Başarılı Bir Akaryakıt İstasyonu İşletmek

Türkiye’de 13.000’e yakın akaryakıt istasyonu vardır ve sektörde yavaş ancak istikrarlı bir büyüme vardır. Rekabetin yoğun olarak yaşandığı bu sektörde akaryakıt istasyonları sahipleri sadece rakipleriyle mücadele etmezler aynı zamanda değişken akaryakıt fiyatları, kendini şişiren genel giderler ve güvenlik konularıyla da mücadele etmek zorundadırlar.

 

Akaryakıt istasyonu nasıl işletilir?

Akaryakıt istasyonunuzu yasalara uygun şekilde yönetmek için işletme ruhsatı almanız gerekir. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. LPG ve akaryakıt ruhsatları alınması gereken belgelerdendir.

Dakik ve güvenilir çalışanlar alın. Vardiya sistemini akaryakıt istasyonunuzun müşteri trafiğine uygun şekilde hazırlayın. Bu program sayesinde her vardiyada işleri denetleyen bir sorumlu müdür bulunmalıdır.

Envanterinizi düzenli olarak yapın. Benzin istasyonunuzun envanteri akaryakıt,  sigara, şans oyunları ve ödeme emirleri gibi bütün satışları kapsar. Her vardiya sonunda bütün bunların analizini yapın.

Her vardiya sonunda yazar kasa raporu alın. Kasanın içindeki bütün parayı hesaplayın. Hesapların doğruluğundan emin olmak için rapordaki toplamla kasa tahsilatı ve kasanın içindeki parayı karşılaştırın.

Vardiya toplamlarını hesap defterine kaydedin. Her günün sonunda akaryakıt tankları, satış envanteri ve kasa fişleri ile ilgili kapsamlı raporlar hazırlayın. Toplam satışların doğruluğunu kontrol edin ve bütün satış toplamlarını hesap defterine kaydedin. Her zararı ve küçülme miktarını belirtin.

Çalışanlarınızın güvenliğini sağlayın. Kasaya giren en ufak nakit miktarını bile saklamaları için kasa sorumluları almanız gerekir. Büyük miktarlı paraların saklamaları için kasanın altına çalışanların kolay ve güvenli şekilde ulaşabileceği gizli bir kasa koyun. Her vardiyanın sonunda gizli kasayı boşaltın ve büyük meblağları günlük olarak mevduat hesabına yatırın.

Çalışanlarınızın ve müşterilerinizin güvenliğini sağlamak için kırılmaz camlar taktırın, güvenlik sistemi kurun ve güvenlik kameraları yerleştirin. Tehlikeli bir bölgede yer alan ve 24 saat açık olan akaryakıt istasyonu sahiplerinin elektronik kapı sistemlerinden taktırmaları onlara avantaj sağlar.

Akaryakatı istasyonunuzda yeterli stok olması için siparişlerinizi zamanında verin. Siparişlerinizi hazırlarken satıcının işlem süresini ve nakliye yöntemlerini hesaba katın. Her nakliyenin varış zamanını kontrol edin. Herhangi bir hatada satıcıya bilgi verin ki belirtilen zaman içinde nakliyatlar yapılsın.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir