancak bu sadece gerekli şartları taşıyan menüler için geçerli bir özelliktir. Bunun anlamı şudur: Menüleriniz mevsimlik olarak hazırlanmalı, görsel olarak hoş, sofistike ve net olmalı, ürün çeşitliliğine sahip olmalı, belirli bir müşteri grubunu hedef almalı ve kesinlikle inandırıcı olmalıdır.

Bu “dilsiz satışçı” tesadüfen ortaya çıkmaz – stratejik olarak planlanması gerekir.

İyi bir menü belirli müşteri gruplarını bir araya getirecek yani hem dar gelirli hem de dolgun cepli müşterilere aynı anda hitap edecek şekilde tasarlanmalıdır. Eğer restoran menünüzü iyi bir pazarlama aracı olarak kullanma anlayışı geliştirebilirseniz, müşteri trafiğinizi tek bir sezon içinde artırabilir ve restoranınıza% 20 oranında daha fazla müşteri çekmeyi başarabilirsiniz. Bu nedenle restoran menünüzün tüm gereksinimleri karşılayacak şekilde tasarlandığından emin olmalısınız.

 

5.Restoranınızı merkezine alan bir kulaktan kulağa pazarlama ağı oluşturun– bir balık devrimine imza atın.

Nasıl mı? Basın veya yerel radyo istasyonlarını kullanmaya ne dersiniz? Potansiyel müşterilere ulaşmak için gerekli bağlantılara sahipseniz, reklamlara neden para ödeyesiniz ki?

Ancak herhangi bir halkla ilişkiler kampanyasına girişmeden önce restoranınızdaki yiyecek ve içeceklerin gerçekten mükemmel olduğundan emin olmalısınız. Aynı şey bu işin bir diğer önemli parçaları sayılan restoran yönetimi ve diğer operasyonel işlemler için de geçerlidir. Üstelik bu durum basınla yakın ilişkinin söz konusu olduğu durumlarda da önemlidir, unutulmamalıdır ki basın restoranınız için hem iyi he de kötü olabilecek bir tanıtım aracına dönüşebilir.

Yerel medyanın işletmenizi fark etmesini sağlamak için pek çok farklı yönteme başvurabilirsiniz. Topluma fayda sağlayacak bir şeyler yapabilir ve yapacağınız bu etkinlik hakkında yerel basın ve radyo istasyonlarını bilgilendirebilirsiniz.

Unutmayın, kalıpların dışına çıkarsanız insanların sizi fark etmesi çok daha kolay olacaktır. Bir “Balık Devrimi”ne imza atmaya ne dersiniz? Restoranınızın nesli tükenmekte olan balık türlerini koruduğunu ve bu türden balıkları ne denli lezzetli olurlarsa olsunlar asla servis etmediğinizi net bir biçimde belirttiğiniz bir tanıtım kampanyası etkili olmaz mıydı?

 

6.Sadık Bir Müşteri Tabanı Oluşturun.

Çoğunlukla niş ürünler satan deniz ürünleri restoranları işletmelerinin hayatta kalmasını sadık müşterilere borçludur. Bu nedenle öncelikle deniz ürünlerini seven müşterileri yakalamayı hedeflerler. Deniz ürünleri restoranlarının müşteri sayılarını arttırmak için kullandıkları ilk yöntem yüksek kaliteli ürünler sunmaktır. Gıda kalitesi genellikle tedarikçilerle başlar. Küçük çaplı deniz ürünleri restoranı sahipleri tedarikçi seçiminde akıllıca davranmayı bilmelidir. Uzmanlara göre taze balık sert dokulu olmalı, parlak görünmeli ve yok denecek kadar az bir kokuya sahip olmalıdır. Restoran sahipleri ve yöneticileri, kullandıkları deniz ürünlerinin tazeliğini ve tadını sürekli takip etmelidir. Bunu gerçekleştirmenin bir diğer yolu da müşteri anketleri yapmaktır. Müşterilerinizden servis ettiğiniz balığın kalitesini 1’den 5’e kadar derecelendirilmiş bir puanlama ölçeği kullanarak değerlendirmelerini isteyebilirsiniz. Anketinize doku, sıcaklık, tazelik ve tat gibi standart kalite derecelerini de eklemeyi unutmayın.

 

7.Sosyal medya kanalları aracılığıyla restoranınızı tanıtın.

Twitter: Twitter üzerinde reklam yapmanız için sayısız yöntem mevcuttur. Üstelik Twitter üzerinden hazırladığınız bir etkinlik için takipçilerinizi her daim bilgilendirebilirsiniz de. Bu platformda fotoğraf yayınlamak da etkinlikleri duyurmak da son derece basittir. Bilgiler hızla yayılır ve Twitter takipçileriniz için iyi bir teklifiniz varsa haberler yeni misafirleri veya takipçileri beraberinde getirecek şaşırtıcı bir hızla yayılabilir.

Facebook, İnstagram: Facebook ve İnstagram da en az Twitter kadar faydalı platformlardır. Örneğin, Facebook takipçilerinizden herhangi biri restoranınızın bir fotoğrafını yayınladığında restoranınıza yapacakları ilk ziyarette onlara ücretsiz bir içecek veya meze sunabilirsiniz.

Facebook üzerinden yapabileceğiniz en iyi reklam sizden ücretsiz içecek kazanan müşterilerinizin yapacağı olumlu yorumlar olacaktır. Unutmayın, her bir Facebook kullanıcısı ortalama 130 arkadaşa sahiptir.

Facebook sayfanızı beğenen herkese gecikmeden yanıt verin.

 

8.Yarışmalar düzenleyin.

Düzenleyeceğiniz yarışmalar restoran müşterilerinizle olan etkileşiminizi arttıracaktır. Örneğin, restoranınızda çekilecek en iyi fotoğrafı seçeceğiniz bir yarışma düzenleyin. Kazananı ücretsiz bir akşam yemeği ile ödüllendirin.

 

9. Facebook ve İnstagrama özel restoran içeriği oluşturun.

Restoranlar sınırsız içeriğe sahip mekanlardır. Yemek tarifleri hazırlayabilir, yemeklerinizi sergileyebilir, şefin videolarını yayınlayabilir veya menünüzdeki bazı spesiyallerin kökeni hakkında yazılar yazabilirsiniz. Kendi videolarınızı çekmeyi başaramadıysanız, YouTube’da benzer içeriklere sahip videoların zaten paylaşılmış olduğunu hatırlayın. Tek yapmanız gereken bunlar arasından en ilginç olanları seçip kendi sayfanız üzerinden hayranlarınızla paylaşmak.

Mutlaka okuyun: Markalara Özel Instagram’da Takipçi Artırma Yolları

 

10.Sadık müşterilerinize özel etkinlikler düzenleyin.

Ayda bir kez restoranınızı kapatın ve sosyal ağlar üzerinden sizi sebatla takip eden ilk 40 kişi için özel bir etkinlik düzenleyin. Bu etkinlikleri satmayı planladığınız ve bu konuya ilişkin müşterilerinizden geri bildirim almak isteyeceğiniz yeni bir ürün veya içeceği tanıtmak için de kullanabilirsiniz. Hem insanlar özel etkinliklere dahil olmayı severler. Ya da içecek fiyatlarını arttıracağınız bir düzenleme ile ücretsiz yiyecekler sunabilir ve restoranınıza özel bir “Aperatif Saati” düzenleyebilirsiniz.

Deneyimlerimize dayanarak şunu söyleyebiliriz ki Facebook yeni müşteriler kazanmanıza yardımcı olmaktan çok hali hazırdaki müşterilerinizi restoranınızın sunacağı yeni fırsatlar ve etkinlikler hakkında bilgilendirme konusunda size yardımcı olacak bir sosyal medya aracıdır.

 

11.Metin mesajları ve e-postalar aracılığıyla restoranınızın reklamını doğrudan yapın.

Metin mesajları ve e-posta yoluyla reklam vermek en verimli yöntemlerden biridir. Ama dürüst olmak gerekirse müşterilerinizden cep telefonu numaralarını almak sanıldığı kadar kolay değildir. E-posta almak ise nispeten daha kolay bir yöntem olacaktır. Müşteri veri tabanınızı oluşturun ve anketler veya formlar yardımıyla müşterilerinizden telefon numaralarını ve e-posta adreslerini alın. Bu sayede restoranınızın doğrudan pazarlanmasında kullanabileceğiniz bir altın madenine sahip olacaksınız.

Metin mesajı ve e-posta reklamcılığına ilişkin örnek vermemiz gerekirse futbol sezonunda pizzacılardan gelen özel fırsat maillerinden bahsedebiliriz. Bilirsiniz, maç izlerken pizza yemek adettendir. Bundan olacak ki bu tarz kampanyaların sonuçları gerçekten de olağanüstü olabiliyor. Bu özel tekliflerle satışların% 30-40 oranında artması dahi mümkün!

Yapmanız gereken en önemli şey özel teklifleri içeren restoran menünüzün belirli süreler içerisinde kullanıma hazır olduğundan emin olmaktır. Bu, konuklarınızı sunduğunuz fırsatı denemeye zorlayacak ve karar verme süreçlerini hızlandıracaktır. Anlayacağınız müşterileriniz karar vermeyi geciktirdiklerinde fırsatı kaçıracaklarını bilmelidirler.

Mutlaka okuyun: E-Mail Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

 

12.Satış stratejilerinizi belirleyin ve karınızı artırın.

Deniz ürünleri restoran sahipleri ve yöneticileri satış stratejilerini müşteri yoğunluğunu arttırma üzerine inşa ederler. Satışları artırmak için her ay menülerinin belirli ürünlerine özel bir indirim uygulamak gibi çeşitli promosyonlar yürütür, bu sayede daha fazla müşteri akışı sağlarlar. Uzmanlara göre, deniz ürünleri işletmeleri de dahil olmak üzere restoranların satışları ölçmek için kullandıkları metriklerden bir tanesi de benzer mağaza satışlarıydı. Restoranlar bu araştırmayı yaparken genellikle en az bir yıl açık olan birimleri kapsama almayı tercih ederler. Bu, gerçekçilikten uzak adımlarla büyüyebilen daha yeni restoranların düzensiz satış kalıplarının önüne geçen bir adım olur. Restoranlar, gıda masrafları, işçilik ve onarımlar gibi tipik masrafları minimumda tutarak da kar oranlarını artırır.

 

13.Restoran ağınızı genişletin.

Deniz ürünleri restoran sahipleri sundukları lezzetin dağıtımına yönelik de belirli hedefler koymalıdır. Bunun anlamı şehir içinde veya yakın kasabalarda hatta metropol alanlardaki restoran sayılarını arttırmaktır Bir deniz ürünleri restoranının dağıtım ağını genişletmenin iki temel yöntemi vardır: daha fazla şirket birimi eklemek veya franchising(bayilik). Franchising daha masrafsız bir seçenek olacaktır çünkü işletme sahipleri bayilerinden yeni binalar için gerekli olacak tüm masrafları tanzim edebilirler. Daha sonra da her bir bayinin sahip olduğu gelirlerin belirli bir yüzdesini alacaklardır. Restoranını franchise etmek isteyen bir deniz ürünü-restoran sahibi franchise yasasında deneyimli bir avukat bulmalıdır.

 

14.Oteller veya turizm acenteleriyle anlaşmalar yapın.

Restoranınızın tanıtımını yapacak en iyi fikrin ne olacağı çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Örneğin deniz ürünleri restoranınız turistik bir bölgede bulunuyorsa ve müşterilerinizin çoğu turistlerden oluşuyorsa turizm acenteleri veya otellerle temas kurmayı düşünmeli ve onlarla anlaşma yapmanın yollarını aramalısınız. Gruplar için özel indirimler veya grup yöneticilerine yönelik ücretsiz yemek hizmeti sunmayı deneyebilirsiniz.

 

15.Son dönemin popüler restoran tanıtımı fikirlerinden yararlanın.

Yemek festivallerine  veya restoran haftası gibi etkinliklere katılmaya ne dersiniz? Restoranınızın tanıtımı için mükemmel bir etkinlik olmaz mıydı sizce de? Bölgenizdeki etkinlik tarihlerini ​​kontrol edin ve bu tarz etkinlikler için iyi hazırlanın. Unutmayın etkinliklerin tarihi bölgelere göre değişecektir.

Peki, bu yönteme ilişkin süreç nasıl işliyor? Yerel turizm organizasyonları veya ticaret odaları ile yerel restoranlar ortak tanıtımının bir ürünü olan bu etkinlikler son derece popüler olup yılda bir veya iki kez düzenleniyor. Hatta bu tarz etkinlikler öyle beğenildiler öylesine rağbet gördüler ki dünyanın farklı şehirlerindeki insanlara kendi tarzlarında bir yemek festivali yaratmaları konusunda ilham kaynağı dahi oldular.

Siz siz olun bu tanıtım fırsatını asla es geçmeyin.

 

16.Müşteri memnuniyeti sağlama odaklı olun.

Deniz ürünleri restoranları da müşteri memnuniyeti yaratmaya odaklanmalıdır. Memnun müşterilerin restoranınızı tekrar ziyaret etme olasılıkları çok daha yüksek olacaktır. Kalitenin yanı sıra konukseverlik, hizmet ve temizlik gibi unsurları da dikkate almalısınız. Örneğin fast food konseptli bir deniz ürünleri restoranında müşterilerinizin beklentisi hızlı bir servis olacaktır. Müşterileriniz arkadaş canlısı ve konuksever bir personelle muhatap olmayı da sevecektir. Deniz ürünleri restoran sahipleri tüm birimleri temiz tutarak çok daha düzgün bir görünüm sergileyebilir. Öğlen veya akşam yemeği vakti gelmeden önce kapıları ve pencereleri temizlediğinizden emin olun. Müşterilerinizin yoğun olduğu dönemlerde restoran zeminlerini ve masaları temiz tutmak için en az bir personelinizi görevlendirin. Otoparktaki çöp kutularını boşaltın ve gerektiğinde masa üstlerindeki yemek artıklarını veya boş kapları toplayın. Unutmayın, temiz bir deniz ürünleri restoranı pis bir görünüm sergileyene oranla çok daha iştah açıcı olacaktır.

 

17.Kalıpların dışına çıkın.

Ne kadar spontane olursanız o kadar benzersiz ve orijinal olursunuz. Zihninizi her türlü olasılığa açın ve restoranınızı tanıtmak ve başarılı bir işletme haline getirmek için istediğinizi yapmakta özgür olun. Bazen en aptalca şey en dikkat çekici olandır. Daha önce düşünülmemiş şeyler bulun ve farklı konseptler yaratmaya çalışın.

Müşterilerinize kulak verin. Müşterilerinizi iyi gözlemleyin ve onları dinleyin.Unutmayın yalnızca onları izlemek dahi taleplerini daha net anlamanıza ve dışarıda yemek yemeye ilişkin karar veya seçimlerinde nelere dikkat ettiklerini keşfetmenize yardımcı olabilir. Bu tarz bir keşif, sunacağınız yeni bir yemek, etkinlik ya da restoranınızın yeni görünümüne ilişkin ilham kaynağınız olabilir.

Daha fazla okuyun. Sadece restoran endüstrisine ilişkin değil, tüm farklı iş türleri hakkında bilgi edinmeye çalışın ve bunlar ile kendi endüstriniz arasında bağ kurun. Örneğin, moda ve spor çoğu insanın yakından takip ettiği iki alandır ve yeni fikirler için tükenmez birer kaynak olabilirler.

Anketleri kullanın. Arkadaşlarınıza ve müşterilerinize restoranınızın sahibi olmaları durumunda ne tür değişiklikler veya promosyon fikirleri sunabileceklerini sorun. Bazen en iyi fikir en yakınınızdan gelir ve bu fikre dokunmak için başka bir bakış açısıyla düşünmeniz veya bakış açınızı geliştirecek sorular sormanız gerekir.

Size ulaşacak yeni bilgi ve fikirler için zihninizin kapılarını sonuna dek açın. Eğer harika yemeklere, kaliteli bir hizmete ve en önemlisi de tutkuya sahipseniz restoranınızı başarıyla işletebilmek için hiçbir engeliniz yok demektir. Sizce de öyle değil mi? O halde gecikmeden çalışmalara başlayın. Hepinize iyi şanslar!

Restoran sektöründe iş kurmayı hedefleyenlere özel, restoran konseptlerini ve en yenilikçi restoranları paylaşmaya devam edeceğiz. Kalbinizden sevginiz ve cebinizden paranız hiç eksik olmasın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Sayın yeni İŞ FİKİRLERİ.net.. Ailesi sizlere çok ama çok teşekkürlerimi,sunar bu hizmeti bizlere verdiğiniz içinde,ayrıca çok çok minettarlığımı,saygı ve sevgilerimi, sunarım..

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir